انواع لنز دوربین مدار بسته + مزایا و معایب و اجزای تشکیل دهنده لنز

اگر عکاس حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیستید که از دوربین خود به شدت کار می کشند، باید به دوربین خود برسید و هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید. اولین بار کمپانی نوکیا این ایده را عملی کرد و همکاریش با یکی از معتبرترین سازندگان لنز، یعنی کارل زایس (زایس امروزی) موجب شد که تا مدتها دوربین اسمارتفونهای سیمبین سری N این کمپانی بیرقیب به نظر برسد. پنتاکس در سال ۲۰۰۷ با Hoya متحد شد و شرکت Hoya Pentax را تشکیل داد و در نهایت در سال ۲۰۱۲ با واگذاری Hoya به کمپانی Rico، کمپانی پنتاکس ریکو امروزی شکل گرفت. کمپانی نیکون در سال ۱۹۱۷ در ژاپن تاسیس شد و برای مدت ۶ سال تولیدکننده لنز برای دوربینهای عکاسی، میکروسکوپ و دوربینهای دوچشمی بود و سالها بعد، در جنگ جهانی دوم، این کمپانی دوربینهای دوچشمی و پریسکوپهای زیردریایی مورد نیاز ارتش ژاپن را میساخت. نیکون، مبتکر و رواجدهنده بسیاری از فناوریها در دنیای عکاسی، از جمله سیستم مجزا (بدنه و لنزهای قابل تعویض)، نمایاب، کنترل الکترونیکی شاتر و بسیاری نوآوریهای دیگر است. کمپانیهای سازنده دوربین، این سیستم را به روشهای مختلفی پیادهسازی میکنند.

این سیستم بیشتر در لنزهای ارزان قیمت تولیدکنندگان دوربین و در بسیاری از لنزهای تولیدکنندگان ثالث (به ویژه تامرون و توکینا) مشاهده می شود. همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، حسگر فول فریم ابعاد ۳۶ در ۲۴ میلیمتری دارد و حسگر 1/2.5 اینچی از نظر طول و عرض، حدود ۶ برابر کوچکتر از آن است. این محصول روی هر دو دوربین فول فریم و کراپ قابل نصب و استفاده هست. بر اساس فضایی که قصد نصب دوربین مداربسته دارید، باید تصمیم بگیرید که آیا دوربین مداربسته با لنز ثابت و با زاویه دید عریض برای شما مناسب است و یا لنز زاویه باریک مناسبترین محصول برای کار شما است. نکته: معمولا در دوربین های مداربسته دیجیتال، امکانی به نام بزرگنمایی دیجیتال قرار داده شده است که باید در نظر داشت که این یک امکان اپتیکی نیست در واقع بزرگ کردن بخشی از تصویر به صورت نرم افزاری است که مانند بزرگنمایی عکس در کامپیوتر است که با افت شدید کیفیت نیز همراه خواهد بود. علت به کار بردن لنز زوم اپتیکال در دوربینهای مداربسته این است که این نوع لنز از قابلیت بزرگنمایی بدون کاهش کیفیت تصویر برخوردار میباشد اما در لنز های زوم دیجیتال همچین قابلیتی تعبیه نشده و در هنگام بزرگنمایی کیفیت تصویر تا حدودی کاهش مییابد.

اگر این دو عدد را تقسیم کنیم، به بزرگنمایی آپتیکال ۴ برابر میرسیم و در حقیقت لنزی که در حالت عادی هم زاویه دید محدودی دارد، باز هم محدودتر شده و عکسهایی با بزرگنمایی زیاد، تهیه میشود. فاصله کانونی لنز زاویه باز چیزی در حدود ۱۰ تا ۴۲ میلی متر است. اگر یک زوملنز یا لنز دارای بزرگنمایی، فاصلهی کانونی در حد ۲۰ الی ۱۰۰ میلیمتر داشته باشد، هم زاویه باز و هم زاویه بسته محسوب میشود. لنزهایی که برای دوربینهای فول فریم طراحی شده اند، به خوبی روی دوربینهای APS-C هم کار می کنند. در واقع اگر لنز کوچک یا اصطلاحاً Cropped Lens روی این دوربینها نصب کنید، بخشی از حسگر استفاده نمیشود و این یعنی هزینهی گزافی که برای تهیه کردن حسگر فول فریم شده، بهینه استفاده نمیشود. به لنزهایی که فقط یک عدد فاصله کانونی روی بدنه آنها درج شده، در اصطلاح لنزهای فیکس یا تک کانونی می گویند. دوربین دیجیتال با هربار عوض کردن لنز، مقداری غبار وارد بدنه دوربین شده و روی سنسور مینشیند. درصورتی که بدنه در هوای یسیار سرد دچار یخ زدگی شد ابتدا باطری ها و کارت حافظه را خارج کنید و تا زمان آب شدن و خشک شدن کامل اجزا دوربین را روشن نکنید.اگر دوربین را از محل بسیار سردی به محل گرمی منتقل میکنید، باید توجه داشته باشید اختلاف حرارت زیاد باعث زنگزدگی دوربین میشود.

استفاده از دوربین های چندگانه و لنز های متفاوت باعث بالا رفتن کیفیت عکس ها شده است. گوشی های جدید و دوربیین های چندگانه با لنز های متفاوت باعث سوال های متعددی شده است. پنتاکس از بهترین برندهای تولید کننده لنز دوربین برای بسیاری از سازندگان دوربین است. برند تجاری پنتاکس متعلق به کمپانی ژاپنی پنتاکس ریکو است که در سال ۱۹۱۹ شروع به کار کرد. نتیجه این است که در لبههای اجسامی که رنگ ترکیبی دارند، حلقههای رنگارنگ دیده میشود. لرزشگیر آپتیکال به این معنی است که لرزشها به کمک مکانیزمهای جلوگیری از لرزش که حالت فیزیکی و واقعی دارند، خنثی شود. منظور از پراکنش این است که سطح کرویشکل لنز، پرتوهایی با رنگهای مختلف را دقیق و منسجم عبور ندهد و به عنوان مثال پس از عبور نور، پرتویی با رنگ قرمز، مسیری متفاوت از پرتویی با رنگ زرد داشته باشد. این کمپانی که در سال ۱۹۳۳ توسط یوشیدا گورو و اوچیدا سابورو در شهر توکیوی ژاپن تاسیس شد، در ابتدای کار در تولیدات خود از لنزهای ساخت لایکا و نیکون استفاده میکرد، اما پس از مدتی به یکی از بهترین سازندگان لنز تبدیل شد. عکس هایی که با لنزهای واید گرفته می شوند می توانند فاصله ی میان سوژه های در پیش زمینه را با سوژه های در پس زمینه را افزایش دهند .

دیدگاهتان را بنویسید