انواع لنز دوربین مدار بسته + مزایا و معایب و اجزای تشکیل دهنده لنز

لنزهای واید بیشتر در مواقعی که تصویر دور برای ما اهمیت داشته باشد کاربرد داشته و در نماهای نزدیک عملکرد بسیار خوبی ندارند. لنزهای منحنی، به منظور افزایش نور عبوری از دوربین مداربسته ساخته شده اند.نور مادون قرمز در روز و نور مصنوعی در تاریکی شب، فوکوس دوربین مداربسته را به هم می زند و تصاویر نا مناسبی را ارائه می دهد. دوربینهای مداربسته رنگی به خوبی میتوانند طیف نور را از هم جدا کرده و به بیننده در شناسایی اشیا کمک زیادی کنند. لنز دوربین موجود در بازار دارای ویژگیهای متعددی میباشد که آنها را از هم متمایز میکند. درنهایت با بررسی ویژگیهای محصول و درنظرگرفتن نیاز خود آنها را خریداری کنید. دقت کنید همین ویژگیهای مربوط به انواع لنز دوربین سبب شد تا در ابتدای مطلب بگوییم قبل از خرید حتما نیاز خود را بررسی کنید. دقت داشته باشید در بسیاری از مواقع مجبور خواهید شد به علت کمبود نور سرعت شاتر را بالاتر ببرید، دراین موقعیت باید لرزشها به کلی حذف شود به همین دلیل نیز نیازاست از لنز پایاسازتصویر استفاده کنید.

این شرکت مخترع اولین دوربینهای عکاسی دستی بود که موجب عمومیت یافتن هنر عکاسی شد. یکی از برترین تولیدکنندگن لنز دوربین ، برند کانن میباشد که برای اولین بار فعالیت خود را در این حوزه از سال ۱۹۳۳ آغاز کرده است. این برند برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده است و جز حرفهایترین برندهای لنز محسوب میشود. از برترین برندهای تولیدکننده انواع لنزدوربین میتوان به برند نیکون اشاره کرد که فعالیت خود را از سال ۱۹۱۷ آغاز کرده است. از دیگر برندهایی که در حوزه تولید انواع لنز دوربین فعالیت میکند، برند لایکا نام دارد. برندهای بسیار زیادی در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند که مسلما در هنگام خرید آنها دچار سر درگمی خواهیدشد. اما لازم است بدانید کیفیت و بازدهی این محصول ارزش هزینه کردن را دارد. این لنزها مانند هر محصول دیگری قیمتهای بسیار متنوعی دارند. چه از یک دوربین DSLR استفاده کنید و یا با دوربین تلفن همراه به عکاسی بپردازید، در هر صورت با یادگیری این اصول در مورد روش عملکرد هر نوع دوربینی، میتوانید مهارت عکاسی خود را بهبود ببخشید. برای مثال یک لنز کیت 18-55 میلیمتر ممکن است به صورت معادل 28-90 میلیمتر آن ذکر شود. این نوع لنزها با نام لنز زاویه گسترده نیز شناخته میشود که فاصله کانونی آن بین ۱۰تا ۴۲میلیمتر میباشد.

این نوع لنزها با عنوان لنزهای با زاویه متغیر نیز شناخته میشود که مناسب موقعیتهایی است که پرسپکتیو محدودیت دارد. ازنظر پرسپکتیو اگر بخواهیم این نوع لنز را بررسی کنیم باید بگوییم دیدی برابر چشم انسان داراست. این برند لنزهای بسیار زیادی را وارد بازار میکند که شما میتوانید با بررسی ویژگی هر یک و نیاز خود آنها را خریداری کنید. در ادامه این مطلب سعی میکنیم شما را با انواع لنز دوربین به خوبی آشنا کنیم تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید. دقت کنید با کمک این نوع لنزها میتوانید تغییر زاویه خوبی را از یک لنز واید تا نمونه فوتو داشته باشید. اگر میخواهید برای عکاسی پرتره لنزی را خریداری کنید ، لازم است فاصله کانونی انتخابی شما ۸۵ و یا ۱۰۰میلیمتر باشد. فاصله کانونی و زاویه دید لنز باید در رابطه معکوس با یکدیگر باشند و هرچه میزان فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید بیشتر خواهد بود.

یک لنز با فاصله کانونی 300 میلیمتر میتواند تصاویر بسیار دور دستتری نسبت به یک لنز 24 میلیمتری ثبت کند. فاصله کانونی این نوع لنز بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلمتر میباشد که به راحتی میتوانید روی سوژه فوکوس داشته باشید. توجه داشته باشید اگر بر روی سه پایه عکاسی می کنید بایستی لرزشگیر لنز را خاموش کنید. سپس بر اساس نیاز خود هر یک از آنها را خریداری کرده و برای ماموریتهای عکاسی استفاده کنید. سعی کنید قبل از استفاده مجدد از دوربین قسمتهای مختلف آن از جمله سرعت، دیافراگم و نورسنج را کنترل نمایید. اگر میخواهید برای خرید این نوع لنزها اقدام کنید ، باید دریچه دیافراگم به کار رفته در آن را به دقت بررسی کنید. اگر میخواهید از راه دور عکاسی خود را انجام دهید ، این نوع لنز بهترین انتخاب برای شماست. این لنزها به گونهای ساخته شدهاند که هنگام استفاده، کاربر قابلیت تغییر فاصله کانونی در محدوده طراحی شده را دارد که این کار به صورت دستی یا اتوماتیک توسط خود دوربین انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید