انواع لنز دوربین مدار بسته + مزایا و معایب و اجزای تشکیل دهنده لنز

EF به این معناست که لنز مورد نظر قابل نصب بر روی تمام دوربین های EOS کانن است. حال اگر یک عدد ثابت 50 روی بدنه ی لنز نوشته شده باشد ، بدین معناست که این لنز یک لنز پرایم (ثابت) است و برای گرفتن چشم اندازی کمتر یا بیشتر نیاز است به سوژه ی خود نزدیک تر یا از آن دورتر شوید. هر چه این عدد بزرگتر باشد یعنی میزان نور بیشتری از دیافراگم دوربین عبور میکند و این لنز در محیطهای کم نور تصاویر بهتری را میتواند ثبت کند. عمق میدان با حروف اختصاری mm نشان داده می شود و عدد بزرگتر نشان دهنده ی زوم بیشتر است و عدد کوچکتر گویای میزان زاویه ی بازی است که لنز می تواند از آن عکس بگیرد. این لنزها زاویه دید بازی را در اختیار کاربر قرار میدهند و از پرمصرفترین لنزها نزد نصابان دوربین مداربسته هستند و برای تصویر برداری از فضای باز در محیط داخلی و فضاهای بیرونی نظیر پارکینگها استفاده میشوند. اگر قصد عکاسی از اشیاء و موجودات ریز را دارید؛ لنز ماکرو بهترین انتخاب برای این کار است. لازم به ذکر است که لنزهای زوم قابلیت تعویض در همهی دوربینها را ندارند، برای مثال در دوربینهای ارزان قیمت و همین طور دوربینهای کامپکت لنز های ثابت به کار میرود.

علت به کار بردن لنز زوم اپتیکال در دوربینهای مداربسته این است که این نوع لنز از قابلیت بزرگنمایی بدون کاهش کیفیت تصویر برخوردار میباشد اما در لنز های زوم دیجیتال همچین قابلیتی تعبیه نشده و در هنگام بزرگنمایی کیفیت تصویر تا حدودی کاهش مییابد. پس از این لنز ها استفاده کنید تا عمق میدان (DOF) عمیق تری به دست آورید. خرید لنز دست دوم نیازمند دقت بیشتری در این زمینه است. مشخصات نوشته شده بر روی لنز نشانگر چه چیزهایی است؟ در لنزهایی که چندین عدسی مختلف وجود دارد هر عدسی دارای کانون جداگانهای است اما وقتی با هم ترکیب میشوند کانون مشترکی پیدا میکنند که معمولاً از مرکز لنز تا حدفاصل محل ایجاد تصویر را فاصله کانونی آن لنز میگویند که مقدار آن بر روی حلقه جلوی لنز نوشته میشود. محدوده فوکوس حداقل فاصلهای است که میتوانید عکس را ثبت کنید بدون اینکه در کیفیت آن مشکلی ایجاد شود و یا عکس تار شود. عدد به کار رفته در فاصله کانونی بر روی بدنه لنز نوشته شده و از طریق آن میتوانید به قابلیت زوم لنز پی ببرید. این عددها نشان دهنده این موضوع است که یک لنز امکان استفاده از تمام فواصل کانونی بین دو عدد نوشته شده را برای شما فراهم می کند.

در فاصله کانونی های بالاتر ( 85 میلی متر یا 100 میلی متر ) شما یک لنز ایده آل برای تصویربرداری دارید زیرا وقتی هنگام کار با این لنزها با دیافراگم باز عکسبرداری کنید جزئیات پس زمینه تقریبا از بین میرود و محو میشود و در نتیجه تمرکز ( فوکوس ) روی سوژه به بهترین شکل ممکن انجام میشود و در نتیجه احتمال اینکه چشم بیننده سوژه را ترک کند کمتر میشود. در این صورت برای فاصله کانونی بالاتر شما یک لنز ایده آل خواهید داشت زیرا با ترکیب این لنز با دریچه دیافراگم باز، جزئیات پس زمینه مات شده و توجه بیننده به سمت سوژه مورد نظر شما می رود. استفاده از لنزهای متفاوت برای خلق تصاویر شگفت انگیز، مهارتی است که هر عکاسی باید داشته باشد. به نسبت بین شعاع کانونی یک لنز در حالت حداکثر بزرگنمایی به شعاع کانونی لنز در حالتی که نمای دور از یک شی را می دهد نسبت به بزرگنمایی گفته می شود.

بسیاری از دوربین های DSLR یا بدون آینه به همراه یک لنز (کیت) عرضه می شوند. همچنین باید دقت کرد که لنزها قابلیت نصب بر روی هر دوربینی را ندارند و برای تعویض لنز دوربین مداربسته بایستی از لنز مطابق با برند خود دوربین و یا لنزی که قابلیت نصب بر روی انواع دوربین ها را داشته باشد استفاده کرد. همچنین امکان کاهش روشنایی و اعوجاج تصویر برای لنزهایی که دارای شرایط نامساعد تابشی باشند، وجود دارد. مطمئنا بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاقها مراقبت زیاد است. نتیجه این کار ایجاد تصاویری با وضوح زیاد است. نسل جدید دوربین های کامپکت با لنز قابل تعویض، با کمک آداپتور لنز، میزانی از سازگاری با مانت SLR سازنده مربوطه را ارائه می دهند ولی در کل نمی توان زیاد به این مسئله اعتماد کرد و راضی بود. هر سازنده دوربین مانت لنز مختص خود را استفاده میکند، بدین معنی که لنزها نمیتوانند با برندهای مختلف استفاده شوند. درک این مطلب مهم است که این بدین معنی است که یک لنز 18-55 میلیمتر با سایز APS-C همان زاویه دیدی را پوشش میدهد که یک لنز 28-90 میلیمتر روی یک دوربین 35 میلیمتری پوشش میدهد نه این که فاصله کانونی یک لنز روی سنسورهای مختلف تغییر میکند.

دیدگاهتان را بنویسید