انواع لنز دوربین مدار بسته + مزایا و معایب و اجزای تشکیل دهنده لنز

اگر Iris دهانه بزرگ تری ایجاد کند، نور بیشتری می تواند عبور کند در صورتی که یک دهانه کوچکتر باعث می شود تا نور کمتری از لنز عبور کند. اما در صورتی که نور کافی در محیط وجود نداشته باشد بهتر است از لنزهای دیگری استفاده کنید. ابتدا به لنزهای انالوگ بپردازیم. همیشه سعی کنید در هنگام خرید لنز به دنبال لنزهای تک فاصله باشید، یعنی لنزهایی که تنها یک فاصله کانونی دارند. در عکاسی طبیعت ما همیشه به دنبال داشتن عکسی با بستهترین دیافراگم هستیم، این را همیشه به یاد داشته باشید، در طبیعت همیشه با دیافراگم بسته عکاسی کنید تا عکسی شارپ و واضح به دست بیاورید بدین ترتیب نیازمند دیافراگم باز نیستیم. خرید لنز برای این دسته از عکاسی کمی از نظر مالی سنگین خواهد بود اما شما باید در تمامی محدودههای کانونی، از واید گرفته تا تله، لنز داشته باشید و حتما نیز باید به دنبال دیافراگمی پایین باشید، چون اکثر کار شما استودیویی است و ممکن است تجهیزات نوری شما جوابگوی میزان نور مورد نیاز نباشد. اکثر صحنههایی که شما قرار است عکاسی کنید نورپردازی شده و طراحی شدهاند پس خیالتان از بابت نور راحت است. لنزها برای امور متفاوتی ساخته شدهاند. حتی اگر محدودیت بودجه هم وجود نداشته باشد، نمیتوان یک لنز خاص را بهترین لنز برای تمام کاربریها دانست و خرید آن را به همگان توصیه کرد!

خب در مشخصات لنز در قسمت دیافراگم ممکن است با چنین عددی مواجه شوید : “3.5-5.6” این بدین معناست که هرچقدر که بیشتر زوم میکنید دیافراگم شما خودکار بسته میشود که باعث افت نور و همچنین به هم خوردن نورسنجی شما خواهد شد. این عوامل آنها را برای اهداف خاص بسیار مفید میکند، برای مثال تیراندازی با نور کم در جایی که عکاسی با دیافراگم بسیار بزرگ، مزیت محسوب میشود. برای یادآوری، هر چهار مدل آیفون ۱۲ از دوربین فوق عریض با گشودگی f/2.4، لنز پنجتکه و فوکوس ثابت استفاده میکنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این لنز با انواع مختلفی از گوشی ها سازگاری دارد و میدان دید آن 50 درجه از لنز فوق عریض گوشی های آیفون بیشتر است. لنزهای گوشی قابلیت های جدید را فراهم میکنند تا با تکنیک های متفاوت، عکس های زیبایی بگیرید اما کیفیت دوربین بالاتر نخواهد رفت. پس برای رسیدن به کیفیت خوب باید قیمت بالاتری را پرداخت اما عموما لنزهای زوم نسبت به فواصلی که عرضه میکنند ارزان هستند و این باعث میشود تا کیفیت شیشه پایین بیاید و در نتیجه کیفیت عکس پایین باشد. برای یک دوربین خوب که حسگری با کیفیت عالی و البته غولآسا (فول فریم) دارد، باید بهترین لنز را به تناسب نیاز انتخاب کرد تا عکسهایی با بالاترین کیفیت ممکن ثبت کند.

لنز دوربین عکاسی Canon EF-S 18-200mm 1:3.5-5.6 IS با فاصله کانونی 18-200 و کمینه نسبت کانونی 3.5-5.6 /F با دهانه EF مناسب برای دوربین های کانن می باشد. فاصله کانونی به زبان ساده، فاصله بین مرکز لنز دوربین و محل برخورد نور به سنسور دوبین است. اگر لازم است که به راحتی بین لنز های زاویه دید و میدان دید باریک جابجا شوید توصیه می شود دوربین های امنیتی را با لنز زوم انتخاب کنید. فاصله کانونی یک لنزاینگونه تعریف می شود : فاصله ای بین مرکز نوری (optical center) و حسگر دوربین (image sensor) است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس است. قبل از معرفی و بررسی انواع کلی لنزهای سازندگان دوربینهای حرفهای، بهتر است به مشخصات اصلی لنز توجه کنیم و هر فاکتور را تعریف کرده و مفهوم آن را توضیح دهیم. اما نکته ای را باید در نظر داشته باشید این است که سازگاری لنزهای با ابعاد بزرگ تر بر روی دوربین با اندازه کوچک تر آسان است.

مورد دیگری که بسیار بر روی کیفیت لنز تأثیر دارد عددی است که بزرگترین اندازه دیافراگم را نمایش میدهد. نباید کتمان کرد که اهمیت لنزها درست به اندازه ی اهمیت دوربینی است که تهیه می کنید . حتما از طریق شخصی لنز را خریداری کنید که میدانید مطمئن است. در هنگام خرید حتما لنز را روی بدنه تست کنید، حتما سر و ته لنز را کاملا نگاه کنید و مطمئن شوید که لنز به نرمی و راحتی روی بدنه شما متصل میشود و همچنین حتما مطمئن شوید که دیافراگم این لنز به راحتی باز و بسته میشود. به دلیل تعداد المنتهایی که هنگام ساخت در این لنزها بکار میرود توانایی محدودی در قسمت دیافراگم و تصویربرداری در نور کم دارند. برای خرید لنز دستدوم دیجیتال نیز این مسائل مصداق دارند. محصولات خریداری شده از این فروشگاه، گارانتی طلایی و بیمه دارند که به شما از جهت سلامت کالا اطمینان کامل میدهد. بیشترین تاکید ما روی سلامت لنز و همچنین تست کردن شماست. در ادامه با چند دستهبندی و لنز پیشنهادی ما آشنا خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید