راهنمای خرید لنز موبایل، بررسی انواع لنز کلیپسی موبایل و تفاوتهای آنها

شما میتوانید با استفاده از یک بدنه متوسط و یک لنز خوب و قوی تصاویری فوقالعاده به دست آورید. برای خرید لنز دوربین مناسب عکاسی ورزشی به لنز های واید نیاز چندانی پیدا نمی کنید. حرکتهای سادهای مانند تکان دادن ناخواسته دست میتواند باعث محو شدن عکسها در سرعتهای پایینتر شاتر شوند و ممکن است نیاز به یک سهپایه یا مکان ثابت برای عکاسی باشد. • لنزهای Screw Drive موتور داخلی ندارند و در عوض از طریق یک اتصال مکانیکی در بدنه دوربین به حرکت در می آید. در هنگام خرید، ابتدا باید بدانید که دقیقا چه لنزی قابلیت نصب بر روی دوربین شما را دارد. 3. این نوع از لنزها از قابلیت انعطاف پذیری و اندازه بهتری برای استفاده روزمره در مکان های مختلف برخوردار می باشند. لنز با قابلیت بزرگنمایی این امکان را به کاربر میدهد تا او بنا به میل فاصله کانونی را تغییر دهند و دیگر نیازی به تعویض لنز نیست. در صحنههای تاریکتر که سنسورهای دوربین نیازمند دریافت نور بیشتری هستند، تنظیم اعداد کمتر برای دیافراگم امکان عبور نور بیشتری را ایجاد میکند. نوردهیهای طولانیتر امکان دریافت نور بیشتر را فراهم میکنند و به طور خاص در موقعیتهای تاریکتر مناسب هستند. دهانه دیافراگم به شیوههای مختلفی نشان داده میشود، F4 ، F/4 و 1:4 همگی یک معنی میدهند.

اعدادی مانند 8 میلیمتری تا 18 میلیمتری در دسته فیشآی قرار میگیرند که تصاویر فوق باز ارائه میدهند. اما باز گذاشتن شاتر برای مدتی طولانیتر تفاوت مهمی در عکسها ایجاد میکند. از آنجا که میدانیم سرعت نور بسیار بالا است، بنابراین در هنگام گرفتن یک عکس تنها به مقدار محدودی از آن دسترسی داریم و تنها کسری از آن از طریق لنز وارد دوربین شده و به سنسور حساس به نور برخورد میکند. نکته دیگری که بعد از آشنایی با لنز مطرح میشود، نحوه بکارگیری این دانش در عکاسی بویژه در به هنگام ترکیببندی است. در درس چهارم، طراحی در ترکیببندی مورد بحث قرار میگیرد و مباحثی همچون ریتم و تعادل محتوایی در همین درس آموزش داده میشود. از دیگر عواملی که می تواند هنگام خرید لنز مورد توجه قرار گیرد، وجود لرزشگیر تصویر بر روی لنز است. فاصله کانونی آنها در وسط قرار می گیرد، معمولاً بین 35 تا 85 میلی متر. فاصله کانونی یک لنز به این صورت تعریف میشود: فاصله ای بین مرکز نوری (optical center) و حسگر دوربین (image sensor) است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس است. این دوربینها روز به روز پیشرفت کردند و شرکتهای سازنده ویژگیها و امکانات زیادی را ارائه دادند.

البته این مورد را باید در نظر داشته باشید که میزان زوم کردن با کیفیت عکس رابطه عکس دارد اما با استفاده از زوم اپتیکال این مشکل برطرف شد است. یعنی بسته به اینکه فاصله کانونی یک لنز چقدر است می تواند تصویر محیط را بیشتر یا کمتر کند (منظور همان زوم کردن است) واحد اندازه گیری فاصله کانونی با میلی متر بیان می شود.فاصله کانونی مهم ترین معیار در کیفیت لنز می باشد به این صورت که هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد زاویه دید بازتر می شود و می توان سطح وسیعی از محل را پوشش دهد و اگر فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید کمتر می شود. این مشکلات منجر به تغییر رنگ جزئی در اطراف حاشیه عکسهای شما میشود. فاصله کانونی نرمال، دور و زاویه عریض بسته به نوع عکاسی تغییر مییابند. در کنار جنس شیشهها، همچنین استاندارد ساخت آنها بسیار مهم است، کمپانیهایی همچون لایکا همیشه لنزهایی فوقالعاده با کیفیت میسازند، حتی بعضی خطوط تولید این لنزها به صورت دستی کنترل میشود و تمامی مراحل ساخت به صورت دستی انجام میشود. در دنیای دوربینهای دیجیتال هیچ محصولی وجود ندارد که بتواند تمامی کارها را تمام و کمال و به خوبی انجام دهد. همچنین لنزها به دو دسته فولفریم و کراپ دستهبندی میشوند.

این لنزها به سادگی به دوربین اصلی گوشی شما متصل میشوند و به کمک آنها میتوانید تصاویر پرتره باکیفیتی بگیرید. مانتهای مختلف با نامهای مختلف شناخته میشوند. لنز با حداکثر دیافراگم باز برای موقعیت های کم نور عالی است، بنابراین اگر به عکاسی در شب فکر می کنید، ممکن است ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. همچنین لنزهای تله چون در ساختار چهره تغییری ایجاد نمی کنند، برای عکاسی چهره و آتلیه عالی هستند. باید همچنین درک کنید که کیفیت و خوب بودن عکس شما تنها توسط بدنه دوربین شما مشخص نمیشود، لنزی که برای دوربین خود خریداری میکنید تاثیر به سزایی رو تصویر شما خواهد داشت. در نهایت، در درس ششم به کمک مفاهیم آموخته شده، ترکیبٰبندی در عکاسی از طبیعت را یاد میگیریم. این ها مشخصات اصلی یک لنز هستند، حال به این میپردازیم که لنزهای مختلف را چگونه از هم تمایز دهیم و هر کدام مناسب چه نوع عکاسی است؟

دیدگاهتان را بنویسید