آشنایی با انواع لنز دوربین های مدار بسته و کاربرد آن در سیستم های نظارتی

زیرا می توانید به سادگی به چیزی مثل گل یا سنگ نزدیک شوید و هنوز هم زیبایی پس زمینه را ثبت کنید. اگر نیاز به مشاهده تصویر یک فضای کوچک، مانند یک اتاق 15 تا 20 متری باشد، بهتر است از لنز 8/2 میلی متر یا چهار استفاده شود، زیرا نیاز به عمق دید زیادی وجود ندارد و زاویه دید بالا در حدود 100 درجه مهم است و اگر نیاز به تصویری در فاصله 60 متری دوربین مداربسته باشد، بهتر است از لنز 5-50 یا 6-60 میلی متر استفاده نمود. لنزها به انواع لنز چشم ماهی (Fisheye lens)، زاویه باز (wide angle)، میان برد یا نرمال (mid-range)، بزرگنمایی (zoom) و تله فوتو (telephoto) تقسیم بندی میشوند. لنزها توسط اعدادی تعیین میشوند که فاصله کانونی آنها را مشخص میکند. دقت داشته باشید محصولات این برند برای اطمینان از کیفیت به صورت دستی تولید میشوند. از دیگر برندهایی که در حوزه تولید انواع لنز دوربین فعالیت میکند، برند لایکا نام دارد.

خرید و نصب دوربین مدار بسته نیاز به تخصص داشته که در صورت عدم اطلاع کافی پروژه دچار مشکلات عدیده خواهد گردید. دقت داشته باشید در ساخت این نوع لنزها از قطعات بسیار زیادی استفاده شده است که توان کافی را برای بازکردن دریچه دیافراگم ندارد. بدون شک محبوبترین آنها F۱.۸ ۵۰ mm یا نوع گرانتر آن ۵۰ میلیمتری F۱.۴ است. به باور برخی عکاسان لنز پرایم 50 ( در فورمت 35 میلیمتری) همانند یک لنز نرمال توصیری را فراهم می کند که به دید طبیعی چشم بسیار نزدیک است. این یک راه ارزان قیمت محسوب می شود. امروزه با نوسانات قیمت ارز خیلی نمیتوانیم درباره قیمت لنز دوربین کانن صحبت کنیم. قبل از بررسی قیمت لنز و خرید لنز کانن چند دقیقه وقت بگذارید و این مطلب را به دقت مطالعه کنید. لنز چشم ماهی می تواند عکسهای فوق عریض را ثبت کند. لنز زاویه باز، فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنز چشم ماهی دارند. ازجمله انواع لنزهای خاص موجود در بازار میتوان به نمونه چشم ماهی اشاره کرد که زاویه عریضی دارد.

استفاده از لنز زاویه باز فرصت های بیشماری را در اختیار شما قرار می دهد. اهمیت لنز دوربین به قدری زیاده که اگه ندونیم برای هر سبک عکاسی از چه لنزی استفاده کنیم و با لنز نامناسب عکسمون رو بگیریم، خروجی کار ما خیلی ضعیف و غیرحرفه ای میشه! کیفیت خروجی در مرکز و همینطور در اطراف تصویر (در مقایسه با سایر لنزهای نیکور) به شکل قابل توجهی بالاست و این کار ویرایش عکسهارو خیلی راحت تر کرده. از برترین برندهای تولیدکننده انواع لنزدوربین میتوان به برند نیکون اشاره کرد که فعالیت خود را از سال ۱۹۱۷ آغاز کرده است. برندهای بسیار زیادی در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند که مسلما در هنگام خرید آنها دچار سر درگمی خواهیدشد. این برند برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده است و جز حرفهایترین برندهای لنز محسوب میشود. یک ویژگی اولیه لنزها، فاصله کانونی آنها است. فاصله کانونی کوتاه در این لنزها باعث ایجاد عکس های پانوراما یا نیم کره می شود. خوشبختانه طیف گستردهای از لنز کانن canon و لنز نیکون nikon در بازار ایران موجود است. برای فشرده سازی سوژه و پس زمینه خوب است. مزیت اصلی لنز دوربین زاویه باز این است که به شما این امکان را میدهد با پوشش دادن فضای نسبتا خوب پس زمینه، به سوژه خود نزدیک شوید.

فاصله کانونی این نوع لنز بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلمتر میباشد که به راحتی میتوانید روی سوژه فوکوس داشته باشید. از انواع لنزدوربین موجود در بازار که میتوانید با کمک آن لرزشهای دوربین را به صورت کامل تصحیح کنید، نمونه پایاساز میباشد. یکی از برترین تولیدکنندگن لنز دوربین ، برند کانن میباشد که برای اولین بار فعالیت خود را در این حوزه از سال ۱۹۳۳ آغاز کرده است. یکی از مفیدترین لنزهای برای عکاسی به حساب میآیند. مناسبترین انواع لنز دوربین برای عکاسی پرتره را میتوان شامل لنز نرمال، لنز تله فوتو و در مواردی نیز لنز واید دانست. کیت لنز در واقع همان لنزهایی هستند که توسط سازندگان به همراه دوربین ارائه میشود.اکثر اوقات میتوانید دوربین مورد نظر خود را فقط با یکی از لنزهای موجود در کیت خریداری کنید. در مورد لنزهای فیلمبرداری نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. این لنزها ابتدا برای استفاده در هواشناسی طراحی شدند اما امروزه برای عکاسی در ژانرهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. برای جلوگیری از این مورد و برای اینکه خیالتان از این بابت راحت باشد پیشنهاد می شود از لیست زیر خرید کنید که گارانتی اصالت کالا دارد و در صورت عدم رضایت آن را مرجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید