در خرید لنز دوربین به چه نکاتی توجه کنیم؟

من دو هفته ای هست که این لنز رو از شیراز سفارش دادم و بدستم رسید. مشکل عمده این لنز فوکاس اتوماتیکش هست که هم کنده و هم خطا داره و شما رو می بره به سمتی که از تنظیم دستی بهره ببرید چون وقتی روی صورت فوکاس می کنید منطقا باید بینی یا چشم بیشترین وضوح رو توی پرتره داشته باشه که متاسفانه این لنز این توانائی رو نداره ولی با تنظیم دستی نتیجه دلخواه میشه . تنها تفاوت این لنزها نبود حلقهی تنظیم دیافراگم در لنز است که سبب میشود تعیین دیافراگم لنز تنها از طریق دوربین امکانپذیر باشد. گاهی لنز دوربین کانن باز نمی شود و بعضا کاربران با فشار دادن آن، موجب شکستن این قطعه می شوند. این مقاله نمی خواهد شمارا به خرید مجموعه ی متنوعی از لنزها ترغیب کند . در ضمن از لحاظ اپتیکی هم با توجه به قیمت بسیار عالی بوده و شارپنس خوبی دارد و بوکه های زیبا و بدون موج تولید میکند! این نوع لنزها برای منظره، عکاسی از آسمان، عکسهای دست جمعی و همچنین تصاویر معماری بسیار مناسب هستند.

چنانچه قصد خرید لوازم دوربین عکاسی و همینطور دوربین فیلمبرداری را دارید، میتوانید با مقایسه مدلهای متنوع موجود در فروشگاه اینترنتی ایسام، بهترین گزینه را انتخاب کنید. گیره های دوربین های DSLR با علائم اختصاری ذیل مشخص می شوند . داره که حتما ازش استفاده های خیلی خوبی خواهید کرد. عالی هست.اگر مثل من از لنز کیت روی این لنز اومده باشین یه کم زمان میبره تا به سرعت فوکوسش عادت کنید ولی وقتی قلقش دستتون بیاد واقعا ازش لذت میبرین.هود لنز هم اثر خیلی خوبی در حذف نورهای اضافه و … همان طور که در شکل مشاهده می شود، جهت رسیدن به طول تصویر W و عرض تصویر H تصویر مطلوب در فاصله ی تصویر تا دوربین D مدنظر، تنظیم فاصله ی کنونی و اندازه ی حسگر دوربین مهم خواهد بود. لنز، دریچه نگاه یک دوربین به دنیای بیرون و به منزله چشم آن بوده و بدون یک لنز خوب، ثبت عکس خوب هم ناممکن است.

توجه: با توجه به اینکه زاویهی دید علاوه بر فاصلهی کانونی لنز، به ابعاد حسگر نیز وابسته است، همیشه فاصلهی کانونی معادل یا Equivalent Focal Lenth بیان میشود و نه فاصلهی کانونی معمولی لنز. این لنز حتی تا حدودی نیازهای ماکرو شما رو هم برآورده می کنه البته نه 100% ولی نتیجه بازهم قابل قبوله که برای بهبود قضیه میتونید از اکستنشن های سازگار با لنز نیکون استفاده کنید تا ماکروگرافی هم براتون دسترس باشه. در دوربین های با سنسور DX این لنز استاندارد به لنز های تله نزدیک میشه و برای کاربردهایی همچون پرتره مناسب خواهد شد لذا بنا بر نوع کاربرد و هدف و نوع عکاسی شما، می بایست بین لنز 35 که مناسب منظره هست و لنز 50 که در DX به 75 تبدیل خواهد شد و مناسب پرتره می باشد ، انتخاب مناسب را داشته باشید. دوستان بنده دیروز این لنز به دستم رسید و برای عکاسی پرتره زدم بیرون و از دوستام عکس گرفتم وقتی عکس ها رو دیدم خشکم زد.بسیار شارپ بودن عمق میدان کم به لطف دیاف 1.8 و 50mm بودنش عکس ها بسیار زیبا میشدن بنده لنز رو روی دوربین d5300 انداختم و بسیار راضی بودم.برای حل مشکل فکوس فقط کافی نقطه فکوس رو روی سوژه بزارید و فکوس کنید و از دیدن عکس هاتون لظت ببرید اینا فقط تجربه ی بنده توی یک روز هست.

که مخفف کلمه ی لاتین auto focus silent به معنای وضوح خودکار بیصدا یا وضوح با سیستم فرا صوتی، در این لنز که غالبا در لنزهای چند کاره با قیمت بالا گذاشته میشود یک مزیت دیگر این لنز ارزان محسوب میشود، وجود آلمان اختصاری ED کوتاهشدهی عبارت Extra-low Dispersion است و به معنی استفاده از المانهای باکیفیتی است که قادر هستند مشکل خطای رنگی (chromatic aberration) را به حداقل برسانند. هر چند در صورت اینکه بودجه مناسب دارید ، توصیه بنده تهیه هر دو لنز برای عکاسان نیمه حرفه ایی که دارای دوربین با سنسور DX هستند و تمایل به هر دو ژانر عکاسی دارند. در ادامه چند عکس که با استفاده از تنظیمات مختلف لنز و توسط دوربینهای مداربستهی صنعتی HD گرفته شده، بهعنوان نمونه قرار داده شده است. علامت DX مشخص شدهاند مخصوص دوربینهای سایز APS-Cنیکون میباشند. علامت G بعد از حداکثر دیافراگم این لنز هم (مانند Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G) همانند لنزهای D اطلاعات فاصلهی سوژه تا دوربین را به دوربین منتقل میکنند. من این لنز رو روی هر دو نوع دوربین با سنسورهای کراپ Nikon D80 و فول فریم Nikon D610 تست کردم . کمی افسوس میخورم که الان پسرم 7 ماهشه و کلی عکس بخاطر نداشتن این لنز چه بخاطر نداشتن فکوس چه با کیفیت کمی پایین تر از دست دادم.

دیدگاهتان را بنویسید