راهنمای خرید انواع لنز دوربین دیجیتال

بزرگ برای عکاسی خیابانی . محدوده فاصله کانونی 50 تا حدود 70 میلیمتر را محدوده استاندارد در نظر گرفته و برای عکاسی خیابانی و مستند نگاری مناسب هستند. چند فاکتور مهم وجود دارد که باید در هنگام سرمایه گذاری روی یک لنز دوربین جدید در نظر گرفت. بزرگنمایی به عقب یا جلو باعث حرکت دادن یک قسمت مشخصی از لنز می شود که با تغییر فاصله کانونی اندازه تصویر و میدان دید نیز تغییر می کند. تفاوت در ویژگیهای آنها میتواند یک خروجی کاملاً متفاوت خلق کند. دو نسخه متفاوت از این دوربین وجود دارد که تنها تفاوت آنها لنز وریفوکال بهکار رفته در این دوربینها است. در کنار انتخاب و خرید دوربین عکاسی دیجیتال DSLR یا دوربین فاقد آینه ، چیزی که دشوارتر است ، فرآیند تصمیم گیری و انتخاب یک لنز مناسب برای دوربین است که حقیقتا می تواند فرآیندی پیچیده و گیج کننده باشد. عمق میدان : اغلب دارای عمق میدان کم است، مگر اینکه هر چیزی که در حال عکاسی هستید بسیار دور باشد. این نام از چشم ماهی که دارای زاویه دید وسیعی می باشد انتخاب شده است. یک مشکل اساسی لنزهای زوم گشودگی دیافراگم است.

لنزهای زوم طی چند سال گذشته تقریبا فراگیر شدهاند، در نگاه نخست خرید لنزی که به یک زاویه دید محدود است ممکن است بی معنی به نظر برسد. لنز های موتور دار دارای عددی است که کنار آن با درج حرف انگلیسی X به معنی میزان بزرگنمایی لنز را مشخص می نماید. در این حالت فقط قسمتی از تصویر در نزدیک و یا دور دارای فوکوس است. این عکس با تنظیم لنز دوربین روی 12mm گرفته شده است. در این نوع لنز زاویه ای بین 140 درجه تا 180 درجه را می توان تصویر برداری نمود. یکی دیگر از زمانهایی که ممکن است گرد و غبار وارد دوربین شود هنگام تعوض لنز در دوربین های DSLR و هنگام جاسازی حلقه فیلم در دوربینهای غیر دیجیتال است. لنزهای دیگر فوکوس دستی را ارائه میکنند که استفاده از آن دشوارتر است، اما برای موقعیتهای خاص (مثلاً شرایط نور کم) مناسبتر است. استفاده جایگزین از لنز های کراپ و فول فریم روی دوربین سبب می شه زاویه دید ما نسبت به سوژه مورد نظر عکاسی تغییر کنه.

دوربینهای کانن ونیکون و سونی، سنسورهایی با کیفیت بالا که فریم کامل (فول فریم) است تولید میکنند که اندازه آن۲۴ در ۳۶ میلیمتر است. تقریباً برای هر نوع عکاسی خوب است. یعنی اگر مثلا دوربین اصلی گوشی شما خوب نیست نباید انتظار داشته باشید که با خرید یک لنز بتوانید این کیفیت را افزایش دهید. خوب برای عکاسی پرتره . این عوامل آنها را برای اهداف خاص بسیار مفید میکند، برای مثال تیراندازی با نور کم در جایی که عکاسی با دیافراگم بسیار بزرگ، مزیت محسوب میشود. در خرید انواع لنز دوربین دیجیتال، مواردی را باید مدنظر داشته باشید که با خواندن مقاله پی به آنها میبرید. در نتیجه، انحنای قابل تشخیص باید از بین برود. حال آنکه هر چه از مرکز حسگر به سمت اطراف حسگر می رویم، نور مایل تر به سلول های نوری برخورد می کند در نتیجه بخشی از نور به بالای سلول برخورد کرده و بخشی با برخورد به دیواره جانبی سلول به هدر می رود. عمق میدان : تقریباً همه چیز در فوکوس است مگر اینکه سوژه شما بسیار نزدیک به دوربین باشد.

لنزهایی که در این کیت می بینید یک لنز ماکرو و یک لنز عریض است. پس می بایست در این مورد دقت لازم را داشته باشیم. به این معنی که فضای مورد نظری که ثابت کرده ایم را تصویر برداری می کند و تغییر فاصله کانونی وجود ندارد. این بدان معنی است که نور کمتری وارد دوربین مداربسته می شود. یکی از مشکلات رایجی که کاربران در هنگام تعویض لنز دوربین شان با آن مواجه می شوند، باز یا بسته نشدن لنز است. المپیوس و پاناسونیک هردو از مانت Four Thirds برای DSLR ها و مانت Micro Four Thirds برای کامپکتهای با لنز قابل تعویض بدون آینه شان (ILC ها) استفاده میکنند. SLR های سامسونگ اساسا با مدلهای مانت KAF پنتاکس شناخته میشدند، هرچند این شرکت اکنون روی سری NX ILC تمرکز دارد. از طرف دیگر ، لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه زاویه دید بسیار گسترده تری می گیرند. لنز ها دیگری نیز در دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند که بر اساس نیاز کاربر سفارش داده می شوند از جمله این لنزها می توان به لنز چشم ماهی (Fish Eye) اشاره نمود. در این شرایط جزییات به صورت دقیق تر و روشن تر ثبت می شوند و در گوشه های تصویر، انحراف کمتری ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید