انواع لنز دوربین در گوشی موبایل ؛ شناخت تفاوت لنزهای دوربینهای موبایل

یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز تله فوتو است. اگر به طور دقیق بخواهیم از این اصطلاح حرفی زده باشیم، باید بگوییم هر لنزی که از استاندارد 50 میلیمتری بالاتر میرود، به نحوی یک لنز تلهفوتو است. این یعنی اینکه پس از نصب، زاویه دید دوربین ثابت است و نمی توان آن را تغییر داد. از طرف دیگر لنز دایره ای چشم ماهی دارای دید 180 درجه در تمام جهات است. لنزهای سوپر زوم تمام کارهایی که لنزهای واید و تله انجام می دهند را یک جا انجام میدهند . لنزهای تله (100 میلیمتر – 800 میلیمتر) میتوانند یک میدان دید باریک فراهم میکنند. لنز زوم وایدانگل زاویه دیدی فراتر از لنز زوم کیت فراهم میکند و به شما اجازه می دهد که از مناظر پهناور و عریض عکسبرداری کنید. فاصله کانونی برخی از لنزها ثابت و برخی دیگر متغیر هستند. این لنزها با فاصله کانونی بالا به شما اجازه میدهند براحتی بتوانید از سوژههای خاص که فاصله زیادی دارند عکاسی کنید.

در این قسمت ما میخواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید اطلاعات ضروری که برای انتخاب مناسب ترین لنز دارید را بدست آورید. این سیستم در بهترین حالت یک فوکوس دستی دقیق و موثر را ارائه می دهد. این مدل لنز دوربین کانن روی میدان دیدی کوچکتر از دیگر لنزها فوکوس می کنند . لنزهای با فاصله کانونی 14 تا 20 میلیمتر از گروه لنزهای خیلی واید بوده و زاویه دیدی معادل 95 تا 115 درجه دارند. وقتی صحبت از لنزهای فیلمبرداری میشود، یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز آنامورفیک است که در آن فاصله کانونی بسیار مهم است. برخی لنزهای خاص از تولیدکنندگان بزرگ، مانند لنزهای تیلت -شیفت کانن و نیکون، نیز صرفا دارای قابلیت فوکوس دستی هستند. اگر کاربرد خاصی مانند عکاسی صنعتی مد نظر شماست که به لنزهای تخصصی (یا دیگر لوازم جانبی) نیاز دارد، انجام مقداری تحقیق پیش از انتخاب یک سیستم بسیار ارزشمند خواهد بود. این لنز فقط باعث میشود تصویر بزرگ تر به نظر برسد و منظره را به شکلی متفاوت در عکس ثبت کند. لنزهای زوم واید مانند سیگما 10-20mm F4-5.6 به شما اجازه می دهد محتوای بیشتری را در کادر ثبت کنید. 2- لنز کیت را کنار گذاشته ( بعنوان لنز یدک) و یک لنز زوم عمومی مانند 18-135 یا 18-140 تهیه کنید.

اصطلاح “ماکرو” در تعریف لنزی به کار برده می شود که توانایی بالای فوکوس از نزدیک را داراست و به شما اجازه می دهد که از سوژه های کوچکی مانند حشرات یا گل ها عکسبرداری کنید. با استفاده از این لنز دوربین کانن می توان پرتره های بسیار خوبی گرفت.این پرتره ها نشان از وجود یک شخص در یک مکان مشخص را دارد. در حالی که شباهتهایی بین این دو نوع لنز وجود دارد، یکی از آنها مفیدتر از دیگری است. طی چند روز آینده شرکت شیائومی از یک گوشی هوشمند رونمایی میکند که در آن از فناوری جدید لنز مایع استفاده شده است. همچنین دوربین واید گوشی همه کاره ترین گزینه است. لنزها همچنین ماندگارتر از دوربین ها بوده و دیرتر از بدنه دوربین ها از رده خارج می شوند، بنابراین ارزش آن را دارند که به منظور دستیابی به کیفیت و یا انعطافی که مد نظر شماست، کمی بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

همچنین لنز 400 کانن با دیافراگم 2.8 نیز از لنزهای بسیار پرکاربرد در عکاسی ورزشی است که با دارا بودن موتور فوکوس اولتراسونیک مُدَور در شرایط کم نور سرعت فوکوس بسیار خوبی را برای شما تامین میکند. لنز ( Lens ) ، استوانهای حاوی مجموعهای از عدسیها است که نور را از خود عبور داده و به درون دوربین هدایت میکند و باعث میشود که تصویر به صورت واضح بر روی فیلم عکاسی (در دوربین های آنالوگ ) و یا سنسور ( در دوربین های دیجیتال ) منعکس گردد. برای مثال، هنگام استفاده از لنز اولترا واید، جلوه منحنی اجتناب ناپذیر است. لنز جدیدی که توسط شرکت کانن تولید شده، هم در صنعت تصویر برداری و هم در حوزه فیلمبرداری قابل استفاده است. در عکاسی ورزشی داخل سالن چیزی که حتماً به آن نیاز خواهید داشت حداکثر دیافراگم بالاست، که هم سرعت لنز را بالا میبرد و هم در شرایط کم نور به خوبی عمل میکند. دیافراگم تعیین میکند که لنز چه مقدار نور را به حسگر منتقل کند. اندازه بازشدن دیافراگم مطابق یک سری اعداد که مقدار نور مجاز را تعیین شود،F22تاF14، مشخصی می کند. افزایش کنتراست به این معنی است که لنز بهتر میتواند مقادیر تونال مشابه را ثابت کند و مرزهای بین مناطق کوچک با درخشندگیهای مختلف را تعیین کند.

دیدگاهتان را بنویسید