معرفی انواع لنزهای دوربین های عکاسی

آیا با مشاهده دوربینهای DSLR و همه الحاقات آنها بهتزده میشوید؟ پر استفادهترین مدلهای لنز استاندار با چنین مشخصاتی شامل لنزهای Canon EF 50mm f/1.4 USM و Nikon 50mm f/1.8G AF-S هستند. با استفاده از دو لنز Canon EF 35mm f/1.4L II USM و Nikon AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G. نور در برخورد یا مواجهه با مواد مختلف میتواند کند شده، خم شود و یا بازتاب یابد. در چنین شرایطی می توانید از لنزهای تله فوتو استفاده کنید و دو یا سه برابر بر روی موضوع تان زوم کنید. درجه دارند و معمولاً برای فوکوس بر روی اشیای نزدیکتر استفاده میشوند. این لنزها با زاویه دید 18 تا 35 درجه برای عکاسی پرتره مناسب هستند. با توجه به اهمیت یادگیری ترکیببندی در عکاسی، «فرادرس» اقدام به انتشار فیلم آموزش مبانی ترکیب بندی در عکاسی کرده که لینک آن در ادامه آورده شده است. اگر یک عکاس خبری یا ورزشی را در حین عکاسی دیده باشید ،حتما متوجه ی استفاده از لنز کانن توسط آن ها شده اید.لنز کانن که امروزه مورد استفاده ی عکاسان حرفه ای و آماتور است، حاصل تجربه ی هفتاد ساله ی تولید لنز توسط شرکت کانن می باشد.در این هفتاد سال شرکت کانن لنزهای مختلف و برای مصارف مختلف رو تولید کرده است.لنزهایی برای حرفه ای ها تا آماتورها..

علاوه بر همه اینها توجه به برند و شرکت سازنده لنز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ممکن است با خود بگویید که همه اینها عالی است، اما چه ربطی به دوربین دارد؟ سه نوع لنز پایهای برای تصاویر SLR وجود دارد. فاصلۀ کانونی focal length مناسب در پرترهنگاری برای دوربینهای فولفریم معمولا 70mm-135mm است. گرمای شدید:دوربین و لنزها را همواره از تابش مستقیم آفتاب و حتی دور از مراکز حرارتی مثل داشبورد ماشین نگه دارید وهرگز آنها را در مقابل تابش اشعه خورشید رها نکنید به این مسأله در تمام دفترچه های راهنمای دوربین تأکید زیادی شده است. در این بخش برخی از ویژگی ها و تفاوت های لنزها در عرصه دیجیتال و آنالوگ تشریح می شود. به عنوان مثال، لنز نیکون با دوربین کانن یا سونی به خوبی کار نمی کند، مگر اینکه آداپتور داشته باشید (و حتی در آن زمان، همه ویژگی های ان کار نمی کنند). لنزهای نرمال: این لنزها از نوعی هستند که عکسهای طبیعیتری میگیرند و تصاویر آنها مشابه آن چیزی هست که چشم انسان میبیند. لنزهای خارجی: این لنزها معمولا برای دوربین های باکس مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دوربین خود را در داخل ماشین و در حرارت بالا قرار دهید ممکن است قسمت های پلاستیکی آن ذوب شود و اجزاء داخل آن را خراب کند.

پاسخ این است که همین خصوصیت برهمکنش نور با مواد مختلف است که امکان خمیدن، بازتاب و متمرکز کردن آن را با استفاده از لنزهای عکاسی مدرن میسر ساخته است. با این حال نور در قیاس با ذرات دیگر مانند نوترینوها که در همان سرعت حرکت میکنند، یک خصوصیت جالب دارد و آن این است که در همه مواد سرعت یکسانی ندارد. زومها از مجموعهای از لنزها استفاده میکنند تا فاصلههای کانونی متفاوتی را از یک لنز منفرد ایجاد کنند، که باعث انعطافپذیری بیشتر اما نه به آن سرعت میشود. برای ثبت بیشتر صحنه، فاصله کانونی کمتر بهتر است. در کل چنانچه محدودیت در خرید لنز داشته باشید یک لنز زوم می تواند کار چند لنز را برای شما انجام بدهد. کامپیوتر در حال حاضر که تمامی حرفهها به سمت دیجیتال شدن پیش رفته بخشی مهم در حرفه عکاسی پرتره محسوب شده و نیاز است به کامپیوتری با گرافیک قوی که توانایی اجرای برنامههای عکاسی و گرافیکی را دارد دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که فوکوس “میدان مسطح” فقط برای چیزهای مسطح است، نه برای اشیاء سه بعدی مانند حشرات، خزندگان، یا گل. هر کدام از این نوع لنزها جدا از مسائلی که بحث کردیم، خصوصیات معینی دارند که باید هنگام استفاده از آنها مورد توجه قرار دهیم.

گذشته از نوع دستگیره ، در انتخاب لنز باید به فورمت آن نیز توجه کنید و دقت کنید که تصویری که لنزتان ایجاد می کند آیا به اندازه ی کافی بزرگ هست تا اندازه ی حسگر دوربینتان را ساپورت کند . حتما تصاویری را دیده اید که در آن ها سوژه اصلی به وضوح دیده می شود اما پس زمینه تار است. پس به دنبال یک لنز زوم بعلاوه یک لنز تک فاصله واید با دیافراگم باز باشید، چون ممکن است عکاسی در شب یا عکاسی در مکانها کم نور برای شما مشکل باشد و یک لنز با دیافراگم پایین مشکل شما را حل خواهد کرد. دوربین عکاسی و ادوات مورد نیاز آن را از بسیاری از فروشگاهها و بازار فروش محصولات دیجیتال میتوان خریداری کرد اما برای دریافت کالایی اصل و همراه با گواهی اصالت کالا، گارانتی و خدمات پس از فروش بهتر است به فروشگاه مقداد آی تی مراجعه کرد. از فیزیک مقدماتی میدانیم که سرعت نور در خلأ ثابت است و هیچ سرعتی نمیتواند از آن بیشتر باشد. میزان ثبت جزئیات در لنزهای 35 میلیمتری بیشتر از سایر لنزها بوده و این موضوع در پرتره اهمیت دارد. نور در مسیر مستقیم خود حرکت میکرد (و اساساً آزمایش نیز به منظور بررسی همین موضوع طراحی شده بود) و سپس از سوراخی به اندازه سر سوزن عبور کرده و تصویری بر روی صفحه صاف در سمت مقابل ایجاد میکرد.

دیدگاهتان را بنویسید