راهنمای خرید لنز موبایل، بررسی انواع لنز کلیپسی موبایل و تفاوتهای آنها

قبل از اینکه بخواهیم به کارهایی که هر لنز دوربین تلفن همراه انجام میدهد بپردازیم، شاید بهتر باشد که چگونگی فرآیند گرفتن عکس و اینکه چگونه هر لنز متفاوت بر این فرآیند تأثیر میگذارد را درک کنیم. نتایج ثبت عکس با لنزهای مدرن از لنزهای سازگار قدیمی بهتر خواهد بود. در حقیقت لازم بود برای هر شات دیافراگم را به صورت دستی باز و بسته کنید! در این فواصل کانونی معمولاً اجزای صورت دچار اعوجاج نمیشوند. با استفاده از آداپتورهای لنز، تصحیح اعوجاج اتوماتیک، تصحیح خودکار سایه رنگ برای لنزهای واید، تصحیح افت نور و تصحیح حاشیه رنگ جانبی را که توسط بسیاری از دوربینها با لنزهای مخصوص به صورت اتوماتیک خود انجام میشود از دست میدهید. تنها کافی است که این مورد را اطلاع دهید تا در صورت تایید مشکل، آن را برای شما تعویض کنند. این مزیت تبدیل لنز مناسب برای افرادی است که قبلا اقدام به خرید لنز و دوربین از یک برند خاص نمودهاند و حالا قصد دارند از محصولات برند دیگری استفاده کنند.

همین امر را می توان اصلی ترین مزیت تبدیل لنز دوربین عکاسی به شمار آورد. عکاسانی حرفه ای که می خواهند به ریز ترین جزئیات در عکس ها دست یابند و کار های خاصی را در کارنامه خود ثبت کنند از لنز های دوربین سونی استفاده می کنند. این لنزها دامنه ی دید گسترده ای را در اختیار عکاس می گذارند و می توانند روی سوژه های نزدیک زوم کنند . نکته اصلی دیافراگم های اتوماتیک این است که هر مارک دوربین دارای سیستم دیافراگم اتوماتیک انحصاری و ناسازگار با سایر برندهاست. “اندازه” اصلی ترین تفاوت بین اتصالات مختلف است. محبوب ترین این سیستمهای آداپتور T-mount نام داشت. شما یک لنز T-Mount خریداری میکردید و یک حلقه آداپتور T-Mount را نیز میخریدید تا این لنز را با دوربین SLR خود متناسب کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با تبدیل لنز دوربین عکاسی و ویژگیهای آن آشنا سازیم. با استفاده از این لنزها میتوانیم تصویر یک اتاق یا یک مکان مشخص را به صورت کامل داشته باشیم. این آیریزها شباهت زیادی به P-iris ها داشته اما برای ضبط جزئیات از ساختار پیچیده تری برخوردار می باشند و به صورت هوشمند عمل می کنند. اما در دهه 1970، کم کم نوع دهانه دوربینها با یکدیگر متفاوت شد و از همان زمان هم لنزهای شخص ثالث به همراه تبدیل لنز دوربین عکاسی رواج پیدا کردند، به طوری که میشد یک لنز ارزان (مانند Vivitar یا Soligor) را در بسیاری از دوربینهای آن زمان استفاده کرد.

این لنز کانن برای مصارف بسیاری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از لنزهای قدیمی نیکون، پنتاکس و سونی از این رویکرد استفاده میکنند، گرچه اکنون هر سه شرکت به سمت موتورهای داخل لنز حرکت میکنند. لنزهای پیچی اولیه LEICA (1960-1960) با استفاده از یک حلقه فلزی ساده روی جدیدترین دوربین های LEICA کار میکردند. لنز دوربین مداربسته نور منعکس شده از اجسام را در سنسور متمرکز میکند. بیشتر لنزهای SLR دارای حلقههای فوکوس دستی هستند که گروه فوکوس را با استفاده از اتصال مستقیم مکانیکی جابجا میکند. معمولاً عکاسان حرفهای فوکوس دستی را برای ثبت مناظر ترجیح میدهند، اما لنزهایی که از سیستم فوکوس خودکار پشتیبانی میکنند میتوانند کمکحال عکاس باشند. در عکسهای پرتره سوژه حالت معمولی دارد اما پسزمینه کاملا مات به ثبت میرسد و به نوعی فوکوس مستقیما به روی سوژه گذاشته میشود. این لنزها به دلیل شارپنس بالا و فاصله ی کانونی که دارند بسیار مناسب عکاسی پرتره هستند . تا زمانی که نقطه دید درست باشد، میتوانید با لنزهای واید عکاسی پرتره انجام دهید. فاصله کانونی اندازه گیری فاصله (بر حسب میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور ضبط کننده تصویر است.

در لنزهای زوم با دیافراگم متغیر، با تغییر فاصله کانونی میزان دیافراگم نیز تغییر می کند و این نقطه ضعف بزرگ این لنزهاست. آداپتورهای لنز با توجه به فاصله کانونی فلنج مربوط به لنز و دوربین، میتوانند کوتاه تر یا طویل تر باشند. بیشتر آداپتورهای لنز دارای اتصالات نری و مادگی هستند. در دهههای 1950 ، 1960 و اوایل دهه 1970 ، آداپتورهای لنز برای دوربینهای 35 میلی متری رایج بودند. عکاسی ورزشی و عکاسی از حیات وحش با این لنزها بسیار رایج است. هرچه قطر لنز بزرگتر باشد مقدار نور بیشتری را میتواند دریافت کند برای همین لنزهای با قطر وسیع گرانتر هستند. به طور کلی دوربینهایی با فاصله کانونی فلنج کمتر می توانند با تنوع بیشتری از لنزها سازگار شوند. به یاد داشته باشید که از پارچههای تیره رنگ استفاده نکنید چرا که رنگهای تیره نور و گرمای بیشتری را جذب میکنند. لنز دوربین عکاسی یکی از تجهیزات اساسی در دنیای تصویر است. مثل چشم انسان، لنز نیز تصاویر اجسام را در سنسور دوربین نگه میدارد . وقتی جسم حرکت سریعی دارد، اگر CCD شاتر سریعی داشته باشد میتواند تصاویر اجسام سریع را به خوبی ذخیره کند. لنز زوم در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد که لازم باشد تصاویر ذخیرهسازی شده در دوربین را بزرگنمایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید