انواع لنز دوربین مدار بسته

همچنین لنزها به دو دسته فولفریم و کراپ دستهبندی میشوند. در کنار جنس شیشهها، همچنین استاندارد ساخت آنها بسیار مهم است، کمپانیهایی همچون لایکا همیشه لنزهایی فوقالعاده با کیفیت میسازند، حتی بعضی خطوط تولید این لنزها به صورت دستی کنترل میشود و تمامی مراحل ساخت به صورت دستی انجام میشود. همیشه سعی کنید در هنگام خرید لنز به دنبال لنزهای تک فاصله باشید، یعنی لنزهایی که تنها یک فاصله کانونی دارند. اگر در فکر خرید یک لنز زوم هستید، مثلا لنز 24-105 کنون، در کنار جستجو برای یافتن دیافراگم پایین، به دنبال لنزی باشید که در زومهای مختلف فاصله کانونیاش تغییر نکند. پس حتما به دنبال لنز زومی تک دیافراگم بگردید. اما لنزهای تک فاصله یا به اصطلاح “Prime”، از شیشههای کمتری استفاده میکنند و شیشههای مورد استفاده در هر لنز مرغوب است پس بدین ترتیب خروجی کار شما بهتر خواهد بود. هر اندازه که فاصله کانونی کوچک تر باشد، زاویه دید مورد نظر بزرگ تر می باشد، عکس این موضوع نیز صادق است. این لنزها به لنزهای با فاصله کانونی ثابت و استوانههای فلزی و نور باکیفیت عالی ثابت هستند.

این لنزها دارای موتور داخلی نیستند و در عوض از طریق اتصال مکانیکی از بدنه دوربین هدایت میشوند که تمایل به سرعتی زیاد دارند اما نسبتاً پر نویز هستند. عکاسان حرفه ای به درستی می دانند که عکس گرفتن با دوربینی که بدنه ی مناسبی دارد و لنزی عالی روی آن سوار است بسیار بهتر از عکس گرفتن با بدنه ی دوربین بی نظیری است که لنز متوسطی دارد. لنزها میتوانند به این اهداف یا ترکیبی از آنها خدمت کنند: گرفتن نور بیشتر، عکاسی آسان تر در تاریکی، تغییر زاویه دید، عریض یا تله فوتو و ثبت عمق یک صحنه که عمدتاً برای محو کردن بر اساس فاصله استفاده میشود. اگر می خواهید تصاویر با فریم کامل را بگیرید، از یک لنز سازگار با اندازه فریم کامل استفاده کنید. این لنز به خودی خود کارایی ندارد و نمیتواند به صورت مستقل عکسی به ثبت برساند و برای ثبت تصاویر پرتره به دوربین اصلی کمک میکند (درواقع لنز تشخیص عمق میدان فرایند تشخیص سوژه از پسزمینه را انجام میدهد و دوربین اصلی عکس را به ثبت میرساند). چون دیافراگم باز، تصاویر شما را زیباتر خواهد کرد و نور بیشتری به سنسور خواهد رساند، بدین اوصاف شما قادر خواهید بود عکسهایتان را با ایزوی پایینتر و سرعت شاتر بالاتر ثبت کنید.

پس برای رسیدن به کیفیت خوب باید قیمت بالاتری را پرداخت اما عموما لنزهای زوم نسبت به فواصلی که عرضه میکنند ارزان هستند و این باعث میشود تا کیفیت شیشه پایین بیاید و در نتیجه کیفیت عکس پایین باشد. خب در مشخصات لنز در قسمت دیافراگم ممکن است با چنین عددی مواجه شوید : “3.5-5.6” این بدین معناست که هرچقدر که بیشتر زوم میکنید دیافراگم شما خودکار بسته میشود که باعث افت نور و همچنین به هم خوردن نورسنجی شما خواهد شد. حرکتهای سادهای مانند تکان دادن ناخواسته دست میتواند باعث محو شدن عکسها در سرعتهای پایینتر شاتر شوند و ممکن است نیاز به یک سهپایه یا مکان ثابت برای عکاسی باشد. همانطور که دیدیم لنزهای مختلف می توانند به عکاس این آزادی را بدهد که در هر شرایطی آن عکسی که می خواهد را بگیرد . لنزها دارای عدد فاصله کانونی هستند که این عدد آنهارا در دستههای مختلف قرار میدهد. دوربینهای DSLR بهگونهای طراحی شدهاند که از چند لنز با فاصله کانونی مختلف استفاده کنند برای همین است که این دوربینها میتوانند در تمام سناریوهای عکاسی مورد استفاده قرار بگیرند زیرا میتوان فاصله کانونی آن را تغییر داد. لنزها چند دسته هستند؟ محدوده فوکوس مورد دیگری است که بر روی لنزها حک شده است.

مانند سنسورهای تصویر، تغییر فوکوس دوربین، تثبیت کننده تصویر یا عامل ضد لرزش و اصلاح شکست رنگ و غیره. 3. تثبیت کننده تصویر: برخی لنزها واحدهای تثبیت کننده نوری دارندکه اثرات تار شدن لرزش دست را خنثی میکند. تصویربردار از طریق نورپردازی و زاویهای که عکس را ثبت میکند، حس و حال مشخصی را از سوژه به مخاطب القا میکند. این لنزها شدت نور ورودی دوربین مداربسته را کنترل می کنند و اگر این دوربین مداربسته در محیط داخلی با نور ثابت به کار گرفته شود، می توان از لنزهای معموی که به صورت دستی تنظیم می شوند، استفاده کرد. لنزهای پرایم سریع مانند این کانن 50mm F1.8 امکان عکسبرداری در محیط بسته و با نور طبیعی را بدون نیاز به استفاده از فلش فراهم می سازند. همچنین از لامپهای سدیم فشرده برای محیطهای خارجی استفاده میشود. باید همچنین درک کنید که کیفیت و خوب بودن عکس شما تنها توسط بدنه دوربین شما مشخص نمیشود، لنزی که برای دوربین خود خریداری میکنید تاثیر به سزایی رو تصویر شما خواهد داشت. به قسمتی که لنز با بدنه اتصال پیدا میکند مانت گفته میشود. شرکت دیدنگار به عنوان یکی از نمایندگیهای معتبر انواع لنزهای دوربین در سطح کشور، علاوه بر راهاندازی یک فروشگاه اینترنتی، اقدام به فروش محصولات خود به صورت حضوری نیز نموده است و ضمن دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی، اصالت کالا را تضمین میکند.

دیدگاهتان را بنویسید