قیمت خرید انواع لنز دوربین عکاسی و کاربرد آن ها |⭐️ مشخصات + مشاوره رایگان

در نظر داشته باشید، لنزها با توجه به اینکه از دوربین فول فریم یا کراپ استفاده میکنید باز هم تفاوت عملکرد دارند. به طور مثال: لنز 200-70 نیکون روی دوربین کراپ فاصله کانونیاش به 300-140 و لنز پرایم 400 کانن روی دوربین کراپ فاصله کانونیاش به 640 تغییر پیدا میکند. برای درک بهتر فاصله کانونی، رابطه آن با زاویه دید بررسی می شود. هر چه عدد f کمتر باشد قابلیت آن لنز در نور کم بهتر خواهد بود و به اصطلاح لنز سریع تری است. لنزهای مادون قرمز infrared با تغییر نور سر و کار دارند. در واقع سرعت تغییر بین اتوفوکوس و فوکوس دستی و همچنین موتور فوکوس بیصدای آن برای فیلمبرداری بهترین عملکرد را ارائه میدهد. این کار، بدون در نظر گرفتن نوع لنز و درجه دیافراگم انجام می گیرد. به نوع جایگاه اتصال Mount لنز دوربین عکاسی دقت کنید. در ادامه توضیحاتی درباره اینکه چه لنزی برای چه نوع عکاسی مناسب است ارائه میدهیم تا بتوانید به راحتی برای خرید لنز دوربین مناسب اقدام کنید. همچنین این نوع لنزها در مقایسه با سایر لنزهای هم اندازه خود تصاویر با روشنایی بهتری را ارائه می دهند. این نوع Iris معمولاً به همان روشی که Iris ثابت است، استفاده می شود، زیرا دسترسی به یک دوربین پس از نصب در صورتی که در مکانی دشوار برای دسترسی نصب شود، می تواند مشکل باشد.

نکته : لنزهای ماکرو و تیلت-شیفت از نوع پرایم هستند. هرچه فاصله کانونی این لنزها بلندتر باشد به شما امکان می دهد از فاصله دورتر عکاسی ماکرو را انجام دهید. هر چه قدر فاصله کانونی لنزی بیشتر باشد، تصاویر دور را بهتر نشان می دهد یعنی بزرگنمایی آن بیشتر است ولی در عوض زاویه دید کمتری دارد. البته برای عکاسی ورزشی بهتر است از یک تله کانورتور هم برای اوقاتی که به فاصله کانونی بیشتری نیاز دارید، استفاده کنید. لنزهای زوم فاصله کانونی متغیری دارند، این لنزها بسیار مفید هستند. پرایم لنزها یک انتخاب عالی برای این منظور هستند. همچنین اگر به عکاسی پرتره علاقه دارید می توانید از یک لنز پرایم تله فتو با دیافراگم باز برای کسب نتایج عالی استفاده کنید. لنزهای با فاصله کانونی 14 تا 20 میلیمتر از گروه لنزهای خیلی واید بوده و زاویه دیدی معادل 95 تا 115 درجه دارند. میدان دید محدود است و باید از سوژه فاصله داشته باشیم.

در آخر لنز کانن 50 و لنز 35 کانن را از یاد نبرید که برای به دست آوردن برترین کیفیت در عکاسی پرتره به آنها نیاز خواهید داشت. این کاهش سرعت در نسخه های جدید لرزشگیر می تواند تا 4 گام کاهش یابد. اندازه، مهم ترین متمایز کننده بین پایه هاست و اندازه گیری این قطعه کمی پیچیده است. هنگام عکاسی با لنزهای پرایم یا ثابت اگر قصد تغییر زاویه دید را نسبت به سوژه داشته باشید باید موقعیت خود را تغییر دهید و با استفاده از سه پایه مناسب، دوربین را در زاویه مورد نظر تنظیم کنید. برای اینکه در خرید لنز دوربین بتوانید بهترین انتخاب را نسبت به کاربردی که در نظر دارید داشته باشید و از لنزهای نامناسب استفاده نکنید، این مطلب را برایتان تهیه کردهایم تا یک خرید بیدغدغه داشته باشید. البته لنزهای دیگری همچون لنزهای زایس و انواع دیگری از سیگما و تامرون هم در این بازه وجود دارند که میتوانید تهیه کنید. از آنجا که Auto Iris از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به Iris ثابت یا دستی استفاده می کند، دوربین های دارای Iris خودکار اغلب گران ترند، اما برای ضبط در مکان های بیرونی که می توان تغییرات بین نور خورشید و شب را به طور خودکار تنظیم کرد مناسب تر می باشند.

معمولاً وزن سنگینتری نسبت به لنزهای پرایم دارند. به نسبت بین شعاع کانونی یک لنز در حالت حداکثر بزرگنمایی به شعاع کانونی لنز در حالتی که نمای دور از یک شی را می دهد نسبت به بزرگنمایی گفته می شود. به مجموعه ای استوانه ای شکل که همراه با تعدادی عدسی که صیقل داده شده اند و در پشت سر یکدیگر قرار گرفته اند لنز گفته می شود. لنزهایی که دارای فاصله کانونی بین 70 تا 135 میلیمتر باشند را در گروه لنزهای تله فتو متوسط قرار می دهند. اندازه سنسور به کار رفته در دوربین نیز می تواند بر کیفیت نهایی تاثیر گذار بوده و در نهایت فاصله قرارگیری عدسی ها از لنز نیز می تواند عامل بسیار مهمی در تصویر ایجاد شده باشد که در هنگام انتخاب دوربین باید به این نکته نیز توجه نمود. این نوع از لنزها بیشتر در موارد امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوان چهره های مورد نظر را با detail بالا مشاهده کرد. ترجیحا این نوع لنزها برای محیط هایی که محدودیت نصب دارند بسیار پرکاربرد هستند. بازه کانونی این دوربین های مداربسته معمولا به صورت (برای مثال) 6:1 نشان داده می شود. از ویژگی های لنز می توان به قدرت تفکیک (وضوح) و ایجاد تمایز (کنتراست) جزئیات ریز در تصویر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید