انواع لنز دوربین در گوشی موبایل ؛ شناخت تفاوت لنزهای دوربینهای موبایل

یه لنز ضعیف می تونه شما رو از عکاسی خسته و پشیمون کنه! قیمت بالای این دوربین شاید شما رو پشیمون کنه ولی اگه از این لنز استفاده کنید دیگه نمی تونید ازش دل بکنید! لنز زوم وایدانگل زاویه دیدی فراتر از لنز زوم کیت فراهم میکند و به شما اجازه می دهد که از مناظر پهناور و عریض عکسبرداری کنید. قبل از هرچیزی باید بگوییم که لنز استار فیلتر یکی از لنزهای عجیب موجود در بازار است که هنگام عکاسی به منابع نوری موجود در تصویر حالتی خاص و فانتری میبخشد و به کمک آن میتوان عکسهای بسیار زیبایی به ثبت رساند. از این لنز میتوانید برای ثبت عکسهای طبیعت و همچنین عکسهای دسته جمعی استفاده کنید و کیفیت نهایی تصاویر خود را تا حد زیادی افزایش دهید. فوق عریض، در این مورد، جلوههای شدیدتری دارد و تمایل دارد برای عکسهای هنریتر استفاده شود. لنز عریض این کیت به شما کمک میکند تا عکسهای باکیفیتتری به ثبت برسانید و از طرفی لنز ماکرو هنگام ثبت عکسهای نمای نزدیک به کمک شما میآید. لنزهای زوم واید مانند سیگما 10-20mm F4-5.6 به شما اجازه می دهد محتوای بیشتری را در کادر ثبت کنید. علاوه بر این شما را قادر میسازد تا عمق میدان کمی داشته باشید و محو سازی پس زمینه را به نحو احسنت انجام دهید.

این لنز ۱۸ میلی متری کیفیت عکسها و فیلمهای شما را تا حد زیادی افزایش میدهد و تنها پس از استفاده متوجه بهبود کیفیت و عملکرد دوربین گوشی خود میشوید. هنگامی که دکمه عکس گرفتن را در دوربین DSLR خود فشار میدهید، یک سنسور باز میشود تا نور به دوربین راه پیدا کند. هرچه ماکزیمم دهانه دیافراگم یک لنز بیشتر باشد به شما اجازه میدهد که در نور کمتری عکسبرداری کنید و بدون استفاده از فلش در محیط مسقف عکس بگیرید. برای درک تعریف فاصله کانونی باید مرکز نوری را به خوبی تعریف کنیم مرکز نوری لنز نقطه ای داخل لنز است ( همیشه اینطور نیست ) که پرتوهای نور از دو منبع مختلف وارد لنز میشوند و در این نقطه به یکدیگر میرسند. چنانچه نیاز به بزرگنمایی تصویر باشد، باید از لنزهای موتوردار استفاده نمود، این لنزها می توانند تا 15-20-25-30 برابر تصویر را بزرگ کنند، این بزرگنمایی به صورت دیجیتال نیست و در نتیجه از کیفیت تصویر کم نمی شود. برای مثال، یک لنز کانن با یک بدنه نیکون سازگار نیست. لنز های کانن USM سرعت بالاتری نسبت به بقیه لنزها دارن و در نیکون هم لنز های فوکوس خودکار بی صدا SWM سرعت بی نظیری دارن.

لنز 85 نیکون با دیافراگم 1.4 کاملا همون چیزی هستش که توی رویاتون باهاش عکس پرتره می گیرید! اگر در جایی عکس میگیرید که مه هوا یا اتمسفر بر وضوح تصویر تأثیر میگذارد، یک لنز پلاریزه دایره ای میتواند آن را اصلاح کرده و کنتراست را اضافه کند. دومین پارامتر اصلی و مهم در هر لنز دوربین، دهانه دیافراگم آن محسوب می شود که میزان توانایی دریافت نور لنز را تعیین می کند. برای مثال یک لنز با دهانه دیافراگم F2.8 دو برابر یک لنز با دهانه دیافراگم F4 نور دریافت مینماید. لنزهای زوم با استفاده از دو عدد نامگذاری میشوند که حداکثر محدوده فاصله کانونی را نشان میدهند، به عنوان مثال 18-55mm برای یک لنز کیت زوم نوعی. این فاکتورها آنها را برای اهداف خاص شدیدا مفید و کاربردی مینماید، برای مثال در عکسبرداری در نور کم که زیاد بودن ماکزیمم دهانه دیافراگم یک مزیت عمده است. همچنین دهانه دیافراگم بازتر عمق میدان کمتری را ارائه میدهد که جنبه مهمی از عکسبرداری خلاقانه است. لنزهای پرایم سریع مانند این کانن 50mm F1.8 امکان عکسبرداری در محیط بسته و با نور طبیعی را بدون نیاز به استفاده از فلش فراهم می سازند. این لنزها می توانند اتوفوکوس سریع و بی صدایی را در حین فیلمبرداری ارائه دهند.

در آخر هم کانن 50 و کانن 35 رو فراموش نکنید که مطمئنا شما رو پشیمون نمی کنن. قیمت بالای این لنز شاید رویاتون رو بهم بریزه ولی اگه محدودیت بودجه ندارید، این لنز رو فراموش نکنید. به همین علت فکر استفاده از لنز های پرایم با فاصله کانونی کم مثل 35mm یا 85mm رو نکنید. اگر قیمت لنز بالا برای شما زیاد است بهتر است نگاهی به این کیت داشته باشید که یک لنز عریض و یک لنز ماکرو را شامل میشود و یک چراغ LED قابل شارژ نیز این مجموعه را تکیمل میکند. المپیوس و پاناسونیک هردو از مانت Four Thirds برای DSLR ها و مانت Micro Four Thirds برای کامپکتهای با لنز قابل تعویض بدون آینه شان (ILC ها) استفاده میکنند. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، نسبت بزرگنمایی به شما میگوید که چگونه تصویر نمایش داده شده روی سنسور دوربین با اندازه واقعی سوژه مقایسه میشود. لنزهایی که برای دوربینهای فول فریم طراحی شده اند، به خوبی روی دوربینهای APS-C هم کار می کنند. تولیدکنندگان مختلف، سیستم تثبیت تصویر اپتیکی مبتنی بر لنز را، با رعایت اصول مربوط به نامگذاری لنزها، به صورتهای مختلفی نامگذاری می کنند. نور از عدسی هایی که به صورت متوالی و پشت سر هم قرار گرفته اند عبور کرده و به دلیل این که این عدسی ها به یک سنسور متصل می باشند، به کست لنز برخورد می کنند و تصویری را با توجه به اندازه سنسور ایجاد می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید