راهنمای خرید انواع لنز دوربین دیجیتال

با بزرگ یا کوچک شدن روزنه اپرچر، نور ورودی به سنسور کم و زیاد میشود. ضریب F بزرگتر، روزنه دیافراگم کوچکتر، ورود نور کمتر، عمق میدان بیشتر است. ضریب F کوچکتر، روزنه دیافراگم بزرگتر، ورود نور بیشتر و عمق میدان کمتر است. در بیشتر دوربینها و لنزها سوئیچی وجود دارد تا بین فوکوس اتوماتیک و فوکوس دستی تغییر کند. موتور فوکوس را میتوان در بدنه دوربین یا در لنز قرار داد. برای دوربین نیکون، خرید لنز سیگمای 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز نیکور 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 و برای دوربین کانن خرید لنز کانن 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز تامرون 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 پیشنهاد میشود. در مقابل، بسیاری از دوربینهای بدون آینه از سیستم «فوکوس توسط سیم» استفاده میکنند که از موتور داخلی برای فوکوس دستی استفاده میکند. عمده ترین مورد استفاده ی آنها ، عکاسی از طبیعت و مناظر ، عکاسی از بناهای معماری و قسمت های داخلی بنا است. این لنزها، زاویه دید را فراتر از اندازه گرفته شده با زوم کیت، گسترش میدهد و به شما امکان میدهد تا مکانهای دیدنی گستردهای را در عکسهای خود بدست آورید؛ بنابراین یک انتخاب محبوب برای عکاسی مناظر، معماری و عکسهای داخلی است.

DSLR های سطح ورودی نیکون با بسیاری از لنزهای قدیمی که دارای موتور داخلی داخلی AF نیستند ، فوکوس نخواهند کرد. شما نمیتوانید لنز کانن را روی بدنه نیکون قرار دهید. بارزترین نمونه آن لنزهای کیت است که روی دوربین است. این لنز دوربین کانن به لحاظ فنی لنزی است که قادر به تولید نسبت ابعادی تصویری بزرگ از یک جسم کوچک را دارد. به نسبت بین شعاع کانونی یک لنز در حالت حداکثر بزرگنمایی به شعاع کانونی لنز در حالتی که نمای دور از یک شی را می دهد نسبت به بزرگنمایی گفته می شود. همچنین این نوع لنزها در مقایسه با سایر لنزهای هم اندازه خود تصاویر با روشنایی بهتری را ارائه می دهند. همچنین جدول تبدیل زیر نشان میدهد که این میدان دید چگونه با دو سایز سنسور استاندارد دیگر به نام فول فریم که هم اندازه یک نگاتیو فیلم 35 میلیمتری است و Four Thirds که توسط المپیوس و پاناسونیک استفاده میشود، رابطه دارد. عمق میدان یعنی مقدار معینی از زاویه دید لنز که تصاویر در آن واضح است. اعداد کوچک، زاویه وسیعتری را نشان میدهد.

دیگر نشانه مربوط به سیستم فوکوس لنز، A/M است که نشان می دهد لنز هم دارای حلقه تنظیم فوکوس دستی و هم اتوفوکوس است. در آخر هم کانن 50 و کانن 35 رو فراموش نکنید که مطمئنا شما رو پشیمون نمی کنن. یکی از نکات عکاسی که توسط عکاسان ماکرو اجرا میشود، جمع آوری فوکوس است. یه لنز ضعیف می تونه شما رو از عکاسی خسته و پشیمون کنه! این نوع لنزها معمولا بر روی دوربین های مداربسته چرخشی افقی یا عمودی نصب می گردند. روش کار بدینصورت است که اگر دوربین لرزش جزئی داشته باشد، المانی در لنز وجو دارد که با لرزش خود در خلاف جهت، آن را خنثی شود. موتورهای مافوق صوت در لنزهای SLR بسیار محبوب هستند که جذابیت اصلی آن در صدای بسیار کم و نزدیک به سکوت آنها است. این برای زمانی که به دلیل کم بود نور سرعت شاتر طولانی تری انتخاب می کنیم و باید لرزش ها حذف شوند بسیار مفید است.

کیفیت تصویر ایجاد شده به عوامل مختلفی در این مسیر بستگی دارد؛ کیفیت عدسی ها می تواند نقش بسیار مهمی در تصویر نهایی ایفا نموده و هرچه عدسی های دوربین بهتر باشند تصویر ایجاد شده از کیفیت و وضوح بالاتری برخوردار خواهد بود. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، نسبت بزرگنمایی به شما میگوید که چگونه تصویر نمایش داده شده روی سنسور دوربین با اندازه واقعی سوژه مقایسه میشود. EF به این معناست که لنز مورد نظر قابل نصب بر روی تمام دوربین های EOS کانن است. ما اینجا براتون یه راهنمای جامع و کاربردی آماده کردیم که قبل از خرید لنز دوربین عکاسی بهتره کمی وقت بذارید و مطالعه کنید. در ابتدا باید گفت دو دسته کلی لنز دوربین عکاسی در بازار وجود دارد. اکثر گوشیهای هوشمند در حال حاضر حداقل دو دوربین اصلی و فوق عریض دارند و این یعنی به احتمال زیاد به لنز فوق عریض نیاز پیدا نخواهید کرد (مگر گوشی تک دوربینی مثل ایفون اس ای ۲۰۲۰ را خریداری کرده باشید). سازندگان گوشیهای هوشمند در حال حاضر از نظر اینکه چه کسی بیشترین لنز را در تلفنهای خود دارد، با یکدیگر رقابت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید