انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن – مجله برقچی

شرکت کنون یکی از بهترین لنزها در این باره را تولید کرده است. شرکت نیکون، از انواع فناوری های لرزش گیر تصویر در لنزهای خود به کار برده است. در این گزارش به قیمت برخی از لنز های دوربین موجود در بازار پرداخته ایم . لنز کانن مدل EF ۵۰mm f/۱.۸ STM به قیمت ۳ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان در بازار به فروش میرسد. به عنوان مثال، لنز نیکون با دوربین کانن یا سونی به خوبی کار نمی کند، مگر اینکه آداپتور داشته باشید (و حتی در آن زمان، همه ویژگی های ان کار نمی کنند). برعکس آن لنزهای تله فوتو یا زاویه بسته است که تنها بخش کوچکی از محیط را در عکس ثبت میکنند و به نظر میرسد که روی سوژهای در فاصلهی دور، زوم شده است. یکی دیگر از بهترین لنزهایی که میتوانید خریداری کنید لنز 85 میلیمتر با دیافراگم 1.8 است، که تصویری بسیار غنی و باکیفیت عرضه میکند و فاصله کانونی 85، فاصلهای مناسب برای عکاسی پرتره است. هیچوقت یک محصول را بدون تست کردن خریداری نکنید، شاید محصول سالم باشد اما برای شما جذاب نباشد! پس به دنبال یک لنز زوم بعلاوه یک لنز تک فاصله واید با دیافراگم باز باشید، چون ممکن است عکاسی در شب یا عکاسی در مکانها کم نور برای شما مشکل باشد و یک لنز با دیافراگم پایین مشکل شما را حل خواهد کرد.

این لنزها به گونهای ساخته شدهاند که هنگام استفاده، کاربر قابلیت تغییر فاصله کانونی در محدوده طراحی شده را دارد که این کار به صورت دستی یا اتوماتیک توسط خود دوربین انجام میشود. لنزهای مادون قرمز infrared با تغییر نور سر و کار دارند. نه تنها آداپتورهایی وجود دارند که به شما امکان تطبیق بدنه و لنزهای مختلف را میدهند، بلکه آداپتورهایی نیز وجود دارند که به شما امکان میدهند با استفاده از فیلترهای ND نوری را که از طریق لنز به حسگر منتقل میشود کنترل کنید. اگر از لنزهایتان خوب مراقبت کنید تا بیست سال دیگر نیز نیاز شما را برآورده خواهد کرد، لنز شما مطمئنا بیشتر از بدنه شما دوام خواهد آورد، پس برایش هزینه کنید. نکاتی وجود دارد که دانستن آنها برای مراقبت از دوربین شما ضروری به نظر میرسد. ممکن است دوربین شما از همه لحاظ در برابر آب و هوا مقاوم باشد، اما اگر برای استفاده در داخل آب ساخته نشده باشد «ضد آب» نخواهد بود. یکی از معمولترین کارهایی که در عکاسی با آن سر و کار داریم، ثبت پرتره است. درست است که شما با خرید یک محصول خوب کیفیت تضمین شدهای خواهید داشت و مطمئنا دوام بالایی هم در انتظار شماست اما اگر یک بدنه گرانقیمت خریداری کنید شاید هزینه کردن برای یک لنز کمی برای شما سنگین باشد.

لنزهای آنالوگ کمی نیازمند شناخت بیشتر است. از لنزهای زاویه عریض بیشتر برای عکاسی از مناظر و همچنین ثبت عکس های دسته جمعی، استفاده می شود. پس اگر قصد عکاسی طبیعت دارید بیشتر روی سنسور هزینه کنید و به دنبال لنزی معمولی زوم باشید. عموما قیمت پایین بیدلیل نیست، شاید فروشنده قصد دارد عکاسی را ترک کند یا قصد دارد لنزی دیگر بخرد، اما اگر دلیل خاصی نداشته باشد شاید لنز دچار مشکلی شده باشد! هنگام عکاسی با لنزهای پرایم یا ثابت اگر قصد تغییر زاویه دید را نسبت به سوژه داشته باشید باید موقعیت خود را تغییر دهید و با استفاده از سه پایه مناسب، دوربین را در زاویه مورد نظر تنظیم کنید. قطر دیافراگم به صورت نسبی (نسبت به فاصلهی کانونی) بیان میشود و مخرج کسر، F-Number یا عدد F است. این هم یکی از عواملی است که بر بزرگنمایی استفاده از لنزهایی با کیفیت بهتر می افزاید. این لنزها انواع مختلفی دارند و هر کدام شان نیاز خاصی را از خریداران برطرف می کنند. این نوع لنزها از نظر کیفیت تصویری بسیار عالی هستند؛ ولی به دلیل این که برای هر زاویه دید مورد نیاز باید لنز دوربین عوض شود، باعث کاهش سرعت عمل می شوند.

نسل جدید دوربین های کامپکت با لنز قابل تعویض، با کمک آداپتور لنز، میزانی از سازگاری با مانت SLR سازنده مربوطه را ارائه می دهند ولی در کل نمی توان زیاد به این مسئله اعتماد کرد و راضی بود. به عنوان مثال لنزی که در تصویر زیر مشاهده میکنید، دیافراگم نسبی F/4.5 الی F/5.6 است. قبل از معرفی و بررسی انواع کلی لنزهای سازندگان دوربینهای حرفهای، بهتر است به مشخصات اصلی لنز توجه کنیم و هر فاکتور را تعریف کرده و مفهوم آن را توضیح دهیم. دیافراگم لنز مثل مردمک چشم است و هر چه بازتر باشد، روشنایی بیشتری وارد میشود و در شرایط پرنور نیز میبایست آن را بستهتر در نظر گرفت، البته معمولاً و نه همیشه! لنز 85 میلیمتری سیگما بر روی هر دو مانت نیکون و کانن قابل نصب است. اگر حتی به دنبال انجام کار آتلیهای هستید و قرار است با مردم مختلف روبرو شوید و مشتری داشته باشید، پیشنهاد ما خرید یک لنز تله زوم مانند 70-200 میلیمتر است، به این دلیل که لنز بزرگ همیشه تاثیر بهتری روی عوام خواهد داشت و همچنین تصویر بزرگتری در اختیار شما قرار خواهد داد! حتما نور یک چراغقوه را داخل لنز بیاندازید تا مطمئن شوید شکستگی و گردوغباری درون لنز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید