آشنایی با انواع لنز دوربین های مدار بسته و کاربرد آن در سیستم های نظارتی

با این حال طرح اجراییِ خوبی برای این تکنولوژی جدید است. البته این این طرح و پیادهسازیِ آن لزوما مربوط به آیفون نمیشود. با این حال، استفاده عملی هوآوی از این تکنولوژی جذاب، چندان تعریفی ندارد. برخلاف گفتهی Kuo و در گزارشهای منتشر شده از سوی دیگر وبسایتها گفته شده که لنز پریسکوپی در ایفون بعدی استفاده خواهد شد. همکاری الجی با اشنایدر و موتورولا با کداک هم به تولید چند گوشی با دوربین خوب از این کمپانیها منجر شد که البته همانند نوکیا موفق و ادامه دار نبود، اما تازهترین نمونه استفاده از یک برند معتبر لنز و دوربین برای گوشی هوشمند، در P9، آخرین پرچمدار هواوی دیده میشود که قضاوت در مورد توفیق یا شکست آن هنوز زود است. تا اینکه بعدها به سایر دستگاههای موبایل هم دسترسی داده شد. اگرچه از لحاظ تئوری، فقط یک عدسی ساده هم می تواند این کار را انجام دهد، اما در عمل تعدادی عدسی یا به اصطلاح دقیق آن، عنصر اپتیکی کنار هم قرار گرفته تا تصویری با حداکثر کیفیت و مشابه سوژه ایجاد شود.

اطلاعاتی که هوآوی به مشترکان خود در رابطه با زوم این گوشی داده از این قرار است: قابلیت زوم ۱۰x هیبرید تا عکسبرداری با زوم حداکثری ۵۰ برابر. در گزارشی که از سوی تحلیلگر محصولات اپل، Ming-Chi Kuo در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شده، آمده است که اپل احتمالا از این تکنولوژی در محصولات ۲۰۲۲ خود استفاده خواهد کرد. طبق توضیحات سامسونگ انواع زوم گلکسی S20 اولترا عبارت است از: زوم ۴x آپتیکال، زوم ۱۰x هیبرید که از دو تکنیک کراپ و افزودن پیکسل در آن استفاده میشود و زوم ۱۰۰x با تکنیک قدیمی دیجیتالی. در واقع همانطور که تا الان برای جستجو، عبارت موردنظرتان را در گوگل وارد میکردید، حالا با گوگل لنز کافی است دوربین را به سمت شیء مورد نظر بگیرید. پس لنز دوربین عکاسی مشخص میکند نور از چه سوژهای و با چه میزان وارد فضای حسگر دوربین عکاسی شود. تعریفها را کنار بگذاریم و ببینیم گوگل لنز به این هوشمندی چه کارهایی از دستش برمیآید!

در ژانویه ۲۰۲۱ از یکی از این مدلها خبردار شدیم؛ در این مدل لنزها در سیستم دوربین تاشو قابلیت جابهجایی داشتند و همین نکته باعث میشد تا تصویر ثابت باشد و تار نشود و همچنین ویژگی فوکوس خودکار کیفیت بیشتری داشته باشد. تصویر توسط الگوریتمهای جدید ابتدا کراپ و سپس ابعاد آن بزرگ میشود. ولی این سرویس، در ابتدا فقط ویژه گوشیهای پیکسل خودِ گوگل بود. این مدلها بعدها قرار بود در مدلهای مختلف آیفون بکار گرفته شوند. در این مواقع به کمک Google Lens میتوانید عکسی از وسیله دلخواهتان بگیرید. در موزهها و گالریها هنری، شما میتوانید با گوگل لنز اطلاعات هر اثر، خالق آن و دانستنیهای تکمیلی را به صورت آنلاین دریافت کنید. به علاوه با اسکن جاذبههای گردشگری، میتوانید اطلاعات بلیط، ساعات ورود و خروج و… حالا دیگر با تمام نمایه ها و نشانه های درج شده روی لنز دوربیین کانن آشنا شدیم و برای خرید لنز دوربین کانن به مشکل بر نخواهیم خورد.

سنسور برای یک دوربین دیجیتال حکم قلب را دارد. انعکاس نور از هر شی به محیط پیرامون و جنس آن بستگی دارد. بیشتر کاربران اصلی، در انتخاب لنز گزینه های مشابهی دارند (در حالی که جایگزین های ثالث بسیاری نیز وجود دارد)، اما هرکدام به ناچار نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارد. اولین تأثیر آشکار این کار، بازشدن پرسپکتیو ظاهری تصویر و گسترده شدن اجزای آن است؛ در این حالت، هرچه فاصله کانونی لنز کوتاهتر شود، اعوجاج تصویر بیشتر میشود یعنی تصویر اجسام به صورتی اغراقآمیز پهنتر میشود و فاصله بین آنها نیز زیادتر از حد معمول به چشم میآید، به ویژه اجسام زمینه تصویر که خیلی بیشتر دستخوش این اعوجاج میشوند. هوآوی برای این که به زوم هیبرید ۱۰برابری برسد کاری در P30 Pro کرده در واقع ترکیب تصویر ۸ مگاپیکسلی لنز پریسکوپی را با تصویر کراپ شده از سنسور لنز ۴۰ مگاپیکسلی بوده است؛ تصاویر گرفته شده توسط این دو لنز باهم ترکیب شدهاند تا تصویر ۱۰برابر زوم شده، جزییات بیشتری داشته باشد. این دو مدل که از لنز پریسکوپی بهرهمند بودند نشان دادند که این تکنولوژی از پتانسیل خوبی برخوردار است؛ با لنز پریسکوپی، میزان زوم آپتیکال به مقدار قابل توجهی افزایش مییابد و در عین حال نیازی به اضافه کردن فضای اضافه به بلوک دوربین و سلب زیبایی از طراحی گوشی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید