معرفی انواع لنز در دوربین گوشی موبایل – انواع لنز دوربین در گوشی موبایل

در زمانی که امکان نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد (مانند فیلمهای حیات وحش) ازاین لنز استفاده می شود. قطر شیشه عدسی دراین لنز بقدری کلفت است که که از محفظه لوله ای آن بیرون زده است .دربعضی مواقع زاویه لنز تا ۲۱۰ درجه هم می رسد.دوربین های درب منازل ازاین نوع هستندوبندرت درعکاسی بکار می برند ودرفیلمبرداری غیر از موارد خاص (کابوس و..)استفاده نمی شود. قبل از شروع بحث انواع لنز دوربین و کاربرد آنها باید گفت که نوری که از بازتاب اشیای صحنه به دوربین می رسد از مجموعه شیشه ای مخصوص که عدسی یا لنز گفته می شود عبور و به سطح حساس (نگاتیو یا سنسور) دوربین عکاسی می رسد. اشیای نزدیک را بسیار دورتر نشان می دهد. پس زمینه های غیر ضروری را از وضوح خارج می سازد. بهعنوان مثال، هنگامی که نور پس زمینه وجود دارد، دوربین می تواند به راحتی این را با استفاده از فناوری WDR تصحیح کند. دیافراگم تعیین میکند که لنز چه مقدار نور را به حسگر منتقل کند.

اکنون بهترین زمان است که با خرید یک لنز تازه مرزهای خلاقیتتان را بردارید. برای دوربین نیکون، خرید لنز سیگمای 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز نیکور 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 و برای دوربین کانن خرید لنز کانن 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز تامرون 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 پیشنهاد میشود. مهم ترین نکته های قابل توجه هنگام خرید انواع دوربین مداربسته کدام اند؟ به عنوان مثال شدت نوری که در روز آفتابی به لنز دوربین مداربسته تابیده میشود از شدت نوری که در روز ابری تابیده میشود بیشتر است. دستهای دیگر از لنز دوربین نیز وجود دارد که مستقل از فاصله کانونی است و در دسته متفاوتی قرار میگیرد. از لنز استاندارد در تمامی عکاسیهای میتوان استفاده کرد؛ همچنین در عکاسی پرتره نیز این نوع لنز به وفور استفاده میشود. یه پرایم 24 میلیمتر برای منظره نگاری و پرتره خروجی کیفیت در حد فول فریم با یه لنز معمولی ! این گوشی به عنوان بهترین گوشی شیائومی با دوربین عالی دارای شبکههای تری جی، فور جی و 5G است.

اولین عبارتی که برروی لنز مشاهده می ­کنید، عبارتی به شکل XX-XX mm است که این اعداد بر حسب میلی ­متر بیان شده و نشان دهنده ی فاصله کانونی لنز هستند. هر سازنده ای به روش خود به این مفهوم نزدیک شده است و از اپتیکهای اضافه شده متفاوت استفاده میکند. مطابق معمول، هر تولیدکننده نامی متفاوت را برای موتورهای Ultrasonic خود داراست و در نامگذاری لنزها از قواعد مربوطه استفاده میکند. تغییرات زاویه ای راکه به آن نسبت زوم گفته می شودعبارت است از نسبت طولانی ترین به کوتاهترین فاصله کانونی یک عدسی زوم .این نسبت در عدسی های زوم متفاوت است مثلأ از ۱به ۳ تا ۱به۴۰ وجوددارد.دراغلب دوربینهای فیلمبرداری ویدیویی نسبت زوم ۱به۱۰ یا ۱به۱۲ است.این بدین معنی است که اگر حداقل فاصله کانونی لنز ۱۰ باشد حالت تله آن ۱۰۰یا۱۲۰ است.عدسی های زوم به وسیله دگمه (t w) روی دسته دوربین بطور اتوماتیک نیز کارمی کند وبدون تغییر محل دوربین وبافشار دادن دگمه مذکور از بازترین نمای ممکن تابسته ترین آن می توان فیلمبرداری کرد.عدسی های زوم گران تر ازسایر عدسیها هستندوازآنها سنگین تروپیچیده تر هستند اما به لحاظ مزایایی که دارند خیلی زود رواج یافت واکنون درکلیه دوربینهای فیلمبرداری مورداستفاده قرار می گیرد.درحین فیلمبرداری می توان دسته زوم را تغییرداد وبه اصطلاح زوم کرد وتصویررادرشت تر کرد که تقریبأ حالت نزدیک شدن به موضوع را تداعی می کند.این عمل درصحنه هایی که دارای عمق هستند مصنوعی جلوه می کند بطوری که به نظر می رسدموضوع به طرف بینندگان نزدیک می شود بدون اینکه حرکتی داشته باشد وبا حالت حرکت دالی دوربین کاملأ متفاوت است اما متأسفانه به علت کثرت استفاده ،مردم به این حرکت عادت کرده اندولذت حرکت دالی وتراولینگ از برنامه های تلویزیونی ازمردم سلب شده است.

اکنون به نظر میرسد که این شرکت به زودی یک گوشی ارزان قیمت جدید از سری X به نام Honor X8 را نیز عرضه میکند. گوشیهای موبایل جدید معمولا قادرند این اعوجاج را برطرف کنند و نتیجه خوبی به شما بدهند. دوربین سلفی این گوشی دارای سنسور 20 مگاپیکسلی است که در نور خورشید و جاهایی که نور زیاد است عکسهای خوبی را برای شما ثبت میکند. ۱۱LiteNE با رنگهای جذاب و طراحی ظریف دارای دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی است. عدسی های دوربین از مجموعه ای تک عدسی به هم پیوسته تشکیل شده است که دریک محفظه لوله ای شکل قرار دارند و چنان طراحی شده اند که در کنار هم کارواحدی را انجام می دهند.پرتوهای نور در اثر برخورد با عدسی شکسته شده و در خارج از مرکز عدسی دریک محل جمع می شوند که به آن کانون عدسی می گویند و فاصله بین عدسی و کانون را فاصله کانونی عدسی می گویند. بیشتر تصویربرداری ماکروی حرفهای ها (حتی از حشرات) در استودیو و با نور کنترل شده انجام میشود.این عدسی عمق میدان بسیار کمی داردوکارکردن با آن به مهارت وذوق واستعداد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید