انواع لنز دوربین مدار بسته + مزایا و معایب و اجزای تشکیل دهنده لنز

در بررسی و شناخت لنزها، تعریف «فاصله کانونی» بسیار مهم است. شاید بتوان گفت لنز مهم ترین قسمت از هر دوربین عکاسی محسوب می شود که با استفاده خلاقانه از آن می توان عکس های فوق العاده با کیفیتی را به ثبت رساند. لنز دوربین عکاسی در واقع ترکیب چند عدسی است که با عبور دادن نور و هدایت آن به درون دوربین، باعث انعکاس واضح تصویر شده و نسبت به دوربین، نقش مهم تری در کیفیت عکس ایفا می کند. کمپانی های سازنده مختلف دوربین از مانت لنز مخصوص خود استفاده می کنند. به خاطر اینکه در عکاسی خیابانی امکان زوم کردن ندارید، مجبورید موقعیت خود را نسبت به سوژه با تغییر مکان خود تنظیم کنید و ناچاراً به سوژه نزدیکتر شوید که این موضوع در عکاسی خیابانی ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد کند. در این عکسها فوکوس دوربین روی سطل زبالهای که در 90 فوتی مکان نصب دوربین قرار دارد، تنظیم شده است. همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین مداربسته و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر داشت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با میلی متر کم تر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیش تری را نشان می دهد، ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کم تری دیده می شود.

در این صورت برای فاصله کانونی بالاتر شما یک لنز ایده آل خواهید داشت زیرا با ترکیب این لنز با دریچه دیافراگم باز، جزئیات پس زمینه مات شده و توجه بیننده به سمت سوژه مورد نظر شما می رود. با این ویژگی که لنزهای دوربین عمقی دارند؛ جزئیات سوژه اصلی تصویر شناسایی شده و نسبت به پس زمینه با دقت بالاتری، تفکیک می شود. بسیاری از دوربین های DSLR یا بدون آینه به همراه یک لنز (کیت) عرضه می شوند. به عنوان مثال یک لنز F۲.۸، دو برابر نور F۴ جمع میکند. هرچند کیفیت عکس به لحاظ فنی اغلب به خوبی دو لنز نامبرده به صورت مجزا نیست، اما برای بسیاری از کاربران، این کاستی با امکانات ایجاد شده توسط لنز جبران می شود. دو نسخه متفاوت از این دوربین وجود دارد که تنها تفاوت آنها لنز وریفوکال بهکار رفته در این دوربینها است. لنز دوربین Canon EF 50mm f/1.4 Normal با فاصله کانونی 50 میلی متر و کمینه نسبت کانونی f/1.4 با دهانه EF مناسب برای دوربین های کانن با سنسور فول فریم است. همچنان که از نام این لنز دوربین کانن نیز مشهود است. این لنزها روی دوربین های دارای سنسور APS-C برای ثبت یک تله کوتاه در زیر نور طبیعی مناسبند.

اگر به دنیال ثبت تصاویر پرتره باکیفیتی هستید؛ حتما برای عکس برداری از این لنز، استفاده کنید. با استفاده از این لنز، عمق میدان عمیق تری خواهید داشت. فروش لنز دست دوم گستردگی بالایی دارد و نباید صرفا به خاطر خوب بودن یک لنز، در دام خرید لنز دسته دوم بیفتید؛ بلکه باید توجه کنید که با دوربین شما همخوانی داشته باشد. استفاده از لنز اولتراواید در کیفیت عکس های عادی که با لنز دوربین اصلی گوشی گرفته می شود، تاثیری نمی گذارد. در واقع، زاویه ی باز این لنزها تنها گزینه برای چنین عکسهایی به حساب می آید. در چنین لنزی محدوده ی فاصله کانونی بین ۷ تا ۱۶ میلی متر متغیر است. در توضیح لنزهای تثبیت کننده تصویر گفته می شود که با استفاده از چنین لنزی کاربر قادر است بین ۲ تا ۴ پله سرعت شاتر را پایین تر آورد و عکس همچنان وضوح بالای خود را حفظ کند.

به یاد داشته باشید، ممکن است سوژه خود را بزرگ کنید، اما اشتباهات خود را نیز گسترش میدهید! عکس فوق مقایسهای را بین همان تنظیمات مختلف لنز که در ویدیوی قبل گفته شد، انجام میدهد. واید به لنزهایی گفته می شود که فاصله کانونی آن ها کمتر از لنز نرمال باشد. تصویر حاصل از این لنز ها بسیار به آنچه چشم انسان می بیند نزدیک است . لنز دوربین عکاسی قطعه ای است که در دوربین استفاده می شود شامل مجموعه ای از عدسی ها است که نور را از خود عبور داده و به داخل دوربین هدایت می کند تا تصویر بر روی فیلم عکاسی و گیرنده تصویر منعکس شود.در این صفحه می توانید قیمت خرید انواع لنز دوربین عکاسی و کاربرد آن ها را به صورت کامل مشاهده نمایید. فروش لنز دوربین دست دوم با دیافراگم های مختلف، سبب می شود نیاز گروه های مختلف، مرتفع شود. بنابراین لازم است به هنگام خرید آن وسواس زیادی به خرج دهید تا بتواند برایتان کارایی زیادی داشته باشد و نیاز شما را در عکاسی در شرایط و موقعیت های تفاوت، مرتفع کند. بهترین کیفیت این لنز را در ثبت پرترههای کلاسیک میتوانید ببینید و حتماً چشمان شما را خیره خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید