آشنایی با انواع لنز دوربین های مدار بسته و کاربرد آن در سیستم های نظارتی

در دوربین هایی که در آنها lenz زوم نصب میشود، مثل دوربین های واریفوکال مورد استفاده قرار میگیرد. در طول روز نوری که از منبع نور تابیده میشود، وابسته به محیط و شرایط جوی متفاوت خواهد بود. دیافراگم به چندین روش مختلف بیان میشود، با F4 ، f / 4، 1: 4 همه به معنی یک چیز هستند. به طور کلی در بازار چندین تبدیل لنز دوربین عکاسی مختلف وجود دارد که عملکردهای مختلفی دارد. سه عامل مهم در انتخاب وجود دارد: مکان نصب، منطقه تحت پوشش و حداکثر مسافتی که سیستم ردیابی در آن عمل خواهد کرد. فاصله کانونی لنز دوربین ۵۰ ، ۸۵ یا ۱۰۰ است که در دوربین های فول فریم مشابه چشم انسان و در دوربین های دارای سنسور کوچکتر، لنزهایی با فاصله کانونی کمتر از۵۰ میلیمتر تصویر نرمال ایجاد میشود. ضمنا در دوربینهای رده بالای کانن، نیکون و سونی که اصطلاحا فول فریم نامیده میشوند ، سنسورها حدودا برابر با اندازه یک نگاتیو 35 میلیمتری هستند، به عنوان مثال 24mmx36mm (دوربینهای حرفهای و پرسرعت قدیمی تر کانن از یک اندازه سنسور میانی به نام APS-H بهره می بردند).

این بدان معناست که نوردهی از ۴ تا ۱۶ برابر طولانی تر گردد. اگر به وبسایتهای فروش دوربین نگاهی بیندازید، متوجه میشوید، انواع زیادی از لنزها با اسامی شامل لیست طولانی از اعداد و حروف، وجود دارد که برای یک تازهوارد، گیج کننده به نظر میرسد. لنزهای مختلفی وجود دارند که شامل لنزهای ساده و پیچیده میشوند که دارای بزرگنمایی و فاصله کانونی مختلف هستند. هر دوربین مدار بسته از اجزای مختلفی شامل لنز، ICR، IR Cut، سنسور، پردازنده، برد، مدار تغذیه، کابل های مختلف، مادون قرمز، بدنه و دستگاه ضبط تشکیل شده است که هر یک از این اجزا وظیفه انجام عملکردی خاص را در دوربین بر عهده داشته و در صورت وجود مشکل در هر یک، امکان خرابی و عدم کارکرد دوربین وجود خواهد داشت. همانطور که میبینید تنوع لنزها بالاست و هرکدام برای انجام کار خاصی طراحی شدهاند. علاوه بر این، همانطور که قبلا گفتیم، برای انتخاب lenz، باید در مورد محل نصب دوربین آن تصمیم بگیرید. گفته میشود پیشرفت دوربین اولتراواید برای آیفون ۱۴ در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت و ظاهرا تعدادی از تأمینکنندگان دوربینهای اپل تغییر خواهند کرد و شرکت تایوانی Largan Precision وظیفهی تأمین موتور سیمپیچ صوتی مورد نیاز برای حرکت لنزهای آیفون را بر عهده میگیرد.

برای فاصله کانونی قابل تنظیم بر حسب میلی متر استفاده میشود. ما معتقدیم که این جنگ قیمت مستقیما تأثیر منفی بر سفارشها و استفاده از ظرفیت و حاشیه سود ناخالص جنیىِس خواهد داشت. انتخاب لنز مناسب برای دوربین مداربسته تحت تأثیر فاصله کانونی آن است. این کیت به همراه شارژر تنها ۴۵ دلار قیمت دارد و از ارزش خرید بالایی برخوردار است. آخرین برآوردهای ما نشان میدهد که لارگان میانگین ظرفیت تولیدی خود را در نیمهی نخست ۲۰۲۱، از ۵۰ الی ۵۵ درصد به بیش از ۷۰ درصد افزایش خواهد داد و برای دستیابی به سهم بیشتر، باید قیمت لنزهای میانرده و پیشرفته را ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. بدلیل همین قیمت آنها کمتر شده است. سامسونگ یکی از سازندگان گوشی میان رده از دوربینهای سه گانه در گوشیهای سری A استفاده کرده است. این لنزها در فاصله فوکوس ماکرو، بسیار زیبا روی سوژه فوکوس کرده و عکس هایی بسیار شارپ را حاصل می کنند ولی توانایی فوکوس شارپ در فاصله های دیگر را ندارند. به گزارش 9To5Mac، مینگ-چی کو، تحلیلگر نامآشنای محصولات اپل، در آخرین یادداشتش خطاب به سرمایهگذاران پیشبینی کرده است که غول دنیای فناوری احتمالا تا سال ۲۰۲۲ از ارتقای سختافزاری لنز دوبین واید صرف نظر خواهد کرد و از همان لنزهای هفتتکه در آیفونهای آتی بهره خواهد گرفت.

فاصله کانونی لنزهای ماکرو در بازه ۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر متغیر است. این نوع از انواع لنز دوربین مداربسته مجهز به موتور برای تغییر فاصله کانونی در حالت اتوماتیک هستند که در دوربینهای PTZ استفاده میشوند. این نوع لنزها فاصله کانونی متغیری دارند. لنزها از عدسیها تشکیل شدهاند و به تعدادی از عدسیهای Optical میگویند که داخل یک استوانه پلاستیکی برای انتقال نور منعکس شده از اشیا به روی CCD قرار گرفتهاند. برای درک تعریف فاصله کانونی باید مرکز نوری را به خوبی تعریف کنیم مرکز نوری لنز نقطه ای داخل لنز است ( همیشه اینطور نیست ) که پرتوهای نور از دو منبع مختلف وارد لنز میشوند و در این نقطه به یکدیگر میرسند. عملکرد دوربینهای پریسکوپی مانند سیستم دیدبانی زیردریایی است. STM سیستم فوکوس نسل قبل از USM با همان مشخصات است. در واقع تفاوت عمده لنزهای معمولی که در سیستم های مداربسته استفاده می شود با لنزهای مگاپیکسل در کیفیت شیشه به کار رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید