انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن – مجله برقچی

لنزهای نرمال فاصله کانونی ثابتی در حدود (۵۰، ۸۵ یا ۱۰۰ میلی متر) دارند. به خصوص در موقعیت هایی که تغییر لنز ساده نیست و خطرناک است و یا در سفر که نمی خواهید بار خود را با پنج لنز مختلف سنگین کنید ، این نوع لنز بسیار کاربردی است . در بررسی و شناخت لنزها، تعریف «فاصله کانونی» بسیار مهم است. پر کاربرد ترین این لنزها، لنز EF 24-70 f2.8L و EF 70-200 f2.8L می باشند که به طور گسترده مورد استفاده عکاسان ون فیلمبرداران قرار می گیرند. ویژگی دیگر این گونه لنزها، فوکس انتخابی است. ویژگی که لنزهای زوم دارند این است که می توانند فاصله های کانونی متفاوتی را پوشش دهند. در چنین لنزی محدوده ی فاصله کانونی بین ۷ تا ۱۶ میلی متر متغیر است. محدوده فوکوس حداقل فاصلهای است که میتوانید عکس را ثبت کنید بدون اینکه در کیفیت آن مشکلی ایجاد شود و یا عکس تار شود. 2- لنز کیت را کنار گذاشته ( بعنوان لنز یدک) و یک لنز زوم عمومی مانند 18-135 یا 18-140 تهیه کنید. لنز واید وضوح زیادی ایجاد می کند و این همان چیزی است که شما از یک دوربین گوشی موبایل در حالت عادی، انتظار دارید.

لنزهای عمقی وضوح پایینی در حدود 2 یا 5 مگاپیکسل دارند و تاثیر مستقیمی بر روی عکس برداری عادی با لنز اصلی گوشی ندارند. حتما تصاویری را دیده اید که در آن ها سوژه اصلی به وضوح دیده می شود اما پس زمینه تار است. با این ویژگی که لنزهای دوربین عمقی دارند؛ جزئیات سوژه اصلی تصویر شناسایی شده و نسبت به پس زمینه با دقت بالاتری، تفکیک می شود. این لنزها در دو اصلی آمده؛ نوع ارزانتر میکرو از ویژگیهای مشابه با میکروموتورها برخوردارند، در حالی که گران قیمت بودن نوع حلقه دارای چندین مزیت است به طور کلی، آ سریع، ساکت هستند و امکان دستیابی کامل به خودکار روی فوکوس خودکار را فعال میکنند. همچنین افزایش اندازه حسگر برای یک فاصله کانونی ثابت، باعث افزایش زاویه دید شده است.با توجه به مستطیل بودن نمایشگرها، زاویه دید افقی دوربین مداربسته با زاویه عمودی آن متفاوت است. لنز اولتراواید فاصله کانونی کمتری در مقایسه با لنز معمولی و تله فوتو دارد. بنابراین برای استفاده در نور اندک مناسبتر و کاربردی تر است و نیاز به استفاده از فلاش دوربین نیست ضمن آنکه عمق میدان کمتری نیز ایجاد می کند یعنی بخش کوچکتری از سوژه شارپ و واضح است. در این شرایط نیاز دارید لرزش ها حذف شوند.

بنابراین لازم است به هنگام خرید آن وسواس زیادی به خرج دهید تا بتواند برایتان کارایی زیادی داشته باشد و نیاز شما را در عکاسی در شرایط و موقعیت های تفاوت، مرتفع کند. این گونه لنزها قابلیت بیشتری برای عکاسی در شرایط کم نور و نیز ایجاد عمق میدان باریک تر را دارا هستند. عدسی های مذکور نور را از خود عبور داده و به درون دوربین، هدایت می کنند. لنز دوربین عکاسی در واقع ترکیب چند عدسی است که با عبور دادن نور و هدایت آن به درون دوربین، باعث انعکاس واضح تصویر شده و نسبت به دوربین، نقش مهم تری در کیفیت عکس ایفا می کند. این لنز در گوشیهایی با چند دوربین، تعبیه شده است که امکان عکس برداری با زاویه دید گسترده تر را برای کاربر، فراهم می کند. برای مثال در دوربین های DSLR نیکون که حسگر های فول فریم یا APS-C دارند و به هر دوی آنها لنزهای F-mount متصل می شود ، تنها لنزهای سری DX هستند که می توانند تصویری آنقدر بزرگ فراهم سازند تا همه ی اندازه ی حسگر را ساپورت کند . برای یک دوربین با فیلم ۳۵ میلی متری یا یک DSLR فول فریم، یک لنز ۵۰ میلیمتری، استاندارد محسوب می شود.

جالب است بدانید در تصاویری که با لنزهای چشم ماهی گرفته می شود؛ انحنای خطوط به شدت اتفاق می افتد و عناصر تصویر دچار نوعی اختلال شکلی شده یا اصطلاحا دفرمه می شوند. وجود دوربین های چندگانه این امکان را به کاربر میدهد که بتواند تصاویری با حالت پرتره، عکاسی سه بعدی، تصویر برداری با لنز عریض، بزرگ نمایی اپتیکال (بدون افت کیفیت) و… گرد و غبار همه جا وجود دارد و به راحتی بر روی دوربین و درون بدنه آن نفوذ میکند. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد از آنجا که دوربین ها با اندازه های متفاوت حسگر وجود دارند ، شرکت ها اندازه های متفاوت لنز نیز تولید می کند تا با اندازه ی حسگرها همخوانی داشته باشد . مثلا در یک دوربین فول فریم کلاس ۱۳۵، قطر حسگر حدود ۴۷ میلیمتر می شود؛ پس لنز نرمال برای این حسگر می تواند حدود ۴۵ تا ۵۵ میلی متر باشد. استفاده از این حسگر برای ثبت تصاویر گروهی، لازم به نظر می رسد. میتواند محدودهای در حد 180 درجه روبروی خود را ثبت کند. این کار، بدون در نظر گرفتن نوع لنز و درجه دیافراگم انجام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید