انواع لنز دوربین در گوشی موبایل ؛ شناخت تفاوت لنزهای دوربینهای موبایل

زاویه متوسط (30-70 درجه): از آنها در سیستمهای نظارت تصویری در زمینهای بازی یا ورزشی ، پارکینگها ، دفاتر کوچک یا محلهای انبار استفاده میشود. زاویه باز (تا 95 درجه): از آنها برای نظارت بر سالنهای بزرگ، ورودیهای بزرگ، حیاط خانهها استفاده میشود. در ادامه این مقاله به معرفی انواع حسگر گوشی موبایل خواهیم پرداخت تا با عملکرد آنها آشنا شوید و بهترین انتخاب در خرید گوشی موبایل داشته باشید. حالا همراه ما باشید تا چند نکته مهم در انتخاب برای خرید لنز دوربین را بررسی کنیم. هستند. کافیست سری به سایت های اینترنتی بزنید تا با پیشرفت سریع علم و فناوری آشنا شوید. سایت آی تی بازار که از مراجع بزرگ قیمت روز کالاهای دیجیتال می باشد، اطلاعات فنی انواع لنز دوربین عکاسی نیکون، لنز دوربین کانن و لنز دوربین عکاسی سونی را در اختیار کاربران قرار داده و فروشندگان انواع دوربین فیلمبرداری، دوربین عکاسی و لوازم جانبی آن را نیز معرفی می نماید. از اجزای مهم و جانبی سیستم امنیتی – نظارتی می توان به لنز دوربین مداربسته اشاره کرد. این کار عوارض جانبی معمولی یک teleconverter را بر روی عکس اعمال می کند، یعنی کاهش میزان نوری که به سنسور میرسد. در یک تعریف علمی لنز نرمال، لنزی است که فاصله کانونی آن با قطر فریمش برابر باشد؛ یعنی اگر فاصله کانونی که روی بدنه لنز درج شده با قطر حسگر برابر باشد، لنز نرمال محسوب می شود.

دوربینهای پریسکوپی معمولا از طراحی منحصربهفرد منشورها و آینهها برای هدایت نور ورودی و دستیابی به فاصله کانونی طولانیتر از ماژول دوربینهای سنتی بهره میگیرند. این لنز در بالای ماژول دوربین عریض قرار دارد تا قابلیت جمعآوری نور را افزایش و انحرافات رنگی را کاهش دهد. دوربینهای مورد بحث این امکان را فراهم میکنند که گوشی بزرگنمایی اپتیکال بیشتری ارائه دهد و طراحی آنها بهگونهای است که باعث افزایش ضخامت ماژول دوربین نخواهد شد؛ اما با توجه به ابعاد بزرگ آن، باید فضای کافی برای لنز فیزیکی دوربینهای پریسکوپی ایجاد شود. گفته میشود تأمینکنندگان اپل با روند تصاعدی استفاده از لنزهای مذکور، وارد رقابت شدیدی شدهاند و شرکای بزرگ اپل یعنی لارگان و جنیىِس تا سال ۲۰۲۱ درگیر رقابت و جنگ قیمت برای تأمین لنز آیفون خواهند بود. بر اساس گزارش قبلی مینگ-چی کو، هر چهار مدل آیفون ۱۲ از دوربین فوق عرض (Ultra Wide) یکسانی برخوردار هستند؛اما اپل این رویکرد را در سال ۲۰۲۱ کمی تغییر میدهد و در مدلهای پرو و پرو مکس از دوربین فوق عریض پیشرفتهتری با گشودگی دیافراگم f/1.8 همراه با لنز ششتکه و فوکوس خودکار بهره خواهد برد که میتواند تصاویر باکیفیتتری به ارمغان آورد.

پس این قطعه باعث تولید تصاویر دریافتی از سوی دوربین مداربسته می شود. فاصله کانونی یک لنز فاصله ای بین مرکز نوری و حسگر دوربین مداربسته است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس کرده است. با توجه به امکان بزرگنمایی این لنزها عموما از فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنزهای عادی برخوردارند. حسگر اولتراواید که به آن لنز واید انگل (Wide Angle Lens) نیز گفته میشود، دارای زاویه دید گستردهتری نسبت به دیگر لنزهای گوشی است. با این حسگر جزئیات سوژه اصلی تصویر شناسایی و نسبت به پس زمینه با دقت بالاتری تفکیک میشود. تصویربرداری – زوم کردن و فوکس شدن روی تصویر و… بسیاری از کاربران با بچه دار شدن به خرید دوربین های DSLR یا دوربین های فاقد آینه علاقمند می شوند . هنگام خرید انواع لنز دوربین دیجیتال، به این گونه موارد دقت کنید. لنزهای عمقی وضوح پایینی در حدود 2 یا 5 مگاپیکسل دارند و تاثیر مستقیمی بر روی عکسبرداری عادی با لنز اصلی گوشی ندارند، به بیان دیگر با حسگر عمق میتوان عکسهای پرتره با کیفیت را ثبت کرد. گفته میشود پیشرفت دوربین اولتراواید برای آیفون ۱۴ در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت و ظاهرا تعدادی از تأمینکنندگان دوربینهای اپل تغییر خواهند کرد و شرکت تایوانی Largan Precision وظیفهی تأمین موتور سیمپیچ صوتی مورد نیاز برای حرکت لنزهای آیفون را بر عهده میگیرد.

عملکرد دوربینهای پریسکوپی مانند سیستم دیدبانی زیردریایی است. در گوشیهای هوشمند، لنز پریسکوپی از همان اصل بهره میبرد؛ اما فقط با یک لنز ۹۰ درجهای نور را خم میکند و به حسگر میرساند. در مقایسه با آرایه قبلی ششتکه و دیافراگم f/1.8، آیفون ۱۲ مجهز به لنزهای جدید از دیافراگم f/1.6 بهره میگیرد و به تبع آن، نور بیشتری جذب میکند. از آنجا که برای ساخت این لنز ها قطعات زیادی لازم است، توانایی محدودی در باز کردن دریچه دیافراگم و ورود نور دارند پس هنگام خریدن یک لنز زوم به این موضوع نیز فکر کنید. لنز دوربین واید، اصلی ترین لنز در گوشی موبایل است که فاصله کانونی نسبتا زیادی دارد و برای عکسبرداری عادی مناسب میباشد. گزارش جدید مینگ-چی کو جزئیات نقشهی راه اپل را بهدرستی نشان نمیدهد؛ اما حکایت از این دارد که اهالی کوپرتینو در سال جاری میلادی استفاده از لنزهای هفتتکه را به دوربین تلهفوتو گسترش خواهند داد. همچنین دوربین های مدار بسته ای که در خیابان ها و بزرگراه های شهر نصب می گردند نیاز به قرائت پلاک خودروها داشته و در نتیجه حتما باید لنزهای بزرگنمایی یا زوم را مورد استفاده قرار دهند. لنزهای دوربین مدار بسته دارای عدسی هایی می باشند که این دو جزء در کنار هم باعث رسیدن پرتوهای نوری و در نهایت تشکیل تصویر می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید