معرفی انواع لنز دوربین مداربسته

وضوح این لنز بین ۲ تا ۵ مگا پیکسل می باشد که در تمامی میان رده و پرچمداران گوشی های برند های مختلف مشاهده می کنیم. فاصله کانونی اصطلاحی است که فروشندگان دوربین مدار بسته و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند بسیار به کار می برند و به معنی فاصله بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور دوربین می باشد. یک لنز زوم استاندارد، یک لنز همه منظوره است که طیف وسیعی از فاصله کانونی تا تله فوتو را در بر میگیرد. اگر این مشکل درحالحاضر بر استفاده عادی شما از دوربین تأثیر گذاشته است، توصیه میشود پیشاپیش از دادههایتان پشتیبانگیری کنید و تلفن را برای تعمیر به نزدیکترین مرکز خدمات مشتریان Huawei ببرید. در این حالت عکس برداری سوژه عکس براداری از پس زمینه آن کاملا متمایز می شود و پپس زمینه آن به صورت محو عکس برداری خواهد شد. البته به آن واید انگل (Wide Angle Lens) نیز گفته می شود. در سری گوشی هایی که از چندین لنز دوربین بهره میبرند اصلی ترین لنز دوربین از نوع واید (wide) است. زاویه دید وسیع این نوع از لنزها سبب شده تا بتوان از آنها در ارتفاعات بیشتر از 3 متر استفاده نموده به صورتی که تمامی کادر مورد نظر در تصویر ایجاد شده قرار بگیرد.

در چنین لنزی از دو اهرم برای تنظیم نمودن فاصله ی کانونی مورد نظر در کنار وضوح و همچنین میزان شفافیت تصویر استفاده می شود. معیار اندازه ی گیری فاصله ی کانونی لنز های ثابت، میلی متر می باشد و با این مقیاس شناسایی می شوند. 2. اگر لنز فاصله کانونی بیشتری داشته باشد، لنز زاویه دید کوتاهتری خواهد داشت. درک این مطلب مهم است که این بدین معنی است که یک لنز 18-55 میلیمتر با سایز APS-C همان زاویه دیدی را پوشش میدهد که یک لنز 28-90 میلیمتر روی یک دوربین 35 میلیمتری پوشش میدهد نه این که فاصله کانونی یک لنز روی سنسورهای مختلف تغییر میکند. این لنز همان لنز دومی است که در اسمارت فون هایی با دوربین های دوگانه وجود دارد. یکی از برترین ویژگی های لنز موتوردار نسبت به لنز های دیگر قابلیت فوکوس و دیافراگم از فاصله و با استفاده از موتور دوربین، وجود دارد. این لنز فاصله کانونی نسبتا زیادی دارد و برای عکس برداری عادی از منظرها بسیار مناسب است.

در لنزهایی با فاصه کانونی بیشتر و بلندتر میدان دید عکس کمتر خواهد بود ولی امکان زوم بیشتری را خواهد داد. این بدین معناست که در دامنه ی 18 میلیمتری گشادگی لنز 3.5 خواهد بود و زمانیکه زوم می کنید و به دامنه ی 70 میلیمتری می رسید گشادگی دیافراگم به 5.6 می رسد. لنز های موتور دار به طور معمول از دو عدد فاصله کانونی برای معرفی شدن استفاده می کنند. این نوع لنز ها بطور کلی نسبت به لنز های واید فاصله کانونی کمتری دارند به همین دلیل عکس هایی با میدان دید عریض تر میتوانید ثبت کنید. اندازه فاصله کانونی در دوربین هایی که از لنز نرمال استفاده می کنند 3.6 میلی متر بوده و تصویر ایجاد شده تقریبا همان چیزی است که توسط چشم ما قابل رویت می باشد. فاصله ی کانونی که در لنزها ثابت وجود دارد قابل تغییر نیست و مهم ترین ویژگی فاصله کانونی ثابت عدم امکان تغییر محدوده قابل مشاهده توسط دوربین می باشد. با این وجود برخی از لنزها از مکانیزم کلاچ استفاده میکنند که به عکاس اجازه میدهد تا در هر زمان و بدون خطر آسیب دیدن، فوکوس را به صورت دستی، تغییر دهد. ترجیحا این نوع لنزها برای محیط هایی که محدودیت نصب دارند بسیار پرکاربرد هستند.

در صورتی که مناسب نباشد باید چه نوع لنزی خریداری شود؟ برای این که مناسب ترین لنز را خریداری کنید، ابتدا اطلاعات خود را در ارتباط با انواع لنز دوربین مدار بسته کامل کنید و پس از مقایسه انواع لنز ها و ویژگی آن ها، اقدام به انتخاب و خرید لنز کنید. پس وقتی از چند دوربین برای عکس برداری استفاده می شود بدون شک یکمی از آن ها لنز واید می باشد. با توجه به نوشته های بالا بدون شک تا الان متوجه این مورد شدید که چرا شرکت های برای اسمارت فون های میان رده و پرچمدارشان از دوربین های متعدد استفاده می کنند. همچنین سیگما و تامرون برای دوربینهای بدون آینه – به ترتیب «DN» و «Di III» را تعیین میکنند. عدسی در واقع یک قطعه شیشهای منحنی شکل است که درون لنز قرار گرفته و تصویر را بر روی فیلم و یا صفحه حسگر دوربینهای جدید منعکس میکند.

دیدگاهتان را بنویسید