انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن – مجله برقچی

چند دهه پیش آداپتورهای لنز محبوب بودند. پیش از خرید آداپتور حتما به نیاز خود فکر کنید و درباره محصول تحقیق کنید تا از کیفیت و ویژگیهای مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. از همه مهمتر، اگر قصد دارید به صورتی حرفه ای تر به عکاسی با آداپتور ها بپردازید، اطمینان حاصل کنید که تبدیل لنز مورد نظر به شما امکان میدهد تا در کل محدوده فوکوس داخلی لنزها ، به ویژه فوکوس بی نهایت فوکوس کنید. زیرا در آن زمان تنظیمات اتوماتیک در دوربین ها وجود نداشت. بدین ترتیب لنزها بر دوربین سوار میشدند و هیچ ارتباطی بین لنز و دوربینهای ساخته شده توسط شرکتهای گوناگون وجود نداشت. فاصله کانونی اندازه گیری فاصله (بر حسب میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور ضبط کننده تصویر است. تعداد زیادی تولید کننده معتبر به تولید آداپتورهای مختلف میپردازند که از جمله آن ها می توان به Adaptimax ، Bower ، CameraQuest ، Fotodiox ، Novoflex ، Vello ، Voigtländer و … باتری دوربین را در بیاورید و با استفاده از پارچه پاک کننده لنز قسمت های طلایی رنگ زیر باتری در دوربین که واسط ارتباطی باتری با دوربین هستند را تمیز کنید. با استفاده از آداپتورهای لنز، تصحیح اعوجاج اتوماتیک، تصحیح خودکار سایه رنگ برای لنزهای واید، تصحیح افت نور و تصحیح حاشیه رنگ جانبی را که توسط بسیاری از دوربینها با لنزهای مخصوص به صورت اتوماتیک خود انجام میشود از دست میدهید.

اکثر دوربینهای دیجیتال مدرن عیوب لنزهای خود را اصلاح میکنند، اما نمی توانند برای لنزهای برند های دیگر که به صورت مکانیکی و از طریق تبدیل لنز دوربین عکاسی با آن سازگار شدهاند، کاری انجام دهند. در حقیقت لازم بود برای هر شات دیافراگم را به صورت دستی باز و بسته کنید! این بدین معناست که در دامنه ی 18 میلیمتری گشادگی لنز 3.5 خواهد بود و زمانیکه زوم می کنید و به دامنه ی 70 میلیمتری می رسید گشادگی دیافراگم به 5.6 می رسد. همین موضوع باعث شده است که شرکت های سازنده بر سر این موضوع به رقابت بپردازند به طوری که امروزه بسیاری از گوشیهای میان رده و رده بالا، دارای سه لنز دوربین اصلی می باشند. زمانی که می خواهید از سوژه هایی که در فاصله دور از شما قرار گرفته اند عکس بگیرید باید از قابلیت زوم گوشی بهره ببرید. همانطور که از تلسکوپ برای مشاهده ستارگان و سیارات استفاده می کنید، از لنز تله فوتو برای فوکوس بر روی اجسام دور استفاده می شود.

لنزهای تله فوتو نوعی از لنزهای زوم با چندین نقطه کانونی هستند. پس قبل از خرید مطمئن شوید که نحوهی اتصال لنز اضافی شما به گونهای است که میتوانید به راحتی آن را به گوشی متصل کنید. همچنین گاهی لنز قدیمی به راحتی باز می شود اما علی رغم درست انجام دادن مراحل، لنز بسته نمی شود. شما یک لنز T-Mount خریداری میکردید و یک حلقه آداپتور T-Mount را نیز میخریدید تا این لنز را با دوربین SLR خود متناسب کنید. T-mount و دیگر سیستمهای آداپتور لنز هیچ ارتباطی بین دوربین و لنزها نداشتند. اکثر دوربینهای عکاسی محبوب از نظر سازگاری جایی بین سیستمهای Nikon و Canon قرار میگیرند و کاربران سونی ، Fujifilm ، Olympus ، Panasonic ، Pentax و Leica معمولا تبدیل لنزهای زیادی برای نصب لنزهای شخص ثالث پیدا میکنند. این لنزها را که به نام لنزهای تیلت-شیفت هم می شناسند در عکاسی معماری کاربرد زیادی داشته و به کمک ساختار خاص خود می توانند خطاهای پرسپکتیو در عکس را برطرف نمایند. فاصله کانونی این لنزهای ماکرو متفاوت است و به نسبت همین فاصله کانونی است که شما میتوانید بیشتر یا کمتر به سوژه مورد نظر نزدیک شوید.

لنز های کانن USM سرعت بالاتری نسبت به بقیه لنزها دارن و در نیکون هم لنز های فوکوس خودکار بی صدا SWM سرعت بی نظیری دارن. شرکت سازنده: گرانترین لنز دوربین متعلق به شرکت هایی با تولیدات موفق مانند نیکون و کانن است. توصیه می کنیم در این شرایط به هیچ عنوان لنز را فشار ندهید. لنزهای زوم دار با کیفیت، برای فواصل کانونی متفاوت ضریب F ثابتی ارائه می دهند( به عنوان مثال f/2.8 در ۳۵ میلیمتر و f/2.8 در ۸۰ میلیمتری)؛ در حالی که در لنزهای با کیفیت کم تر، با بالا رفتن فاصله کانونی ضریب F هم تغییر می کند (مثلا f/3.5 در ۲۸ میلیمتر و f/5.6 در ۸۰ میلیمتری) ؛ و این یعنی بعد از زوم کردن لنز از حالت عریض به تله فوتو، حداقل یک پله نور را از دست داده اید. عمق میدان : بسته به محدوده دیافراگم، داشتن عمق میدان کم یا عمیق آسان است. به دلیل حداکثر دیافراگم، عمق میدان با نوع لنز متفاوت است. اشاره کرد. در فروشگاه های اینترنتی میتوانید تبدیل لنز های ارزان قیمت پیدا کنید که بسیاری از آنها کاملا خوب عمل میکنند. اگر این مشکل درحالحاضر بر استفاده عادی شما از دوربین تأثیر گذاشته است، توصیه میشود پیشاپیش از دادههایتان پشتیبانگیری کنید و تلفن را برای تعمیر به نزدیکترین مرکز خدمات مشتریان Huawei ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید