برای خرید لنز دوربین چقدر هزینه کنیم؟

لنزها میتوانند به این اهداف یا ترکیبی از آنها خدمت کنند: گرفتن نور بیشتر، عکاسی آسان تر در تاریکی، تغییر زاویه دید، عریض یا تله فوتو و ثبت عمق یک صحنه که عمدتاً برای محو کردن بر اساس فاصله استفاده میشود. در فاصله کانونیهای بالاتر (۸۵ و ۱۰۰ میلیمتری) یک لنز ایدهآل برای عکاسی پرتره دارید چرا که ترکیب این لنز با دریچه دیافراگم باز، جزئیات هر پس زمینهای را مات خواهد کرد در نتیجه توجه بیننده به سوژه جمع خواهد شد. به عنوان سخن پایانی یادآور می شویم هنگامی که به فکر انتخاب یک دوربین برای سرمایه گذاری هستید، درک این موضوع مهم است که لنز هم مانند دوربین، تاثیر بسزایی روی کیفیت تصویر دارد. به بیان ساده اگر بخواهیم لنز فیش آی یا چشم ماهی را توضیح بدهیم، این لنز مانند یک لنز فوق عریض است که اعوجاج بسیار زیادی دارد و به این ترتیب عکس نهایی حالتی مانند یک نیمکره به خود میگیرد. نکته: معمولا در دوربین های مداربسته دیجیتال، امکانی به نام بزرگنمایی دیجیتال قرار داده شده است که باید در نظر داشت که این یک امکان اپتیکی نیست در واقع بزرگ کردن بخشی از تصویر به صورت نرم افزاری است که مانند بزرگنمایی عکس در کامپیوتر است که با افت شدید کیفیت نیز همراه خواهد بود.

هر کمپانی برای موتورهای مافوق صوت خود نام متفاوتی دارد. برای ثبت ستارگان آسمان شما نیازمند لنز با اپرچر سریع هستید. اگر از نظر عکاسی یک کاربر عادی هستید و قصد ندارید تصاویری حرفهای با گوشی به ثبت برسانید احتمالا به این لنز احتیاج پیدا نخواهید کرد، مگر این که بخواهید به کمک لنز چشم ماهی عکسی خاص و متفاوت به ثبت برسانید و خلاقیت خود را در این زمینه به کار بگیرید. اگر به دنبال این لنزها هستید کارل زایس و ویگتلندر را جستجو کنید. لنز ماکرو اضافی به شما کمک میکند تا بتوانید از سوژهها در فواصل بسیار نزدیک عکاسی کنید. لنزهای زوم دار با کیفیت، برای فواصل کانونی متفاوت ضریب F ثابتی ارائه می دهند( به عنوان مثال f/2.8 در ۳۵ میلیمتر و f/2.8 در ۸۰ میلیمتری)؛ در حالی که در لنزهای با کیفیت کم تر، با بالا رفتن فاصله کانونی ضریب F هم تغییر می کند (مثلا f/3.5 در ۲۸ میلیمتر و f/5.6 در ۸۰ میلیمتری) ؛ و این یعنی بعد از زوم کردن لنز از حالت عریض به تله فوتو، حداقل یک پله نور را از دست داده اید. علاوه بر فاصله کانونی، عامل مهم و تعیین کننده در یک لنز دیافراگم آن است. دریچه دیافراگم تعیین میکند که لنز چه میزان نور به حسگر دوربین می رساند.

تعیین لنز برابر با تعیین میدان دید است و این انتخاب یکی از حیاتی ترین انتخاب ها در طراحی سیستم های حفاظت تصویری است. این برای زمانی که به دلیل کم بود نور سرعت شاتر طولانی تری انتخاب می کنیم و باید لرزش ها حذف شوند بسیار مفید است. این لنزها روی سوژه ها در فاصله فوکوس ماکرو، خیلی خوب فوکوس کرده و عکس های خیلی شارپی به دست می دهند اما توانایی فوکوس شارپ در فاصله های دیگر را ندارند. به عنوان مثال لنزهای تله فوتو فاصله کانونی را تا ۲ یا ۳ برابر افزایش میدهند و این باعث میشود که شما بتوانید تا چند برابر بدون افت کیفیت به روی سوژهی مورد نظر خود زوم کنید. در مورد لنزهای فیلمبرداری نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. لنزهای ماکرو از جمله تخصصی ترین لنزهای موجود هستند . آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی ویژه اشتغال از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب اعلام حریق ، آموزش نصب اعلام حریق آدرس پذیر و … مسلماً داشتن لرزشگیر یک امکان ویژه برای یک لنز محسوب می شود و بالطبع قیمت لنز را هم افزایش می دهد.

گزینههای زیادی برای لنز وجود دارند که هر کدام ویژگی مشخصی را در اختیار شما قرار خواهند داد. موتور فوکوس را میتوان در بدنه دوربین یا در لنز قرار داد. این خاصیت آنها را متمایز میکند و در هر محیطی میتوان آنها را استفاده کرد، بدون اینکه نگران آسیب دیدن آن باشیم. چشم بر روی سوژه نزدیک یا دور از خود فوکوس میکند. طی چند روز آینده شرکت شیائومی از یک گوشی هوشمند رونمایی میکند که در آن از فناوری جدید لنز مایع استفاده شده است. گوشیهای هوشمند در چند سال اخیر در زمینه دوربین پیشرفتهای چشمگیری به خود دیدهاند و حالا پرچمداران شرکتها به راحتی میتوانند در شرایط نوری مختلف عکسی باکیفیت برای شما به ثبت برسانند. دلیل این موضوع این است که لنزهای خریداری شده از دوربین اصلی شما برای ثبت سوژه استفاده میکنند و اگر دوربین اصلی کیفیت مناسبی نداشته باشد طبیعتا نمیتوانید انتظار زیادی از این لنزها داشته باشید. لنزهای زوم دوربین مدار بسته در دو نوع اپتیکال و دیجیتال وجود دارند که در لنزهای اپتیکال می توان تصاویر را بدون این که از کیفیت آنها کم شود بزرگنمایی نمود در صورتی که در لنزهای زوم دیجیتال زمانی که تصویر بزرگنمایی می گردد مقداری از کیفیت آن کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید