ايتنا – بهترین لنز دوربین موبایل کدام است؟

در دوربین دیجیتال با هربار عوض کردن لنز، مقداری غبار وارد بدنهٔ دوربین میشود و روی سنسور مینشیند. یک تنظیم دستی در دوربین وجود دارد که میزان نور ورودی، میزان باز شدن سنسور و مدت زمان باز ماندن سنسور را از جمله موارد دیگر تنظیم می کند. برخی از لنزها فاصله کانونی ثابتی دارند و برخی دیگر متغیرند، لنزهایی که فاصله کانونی متغیر دارند انعطاف پذیری بیشتری دارند و عکاس راحت تر میتواند کادربندی کند. نام لنزها اغلب شامل لیستی طولانی از حروف و اعداد است، که با اینکه جالب و جذاب به نظر میرسند اما میتوانند برای یک عکاس مبتدی کاملا گیج کننده نیز باشند. این لنزها را با دو عدد کوتاه ترین و بلندترین فاصلهٔ کانونی آنها مشخص میکنند، برای نمونه یک لنز زوم 135-18 میلی متری، امکان استفادهٔ پیوسته از تمام فواصل کانونی بین 18 تا 135 میلی متری را فراهم میکند، بدین ترتیب، یک لنز زوم به تنهایی کار چندین لنز را انجام می دهد. در نتیجه اجزای تصویری که تشکیل میدهند به نظر بزرگ تر میآید و فاصلهٔ بین آن ها نیز کمتر از حد معمول میشود.

همچنین دهانه دیافراگم بازتر عمق میدان کمتری را ارائه میدهد که جنبه مهمی از عکس برداری خلاقانه است. نسل جدید دوربین های کامپکت با لنز قابل تعویض، با استفاده از آداپتور لنزها، میزانی از سازگاری با مانت SLR سازنده مربوطه را ارائه میدهند. سرعت آیفون ۱۳ به مقدار قابل توجهی از سامسونگ اس ۲۲ بیشتر… امروزه بدلیل حضور دوربین های دیجیتال عکاسی و جایگزینی مطلق آنها با دوربین های عکاسی آنالوگ در این مطلب بیشتر به لنز هایی خواهیم پرداخت که سازگار با این دسته از دوربین ها هستند. عکاسی از اشیایی کوچکی که قصد بزرگنمایی آنها باشد و یا موجوداتی که امکان نزدیک شدن به آنها نیست مثل پروانه،ملخ و… لنز بزرگنمایی تله، اجازه میدهد تا کاملا به موضوع خود نزدیک شوید و به همین دلیل برای عکاسی از مواردی مانند ورزش، حیوانات وحشی یا کودکانی که در حال بازی هستند، مفید است. این لنزها بیشتر برای عکس برداری از مناظر، مجالس، تاسیسات صنعتی، آثار باستانی و به طور کلی جاهایی که به وسعت میدان دید لنز نیاز است، کارایی بسیار خوبی دارند و استفاده از این لنزها در یک مورد اصلاً مناسب نیست و آن هم عکاسی پرترهاست، زیرا برای عکاسی با لنزهای زاویهٔ باز، نزدیک شدن بیش از حد به موضوع است که این کار، اعوجاج شدید تصویر را به همراه خواهد داشت.

هر لنزی را نمیتوان به هر دوربینی متصل کرد، زیرا پایههای کنترلی لنز که برای برقراری ارتباط با سیستم الکترونیکی دوربین بکار میروند و همچنین محل اتصال فیزیکی لنز با دوربین، در دوربینها و مدلهای مختلف تفاوت دارند. این نوع لنزها از نظر کیفیت تصویری بسیار عالی هستند؛ ولی به دلیل این که برای هر زاویه دید مورد نیاز باید لنز دوربین عوض شود، باعث کاهش سرعت عمل می شوند. گوشیهای تولیدی این کمپانی از نظر دوربین سلفی نیز بسیار مناسبند و این ویژگی یکی از گزینههایی است که باعث افزایش فروش این برند شده است. یکی از مهمترین و کلیدیترین نکات برای خرید دوربین مداربسته، مشخص کردن جای دوربین مداربسته است. خرید دوربین مدار بسته با توجه به محیطی که دوربین باید نصب گردد و ویژگی های لنز آن نسبت به محیط باید انتخاب گردد. همانطور که مشهود است لنز 2.8 میلی متر، زاویه دید بیش تری نسبت به محیط دارد و لنز 16 میلی متری زاویه دید بسیار کمی دارد.

لذا این لنزها فضای بسته تری از صحنهٔ عکسبرداری را روی فیلم ثبت میکنند.به همین دلیل هم عملکرد این لنزها به گونهای است که پرسپکتیو صحنه را به ظاهر فشرده تر از حد معمول آن میسازند. در حین خرید باید به نیاز خود از سوژهای که میخواهید ثبت کنید توجه داشته باشید. همچنین این موضوع را هم گوشه ذهن داشته باشید که لنزی متناسب با نیاز خود خریداری کنید و مثلا خرید یک لنز کلیپسی حرفه ای برای استفادههای معمولی اصلا توصیه نمیشود. دهانه دیافراگم یک لنز، دومین پارامتر اصلی در مشخصات آن است و تعیین میکند که لنز توانایی دریافت چه میزان نور را دارد.این پارامتر به شیوه های مختلفی نشان داده میشود، F4 ، f/4 یا 1:4 که همگی این ها یک معنی میدهند. معمولا لنزهای ساده، قابلیت تنظیم میزان نور عبوری را ندارند.با پیشرفت تکنولوژی، لنزهایی با قابلیت تنظیم دستی عدسی نیز وارد بازار شدند. لنز واید به لنزهایی گفته میشود که فاصلهٔ کانونی آنها از قطر سطح حساس عکاسی (نگاتیو یا سنسور) کوتاه تر باشد.این لنزها زاویهٔ دید بازی را در اختیار عکاس قرار میدهد و از پرمصرف ترین لنزها نزد عکاسان هستند و برای عکاسی منظره و عکاسی معماری استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید