آشنایی با انواع لنز دوربین • عکسها دات کام

با اینحال برخی از گوشی ها چنین لنزی در خود ندارند یا از کیفیت کافی برخوردار نیستند. برعکس آن لنزهای تله فوتو یا زاویه بسته است که تنها بخش کوچکی از محیط را در عکس ثبت میکنند و به نظر میرسد که روی سوژهای در فاصلهی دور، زوم شده است. روی برخی لنزها سوییچ AF/MF دیده میشود که برای سوییچ کردن سریع بین این دو حالت به کار میرود. توجه داشته باشید این نوع نمایش بزرگنمایی در دوربین های DSLR بدلیل اندازه حسگر بزرگتر استفاده نمی شود، درعوض فاصله کانونی لنز برای بیان میزان بزرگنمایی به کار می رود. حسگر فول فریم بزرگترین سایز استاندارد برای حسگر دوربینهای حرفهای DSLR است و با توجه به ابعاد، طبعاً لنزهای نسبتاً بزرگی برای دوربینهای فول فریم نیاز است. در خرید لنز مناسب برای دوربینهای حرفهای و DSLR باید به مشخصات و قابلیتهای مختلف لنزها توجه کرد. سعی کنید لنز مناسب بخرید و به خوبی از آن مراقبت کنید. لنز دوربین تلفن همراه از شیشه آلومینیوم-سیلیکونی با مقاومت بالا ساخته شده است، که شیشهای غیرقلیایی و مقاوم در برابر فشار است و مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار بالا دارد، سختی آن بالا است و در مقابل خش مقاوم است.

توجه: با توجه به اینکه زاویهی دید علاوه بر فاصلهی کانونی لنز، به ابعاد حسگر نیز وابسته است، همیشه فاصلهی کانونی معادل یا Equivalent Focal Lenth بیان میشود و نه فاصلهی کانونی معمولی لنز. به این منظور فرض میشود که حسگر فول فریم یا ۳۵ میلیمتر است و سپس فاصلهی کانونی معادل با ضرب کردن فاصلهی کانونی واقعی در نسبت ابعاد حسگر به حسگر فول فریم، بیان میشود. همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، حسگر فول فریم ابعاد ۳۶ در ۲۴ میلیمتری دارد و حسگر 1/2.5 اینچی از نظر طول و عرض، حدود ۶ برابر کوچکتر از آن است. به عنوان مثال لنزی که در تصویر زیر مشاهده میکنید، دیافراگم نسبی F/4.5 الی F/5.6 است. قطر دیافراگم به صورت نسبی (نسبت به فاصلهی کانونی) بیان میشود و مخرج کسر، F-Number یا عدد F است. روی لنز دوربین و یا در صفحهی مشخصات و همینطور تنظیمات، از عبارتهایی مثل F/1.0 – F/22 استفاده میشود و گاهی گشادگی نسبی دیافراگم به صورت 1:2.8 درج میشود که همان F/2.8 است. در واقع اگر لنز کوچک یا اصطلاحاً Cropped Lens روی این دوربینها نصب کنید، بخشی از حسگر استفاده نمیشود و این یعنی هزینهی گزافی که برای تهیه کردن حسگر فول فریم شده، بهینه استفاده نمیشود.

در برندهای مختلف لنز، عبارتهای زیر به معنی وجود موتورهای اولتراسونیک یا Ultrasonic Autofocus Motor در سیستم فوکوس خودکار است که سرعت بیشتری دارند و صدایشان کمتر است و صدالبته هزینهی بالاتری دارند. برای این نوع عکاسی از لنزی با فاصلهی کانونی کم یا لنز Wide به معنی زاویه باز استفاده میشود. اگر یک زوملنز یا لنز دارای بزرگنمایی، فاصلهی کانونی در حد ۲۰ الی ۱۰۰ میلیمتر داشته باشد، هم زاویه باز و هم زاویه بسته محسوب میشود. لنزهای تله فوتو فاصلهی کانونی بالایی مثل ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیمتر و بالاتر دارند و لنزهای معمولی فاصلهی کانونی در حد ۵۰ میلیمتر دارند. اندازه فاصله کانونی در دوربین هایی که از لنز نرمال استفاده می کنند 3.6 میلی متر بوده و تصویر ایجاد شده تقریبا همان چیزی است که توسط چشم ما قابل رویت می باشد. به عنوان مثال در لنزی که تصویر آن را کمی بالاتر دیدیم، فاصلهی کانونی از ۷۰ تا ۳۰۰ میلیمتر است و یک لنز تله محسوب میشود. لایکا از حرفهایترین برندهای لنز محسوب میشود و با وجود پیشرفتهای بزرگ صورت گرفته در تولید لنز، بسیاری از محصولات این کمپانی به منظور اطمینان از دقت و کیفیت بالای ساخت، همچنان به صورت دستی تولید میشوند.

اتصال یکباره کابل Usb به رایانه در زمان روشن بودن دوربین احتمال آسیب به دوربین را بسیار بالا می برد دقت کنید به محض دیدن آلارم خالی بودن باتری ، بلافاصله باتری خالی را با یک باتری شارژ شده تعویض کنید. در حقیقت مدت زمان باز ماندن دیافراگم که همان زمان شاتر یا اصطلاحاً سرعت شاتر (Shutter Speed) است هم در جذب نور موثر است و به علاوه اگر ISO یا حساسیت نورسنجی حسگر بالا باشد، با زمان اندک شاتر و دیافراگم کوچک هم میتوان عکسهایی با روشنایی خوب اما نویز زیاد، تهیه کرد! در حقیقت اهمیت لنز به اندازهی حسگر و امکانات دوربین نیست اما لنز روی مثلث عکاسی و قابلیتهای مفیدی مثل لرزشگیر و فوکوس، موثر است و به همین علت است که در برخی شرایط، حتی از خود دوربین هم مهمتر میشود! اگر این دو عدد را تقسیم کنیم، به بزرگنمایی آپتیکال ۴ برابر میرسیم و در حقیقت لنزی که در حالت عادی هم زاویه دید محدودی دارد، باز هم محدودتر شده و عکسهایی با بزرگنمایی زیاد، تهیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید