انواع لنز دوربین در گوشی موبایل ؛ شناخت تفاوت لنزهای دوربینهای موبایل

با استفاده از این لنز شما قادر خواهید بود تصاویر کلوزآپ بسیار جذابی به ثبت برسانید. اگر لنز کیت شما از نوع 18-55 میلیمتر است و می خواهید لنز دیگری هم تهیه کنید دو راه در پیش دارید : 1- لنز کیت خود را نگه داشته و یک لنز زوم تله فتو مانند 55-200 میلیمتر یا 70-300 میلیمتر تهیه کنید . برای این کار لنزهای تله فوتو گزینههای بسیار مناسبی هستند و فاصله کانونی را افزایش میدهند تا شما بتوانید تا ۲ یا ۳ برابر به صورت اپتیکال به روی سوژه زوم کنید. لنز وریفوکال دارای زوم اپتیکال می باشند. به طور کلی یک A3-C ۱۸-۵۵ میلی متر برای( APS-C، اما این لنز میتواند با دیافراگم دوبرابر (حداکثر دیافراگم F۲.۸.) دامنه بیشتر و کیفیت نوری بهتر، ارتقا داده شود. میزان دیافراگم واحد نداشته و به شکل F/ یا 1: نمایش داده می شود. برای مثال دیافراگم مقدار F۲.۸ عمق کمتری از میدان را به وجود میآورد و امکان جداسازی یک عنصر در یک تصویر را فراهم میکند. خرید یک لنز فیکس 50 با دیافراگم 1.8 به این معناست که می توانید بدون دغدغه زیباترین عکس ها را بگیرید و عمق میدان عکس هایتان را کم کنید و جلوه ای هنرمندانه به عکس ببخشید.

نکته ای که این لنز رو خیلی خفن تر کرده، کیفیت بی نظیر اون توی جدا کردن سوژه از پس زمینه عکس هستش. خرید یک لنز پرایم نخستین گام مثبت است. بدون شک محبوبترین آنها F۱.۸ ۵۰ mm یا نوع گرانتر آن ۵۰ میلیمتری F۱.۴ است. به عنوان مثال می توانید از یک حشره عکس بگیرید در حالیه تنها یک بخش کوچکی از بدن آن فوکوس است. روش کار بدینصورت است که اگر دوربین لرزش جزئی داشته باشد، المانی در لنز وجو دارد که با لرزش خود در خلاف جهت، آن را خنثی شود. Iris دوربین بخشی از دوربین است که میزان نور را از طریق لنز کنترل می کند. اگر به دنبال خرید بهترین لنز اضافی برای گوشی خود هستید در گام اول در نظر داشته باشد که کیفیت سنسور و عکسهای دوربین خود گوشی شما بسیار مهم است و اگر کیفیت دوربین اصلی گوشی خوب نباشد بهترین لنز را هم که خریداری کنید نتیجه خوبی دریافت نمیکنید.

تعدادی از سازندگان دیگر مانند سیگما، تامرون، توکینا، لنزهایی تهیه میکنند تا با لنز چندین مارک مختلف دوربین سازگار باشند. لنزهای ماکرو به لنزهایی گفته میشود که توانایی فوکوس بسیار نزدیک را دارد که به عکاس این اجازه را میدهد که از اشیاء کوچک مانند حشرات یا گلها عکس بگیرد. تعدادی از تولیدگنندگان ثالث به ویژه سیگما، تامرون و توکینا، لنزهایی با مانتهای مختلف را به منظور سازگاری با برندهای مختلف دوربین تولید میکنند. لنزهای وریفوکال امکان تغییر فاصله کانونی به صورت دستی، آن هم در یک بازه مشخصی را دارند. همانطور که گفتیم، بطور کلی لنزها به دو دسته لنزهای «پرایم» با فاصله کانونی ثابت و لنزهای «زوم» با فاصله کانونی متغیر تقسیم میشوند. لنزهای زوم، فاصله کانونی متغیری دارند و با استفاده از دو عدد نامگذاری میشوند که خروج از محدوده را نشان میدهد به عنوان مثال ۱۸-۵۵ میلیمتر برای لنزهای بزرگنمایی کیت معمولی. اعداد کوچک، زاویه وسیعتری را نشان میدهد. این ویژگی به شما این امکان را میدهد قبل از گرفتن عکس بدانید که تصویر شما به چه شکل خواهد شد. فاصله های کانونی کوتاه تر میدان دید عریض تری فراهم خواهند کرد ولی توانایی بزرگنمایی را کاهش می دهند و بر عکس، فاصله های کانونی بلندتر میدان دید کوتاه تر و بزرگنمایی بیشتر خواهند شد.

لنزهای ماکروی واقعی، تمایل به داشتن فاصله کانونی ثابتی دارند. قطعهای است که نور را به سیگنالهای الکترونیکی تبدیل میکند. تنها نکته این است که باید با پای خود زوم کنید و به سوژه نزدیک شوید و مدام حواستان به قابی که می بندید باشد. در ادامه به معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته و ویژگی هایی که دارند می پردازیم. لنزهای دوربین مدار بسته دارای عدسی هایی می باشند که این دو جزء در کنار هم باعث رسیدن پرتوهای نوری و در نهایت تشکیل تصویر می گردند. اما بد نیست بدانید این روزها ارزانترین لنزهای دوربین از دو میلیون شروع شده و تا صد میلیون و بالاتر هم پیش میروند. باید بدانید که هرچه فاصله ی کانونی یک لنز بیشتر می شود و دیافراگم بازتر می گردد ، اندازه ی لنز بزرگتر ، وزن آن بیشتر و به تبع آنها قمیت آن نیز افزایش می یابد. 1. فاصله کانونی: زاویه دید لنز را مشخص میکند. بعد از دوربین، مهمترین ابزار مؤثر در کیفیت عکاسی را میتوان لنز دوربین دانست. بسته به نوع استفاده شما میتوان با این لنز عکسهای حرفهای یا حتی صرف سرگرمی به ثبت رساند. هرچه عدد کوچکتر باشد، حد گشودگی بیشتر خواهد بود و در شرایط کم نور، میتوان همچنان تصاویر واضحی را ثبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید