تبدیل لنز دوربین چیست و چه کاربردی دارد؟

این ویژگی باعث می شود بتوانید از یک فاصله دور (چند متری) از سوژه مورد نظرتان به راحتی، عکس بگیرید. بر اساس فضایی که قصد نصب دوربین مداربسته دارید، باید تصمیم بگیرید که آیا دوربین مداربسته با لنز ثابت و با زاویه دید عریض برای شما مناسب است و یا لنز زاویه باریک مناسبترین محصول برای کار شما است. میتوان لنزهایی را با فاصله کانونی فلنج کوتاه بر روی یک دوربین با فاصله کانونی فلنج بلند نصب کرد، اما این کار دستیابی به فوکوس بینهایت را غیرممکن میکند. لنز دوربین مداربسته دقیقا مثل چشم انسان عمل میکند. آداپتورهای لنز با توجه به فاصله کانونی فلنج مربوط به لنز و دوربین، میتوانند کوتاه تر یا طویل تر باشند. همچنین دهانه دیافراگم باز تر و گشاده تر، عمق میدان کمتری را ارائه می دهد که جنبه مهمی در عکاسی های خلاقانه دارد. فاصله های کانونی کوتاه تر میدان دید عریض تری فراهم خواهند کرد ولی توانایی بزرگنمایی را کاهش می دهند و بر عکس، فاصله های کانونی بلندتر میدان دید کوتاه تر و بزرگنمایی بیشتر خواهند شد.

هر فاصله کانونی یک میدان دید ایجاد میکند. این خاصیت آنها را متمایز میکند و در هر محیطی میتوان آنها را استفاده کرد، بدون اینکه نگران آسیب دیدن آن باشیم. با لنزهای واید، تقریباً همه چیز در فوکوس است، مگر اینکه سوژه شما خیلی نزدیک به لنز باشد. هرچه قطر لنز بزرگتر باشد مقدار نور بیشتری را میتواند دریافت کند برای همین لنزهای با قطر وسیع گرانتر هستند. لنزهایی که فاصله کانونی آنها ثابت بوده و هرچه فاصله کانونی عدد بزرگتری باشد لنز تله (Tele) خواهد بود و هرچه فاصله کانونی عدد کوچکتری باشد لنز عریض (Wide) خواهد بود. این لنزها به صورت کلیپسی و به سادگی هرچه تمام به گوشی شما متصل میشوند و با اکثر گوشیها و تبلتهای موجود در بازار سازگاری کامل دارند. لنز به انگلیسی Lens نامیده میشود، این ابزار مجموعهای است استوانهای شکل به همراه یکسری عدسیهای صیقل داده شده و پشت سرهم که نور با عبور از این عدسیها به سطح سنسور متصل شده به کیت لنز برخورد میکنند و تصویر با توجه به طول و عرض سنسور ثبت می گردد. هرچند قدرت محافظت تلفنهای همراه پیوسته در حال بهینه شدن و بهبود یافتن است و بازرسی خطوط تولید Huawei کاملتر شده است، اما از نظر طراحی شکل، بهطور عینی مشخص شده است که شیشه لنز دوربین وقتی مستقیماً به زمین یا سطوح سخت دیگر برخورد میکند، بهآسانی میشکند.

تصویر ساخته شده در سنسور با توجه به شرایط جوی و پارامترهای دیگری از قبیل انعکاس جسم، شدت نور منبع و انتقال انعکاس نور هنگام برخورد با محیط ، انعکاس نور را دریافت میکند. این اندازه طول فاصله محل فلنج نصب (لبه لنز نصب شده بر روی بدنه دوربین) تا سنسور تصویر یا صفحه فیلم را توصیف میکند. درصورتی که بدنه در هوای یسیار سرد دچار یخ زدگی شد ابتدا باطری ها و کارت حافظه را خارج کنید و تا زمان آب شدن و خشک شدن کامل اجزا دوربین را روشن نکنید.اگر دوربین را از محل بسیار سردی به محل گرمی منتقل میکنید، باید توجه داشته باشید اختلاف حرارت زیاد باعث زنگزدگی دوربین میشود. این ویژگی به شما این امکان را میدهد قبل از گرفتن عکس بدانید که تصویر شما به چه شکل خواهد شد. واقعیت این است که انتخاب لنز برای بسیارانی فرآیند دلهره آوری است . همان طور که اشاره شده وظیفه لنز جمع آوری انعکاس های نور و متمرکز کردن آن در سنسور است. این دوربینها که اکثرا ضد آب هستند با مارکهای گوناگون در بازار موجود است که از قابل اعتمادترین آنها می توان به مارک Bogen و یا Lowepro اشاره کرد.

لامپهای دیگری با نام فلورسنت وجود دارند که مناسب مکان های داخلی هستند. این پارامتر کوچکترین عرض زوج پیکسل های هم جواری که توسط لنز مشخص می شود را تعیین می کند. اندازهی لنز دوربینهای مدار بسته، میدان دید و میزان بزرگنمایی تصویر ضبط شده توسط دوربین را تعیین میکند. فاصله کانونی فلنج یکی از مشخصات کلیدی است که در تعیین این که آیا نوع خاصی از لنزها را میتوان با دوربینی خاص تطبیق داد یا خیر، اثر میگذارد. یکی دیگر از مشکلات احتمالی از عمق میدان بسیار زیاد ناشی میشود. این نوع لنزها برای جداسازی سوژه ای که دور است بسیار عالی هستند. جالبتر این که مثلا گوشی مانند می ۱۰ تی پرو که لنز تله فوتو ندارد و میتواند تا ۳۰ برابر به صورت دیجیتال به روی سوژهها زوم کنید با استفاده از این لنزهای اضافی این امکان را بدست میآورد که تا ۶۰ یا ۹۰ برابر به روی سوژه زوم کند که عددی بسیار قابل توجه است. فاصله کانونی بر حسب میلیمتر اندازهگیری میشود؛ برای همین است که لنزها را مثلا 46 میلیمتری نامگذاری میکنند. تفاوت اصلی دوربینهای گوشی و انواع مختلف لنزها در همین فاصله کانونی است. لنز دوربین های مداربسته برای جبران کمبود نور در مکانهای مختلف از منابع نور مصنوعی از قبیل لامپهای تنگستن و هالوژن برای دریافت تصاویر بهتر در دوربینهای مداربسته رنگی استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید