انواع لنز دوربین عکاسی و موبایل و کاربرد آنها- هنرآموزی

بیشتر بخوانید: آیا گوشیهای هوشمند به چندین دوربین نیاز دارند؟ آیرس های اتوماتیک موتورایز (Motorize) هستند و به طورخودکار تنظیم می شوند و با توجه به تغییر نور در طول روز باز می شوند. توی لنز های کانن لرزشگیر داخلی با IS و توی لنز های نیکون با VR نشون داده می شه. لنز به انگلیسی Lens نامیده میشود، این ابزار مجموعهای است استوانهای شکل به همراه یکسری عدسیهای صیقل داده شده و پشت سرهم که نور با عبور از این عدسیها به سطح سنسور متصل شده به کیت لنز برخورد میکنند و تصویر با توجه به طول و عرض سنسور ثبت می گردد. لنز دوربین مداربسته مجموعه ای از استوانه های هم شکل می باشد که درون این استوانه ها تعدادی عدسی صیقل داده شده قرار گرفته است. در واقع کانون ها درون عدسی ها قرار گرفته اند و این کانون ها درهنگام پردازش با هم ترکیب می شوند و کانون مشترکی می سازند. این لنزها نسبت به سایر لنزها عملکرد به مراتب ساده تری دارند.این لنزها با توجه به حسگر های دریافتی خود نور را از محیط گرفته و پس از پردازش در عدسی های خود آنها را روی چیپ تصویر متمرکز می کند.

لنز های ثابت نسبت به سایر لنزها به مراتب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از لنزها بیشتر در موارد امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوان چهره های مورد نظر را با detail بالا مشاهده کرد. یک تنظیم دستی در دوربین وجود دارد که میزان نور ورودی، میزان باز شدن سنسور و مدت زمان باز ماندن سنسور را از جمله موارد دیگر تنظیم می کند. کیت لنز پرو زنوو از جمله این محصولات است. این لامپها برای دوربین رنگی مناسب نیستند زیرا نور آبی و سبز تولید نمیکنند. ممکن است که در ظاهر لنزهای ماکرو، تلهفوتو و پیروسکوپ مشابه باشند زیرا جزئیات زیادی را ثبت میکنند اما بزرگنمایی و ثبت جزئیات با دوربین ماکرو به دلیل بزرگنمایی سوژه توسط دوربین است نه فاصله کانونی، دقیقا مانند یک ذرهبین. با آیرس دستی می توان مقدار را هنگام نصب تنظیم نمود زیرا دسترسی به دوربین بعد از نصب مشکل می باشد. یکی از اهرم ها لنز را عقب و جلو می کشد و فاصله کانونی را تغییر می دهد.اهرم دیگر با عملکرد خود عملیات فوکوس را انجام می دهد. وقتی در قسمت بالایی جلوی حلقه لنز خود نگار میکنید یک عدد نسبت ( 1:2.8, 1:2.8-4, 1:3.5-5.6 یا هرچیز دیگری ) مشاهده میکنید، این عدد میزان حداکثر دیافراگم را به شما نشان میدهد.

لنزهای وریفوکال یا متغیر: لنزهای وریفوکال یا متغیر به دلیل فاصله کانونی متغیر به شما زاویه دید وسیعتری میدهد. لنز موتوردار یا Motoriz: این لنزها مانند لنزهای Varifocal دارای فاصله کانونی متغیر بوده با این تفاوت که زوم فوکوس و دیافراگم را میتوان از فاصله دور و از طریق موتور تنظیم کرد. همانطورکه از نام این لنزها پیداست لنز های غیرقابل تعویض با زاویه دید ثابت هستند که امکان تغییر فاصله کانونی در آنها وجود ندارد. اگر لازم است که به راحتی بین لنز های زاویه دید و میدان دید باریک جابجا شوید توصیه می شود دوربین های امنیتی را با لنز زوم انتخاب کنید. یعنی بسته به اینکه فاصله کانونی یک لنز چقدر است می تواند تصویر محیط را بیشتر یا کمتر کند (منظور همان زوم کردن است) واحد اندازه گیری فاصله کانونی با میلی متر بیان می شود.فاصله کانونی مهم ترین معیار در کیفیت لنز می باشد به این صورت که هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد زاویه دید بازتر می شود و می توان سطح وسیعی از محل را پوشش دهد و اگر فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید کمتر می شود. کلا لنز های دوربین مدار بسته به پیشرفتگی لنز های دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری نیستد به دلیل اینکه یکی ازممیزه های قیمت در دوربین ها قیمت لنز آنها می باشد.

زوم تله فوتو به طور قابل توجهی به شما امکان میدهد تا به سوژهتان نزدیکتر شوید، و بنابراین برای عکاسی در زمینههایی مانند ورزش، حیات وحش، یا عکاسی از کودکان در حال دویدن و بازی مفید است. لنزهای ماکرو به لنزهایی گفته میشود که توانایی فوکوس بسیار نزدیک را دارد که به عکاس این اجازه را میدهد که از اشیاء کوچک مانند حشرات یا گلها عکس بگیرد. این لنز دوربین تلفن همراه سوژه را بزرگنمایی میکند، اما چگونه این کار را انجام میدهد؟ اصطلاح “ماکرو” در تعریف لنزی به کار برده می شود که توانایی بالای فوکوس از نزدیک را داراست و به شما اجازه می دهد که از سوژه های کوچکی مانند حشرات یا گل ها عکسبرداری کنید. گستردگی محدوده ای که جلوتر یا عقب تر از سوژه ی اصلی، متمرکز (فوکوس) هستند عمق دید گویند و مقدار معینی از میدان دید لنز است که در آن تصاویر به صورت کاملا واضح ثبت می شوند شکل زیر عملیات فوکوس یا تنظیم فاصله کانونی عدسی دوربین مداربسته بر اساس فاصله جسم تا دوربین مداربسته و برای داشتن یک تصویر شفاف و واضح صورت می گیرد و همانند عقب یا جلو بردن ذره بین، در یک نقطه تصویر در بهترین حالت وضوح قرار می گیرد.یکی از عوامل جلوه سازی و ایجاد انفراد سوژه در کادر، عمق میدان وضوح است.

دیدگاهتان را بنویسید