انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن – مجله برقچی

لنزهایی برچسب لنز استاندارد را میگیرند که با کیفیت و ارزان قیمت باشند و دیافراگم باز ارائه میدهد. اساساً لنز تلفن محدب است. در این صورت فقط کافی است برنامه دوربین را باز کنید و در بخش More لنز گوگل را فراخوانی کنید. هنگامی که یک لنز زاویه باز را با یک لنز زاویه استاندارد مقایسه کنیم؛ در میابیم که فاصله کانونی لنز زاویه باز کمتر از، لنز زاویه استاندارد است (۱۰تا۴۲میلیمتر).این خصوصیت باعث شده لنز های زاویه باز، هنگام عکاسی زاویه دید وسیع تری را در اختیار عکاس قرار بدهند.یکی از انتخاب های مناسب برای عکس گرفتن از پرتره های گروهی یا همان عکسهای دسته جمعی و عکاسی از چشماندازها، لنز های زاویه عریض است؛ زیرا با استفاده از این لنز ها هیچ جزء مهمی را در عکاسی از دست نمیدهید و عمق میدان عمیقتری را در اختیارتان میگذارد. لنزهای تله (100 میلیمتر – 800 میلیمتر) میتوانند یک میدان دید باریک فراهم میکنند. هنگامی که عکاسی از لنز عکاسی ماکرو استفاده میکند، فاصله شی دو دوربین بسیار کم میشود و عمق میدان وضوح تصویر بسیار کاسته میشود. برای اینکه فاصله کانونی متغییری را داشته باشید باید از لنز های زوم استفاده کنید، نکته قابل توجه ای که لنزهای زوم دراختیارتان قرار میدهند کاربرد های گوناگون آن است.

لنز های زوم جزء گرانترین و وزن سنگینی دارند، نسبت به لنزهای دیگر برای فیلم برداری از این لنز میتوانید استفاده کنید و میتوانید راحت دسته زوم را تکان دهید و تصاویر را زوم کنید. عکس از مناظر، یکی دیگر از عکسهایی است که میتوان با لنز واید عکاسی کرد. با استفاهٔ خلاقانه از این لنزها میتوان تصاویر زیبایی به وجود آورد. لنزها انواع و کاربردهای مختلفی دارند که عمدهترین تفاوتشان، فاصلهٔ کانونی آنها است که از این نظر میتوان لنزها را به سه گروه تقسیم کرد: لنزهای واید، لنزهای نرمال و لنزهای تله. مثلاً این لنزها خطوط موازی ساختمانها را به شدت متقارب و بلند میسازند که میتوان برای شکوه و عظمت بخشیدن به ساختمانها از آن استفاده کرد، همچنین در عکاسی از مناظر طبیعی هم این لنزها طول جادهها را بلندتر و پیج و خم آنها را شدیدتر میکنند. لنزهای بسیاری هستند که نسبت به نیاز عکاس و سبک عکاسی وی میتوان انتخاب کرد، تا با آن بتواند خلاقیت و افکار خود را نسبت به سوژه مورد نظر بازگو کند ما در اینجا تعدادی از لنزها را نام بردیم و توضیحات مختصری درباره آنان نوشتیم تا شما با لنزها بیشتر آشنا شوید و عکسهای زیباتر و با کیفیتتری را بگیرید و در سبک خود تک باشید؛ امیدواریم توانسته باشیم تا جهت انتخاب لنز بهتر به شما کمکی کرده باشیم و همچنین مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد.

هر عکاسی در فضای باز با انعکاسها آشنا خواهد بود، به خصوص زمانی که هوا بسیار روشن یا آفتابی است. از دیگر امکاناتی که این لنز ها در اختیار عکاس قرار میدهند این است، که در بازه ی ۲ تا ۴ پله سرعت شاتر را کاهش میدهد ولی باید توجه داشت، عکس وی شارپ خواهد بود، و این موضوع باعث نوردهی طولانی تری میشود(۴تا۱۶برابر). ادعا میشود که این لنزها کاربر را قادر میسازند که بین ۲ تا ۴ پله سرعت شاتر را پایینتر بیاورند (یعنی نوردهی بین ۴ تا ۱۶ برابر طولانی تر شود) و عکس همچنان شارپ باقی بماند. ترکیب نهایی سرعت و گشودگی شاتر میزان نوردهی را تعریف میکند که به صورت کل نوری که به سنسور دوربین یا فیلم عکاسی برخورد میکند تعریف میشود. تصویری که لنز نرمال ایجاد میکند تقریباً همان چیزی است که چشم ما میبیند، بنابراین از این جنبه هم تصویر آن نرمال است. این دسته از لنز ها فاصله کانونی کمی دارند؛ ولی برای عکاس زاویه دید عالی فراهم میکند و عکس ها را به صورت محدب نشان میدهد، که ما را یاد چشم ماهی میاندازد.

اگر دنبال لنزی برای عکسهای خانوادگی خود میگردید، لنز واید انگل را به شما پیشنهاد میکنیم زیرا: فاصله کانونی نرمالی را برای شما فراهم میکند و اگر عکاس فاصله کانونی را کم کند، زاویه دید او بیشتر میشود. مزایای دوربین مداربسته سیم دار : قابلیت اطمینان – برای راه حل های امنیتی بلند مدت و دائمی بهتر است. لنز دوربین های مداربسته برای جبران کمبود نور در مکانهای مختلف از منابع نور مصنوعی از قبیل لامپهای تنگستن و هالوژن برای دریافت تصاویر بهتر در دوربینهای مداربسته رنگی استفاده میشود. اما در صورتی که نور کافی در محیط وجود نداشته باشد بهتر است از لنزهای دیگری استفاده کنید. فراموش نکنید که برای سفارش عکاسی میتوانید از عکاسان حرفهای کارلنسر استفاده کنید. این لنزها زاویهٔ دید بازی را در اختیار عکاس قرار میدهد و از پرمصرف ترین لنزها نزد عکاسان هستند و برای عکاسی منظره و عکاسی معماری استفاده میشود. هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد، لنز زاویه دید بازتری دارد و به اصطلاح، لنزی وایدتر است و هرچقدر فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید کوتاهتر خواهد بود. برای جلوگیری از این مورد و برای اینکه خیالتان از این بابت راحت باشد پیشنهاد می شود از لیست زیر خرید کنید که گارانتی اصالت کالا دارد و در صورت عدم رضایت آن را مرجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید