قیمت و خرید انواع لنز دوربین کانن و نیکون دست دوم و نو

شاید تصور کنید دوربین بدون لنز نمیتواند تصاویر را به خوبی ثبت کند و اما باید بدانید که تصاویری که دوربین بدون لنز به ثبت میرساند به هیچ عنوان وضوح کافی را نخواهند داشت. لازم است بدانید این نوع لنزها نمیتواند حلقههای نور را به صورت دیجیتالی به اجرا درآورند. لنز ماکرو لنزی است که علاوه برداشتن همهٔ مشخصات لنزهای معمولی، امکان فوکوس کردن در فاصلههای کم و قابلیت بزرگنمایی اشیا که برای عکاسی ماکرو لازم است را نیز دارد.این لنزها بزرگنمایی برابر با اندازه واقعی شیع در فاصله خاصی ایجاد میکنند. که تفاوت در این است که در لنزهای زوم بسته به محدوده فاصله کانونی که ارائه میدهند قابلیت زوم کردن دارند که در لنزهای فیکس به دلیل ارائه دادن تنها یک فاصله کانونی چنین نیست. همچنین باید دقت کرد که لنزها قابلیت نصب بر روی هر دوربینی را ندارند و برای تعویض لنز دوربین مداربسته بایستی از لنز مطابق با برند خود دوربین و یا لنزی که قابلیت نصب بر روی انواع دوربین ها را داشته باشد استفاده کرد. اگر بخواهید با استفاده از بزرگنمایی اشیاء تصاویر خارق العاده ای به ثبت برسانید، به این لنز نیاز دارید (مثل ثبت تصاویری با جزئیات خیلی دقیق و حالت میکروسکوپی از حشراتی که بر روی گل ها نشسته اند).

عکاسی از اشیایی کوچکی که قصد بزرگنمایی آنها باشد و یا موجوداتی که امکان نزدیک شدن به آنها نیست مثل پروانه،ملخ و… زاویهٔ دید لنزهای تله بسته تر از زاویهٔ دید چشم انسان است و میدان دید محدودی دارند و در حقیقت هرچه بزرگ تر شوند، محدودیت میدان دید آنها هم بیش تر میشود. همچنین دهانه دیافراگم بازتر عمق میدان کمتری را ارائه میدهد که جنبه مهمی از عکس برداری خلاقانه است. هرچه ماکزیمم دهانه دیافراگم یک لنز بیشتر باشد به شما اجازه میدهد که در نور کمتری عکس برداری کنید و بدون استفاده از فلش در محیط مسقف عکس بگیرید. این لنزها بیشتر برای عکس برداری از مناظر، مجالس، تاسیسات صنعتی، آثار باستانی و به طور کلی جاهایی که به وسعت میدان دید لنز نیاز است، کارایی بسیار خوبی دارند و استفاده از این لنزها در یک مورد اصلاً مناسب نیست و آن هم عکاسی پرترهاست، زیرا برای عکاسی با لنزهای زاویهٔ باز، نزدیک شدن بیش از حد به موضوع است که این کار، اعوجاج شدید تصویر را به همراه خواهد داشت. ایده این دستگاهها ساده و هدف از آن ساخت اتاقی به حد کافی تاریک بود که تنها یک شعاع باریک نور از طریق یک سوراخ ظریف در برابر یک صفحه صاف بتواند وارد اتاق شود.

عدسی در واقع یک قطعه شیشهای منحنی شکل است که درون لنز قرار گرفته و تصویر را بر روی فیلم و یا صفحه حسگر دوربینهای جدید منعکس میکند. روی 80D تستش کردم… لذا این لنزها فضای بسته تری از صحنهٔ عکسبرداری را روی فیلم ثبت میکنند.به همین دلیل هم عملکرد این لنزها به گونهای است که پرسپکتیو صحنه را به ظاهر فشرده تر از حد معمول آن میسازند. حتی برخی از این لنزها به گونهای طراحی شدهاند که گوشی به طور کامل درون آنها قرار میگیرد تا کنترل بهتری به روی عکاسی خود داشته باشید. در نگاهی کلی لنز ها از مجموعه ی پیچیده ای از شیشه درست شده اند و اعداد و ارقام گیج کننده ای نیز روی بدنه ی آنها حک شده است. لنز واید به لنزهایی گفته میشود که فاصلهٔ کانونی آنها از قطر سطح حساس عکاسی (نگاتیو یا سنسور) کوتاه تر باشد.این لنزها زاویهٔ دید بازی را در اختیار عکاس قرار میدهد و از پرمصرف ترین لنزها نزد عکاسان هستند و برای عکاسی منظره و عکاسی معماری استفاده میشود. فاصله کانونی لنزهای تله فتو بلندتر است.

لنزهای تله از نظر مشخصات فیزیکی، سنگین تر و بلندتر از لنزهای نرمال هستند و به همین دلیل هم تله های بسیار بلند، جایگاه ویژهای برای نصب تک پایه یا سه پایه دارند. لنز تله به لنزهایی گفته میشود که فاصلهٔ کانونی آنها از قطر تصویری که روی فیلم تشکیل میدهند بلندتر است، به عبارت دیگر هر لنزی که فاصله ی کانونی آن از فاصلهٔ کانونی لنز نرمال دوربین بلندتر باشد، برای آن دوربین لنز تله محسوب میشود. در نتیجه اجزای تصویری که تشکیل میدهند به نظر بزرگ تر میآید و فاصلهٔ بین آن ها نیز کمتر از حد معمول میشود. از این لنز در مکانهایی که امکان عقب رفتن عکاس برای قرار گرفتن تمام سوژه مورد نظر در کادر نباشد کاربرد مناسبی دارد و با استفاده از این لنز میتوان فضای بیشتری را در عکس جای داد. مقاومت عالی این لنز در برابر شرایط نامناسب آب و هوایی باعث شده تا لنز بسیار مناسبی برای عکاسی در فضای باز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید