معرفی انواع لنز و دوربین گوشی موبایل – موبایل کمک

در هنگام خرید، ابتدا باید بدانید که دقیقا چه لنزی قابلیت نصب بر روی دوربین شما را دارد. باید همچنین درک کنید که کیفیت و خوب بودن عکس شما تنها توسط بدنه دوربین شما مشخص نمیشود، لنزی که برای دوربین خود خریداری میکنید تاثیر به سزایی رو تصویر شما خواهد داشت. این لنزها نسبت به سایر لنزها عملکرد به مراتب ساده تری دارند.این لنزها با توجه به حسگر های دریافتی خود نور را از محیط گرفته و پس از پردازش در عدسی های خود آنها را روی چیپ تصویر متمرکز می کند. اجازه عبور نور بیشتر در طی زمان طولانیتر میتواند تصویر کاملاً متفاوتی در مقایسه با اجازه عبور نور زیاد از دیافراگم گشادتر ایجاد کند. اما باز گذاشتن شاتر برای مدتی طولانیتر تفاوت مهمی در عکسها ایجاد میکند. نوردهیهای طولانیتر امکان دریافت نور بیشتر را فراهم میکنند و به طور خاص در موقعیتهای تاریکتر مناسب هستند. این ها مشخصات اصلی یک لنز هستند، حال به این میپردازیم که لنزهای مختلف را چگونه از هم تمایز دهیم و هر کدام مناسب چه نوع عکاسی است؟ مثلا 7 المان بسیار مناسب است و کیفیتی مناسب را به همراه خواهد آورد. • خیلی سریع دوربین را به نزدیکترین تعمیرگاه دوربین ببرید. در این دسته بندی فواصل کانونی کوتاه تر از 50 میلیمتر را واید، فاصله کانونی 50 تا 55 میلیمتر را نرمال و بیش از 55 میلیمتر را لنزهای بلند یا تله فتو می نامند.

اگر لنز کیت شما از نوع 18-55 میلیمتر است و می خواهید لنز دیگری هم تهیه کنید دو راه در پیش دارید : 1- لنز کیت خود را نگه داشته و یک لنز زوم تله فتو مانند 55-200 میلیمتر یا 70-300 میلیمتر تهیه کنید . به طور مثال چشم انسان به طور طبیعی می تواند دامنه ای برابر با 50-30 میلیمتر دوربین های فول فریم را ببیند. اکثر گوشیهای هوشمند در حال حاضر حداقل دو دوربین اصلی و فوق عریض دارند و این یعنی به احتمال زیاد به لنز فوق عریض نیاز پیدا نخواهید کرد (مگر گوشی تک دوربینی مثل ایفون اس ای ۲۰۲۰ را خریداری کرده باشید). لنز کانن مدل EF ۵۰mm f/۱.۸ STM به قیمت ۳ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در بازار به فروش میرسد. قیمت لنز دوربین هم متعاقبا بر اساس ویژگی هاش ( مثل فاصله کانونی، دیافراگم و … ) متغیر هست. هیچ شرکتی قصد ساخت دوربینی را ندارد که همه فن حریف باشد و چنین امکانی نیز وجود ندارد، اگه هم داشته باشد قیمت محصول فوقالعاده بالا خواهد رفت.

این رو هم در نظر بگیرید با توجه به اینکه از دوربین فول فریم استفاده می کنید یا کراپ، لنز ها تو عملکرد متفاوت عمل می کنن. گاهی اوقات لنز چشم ماهی را لنز اولترا یا اولترا واید هم مینامیم. عدسی چشم ماهی یک لنز با زاویه فوق عریض است که می تواند شعاع 180 درجه را در اطراف خود بگیرد. عموما نمیتوان دقیقا متوجه شد شیشه یک لنز از چه مرغوبیتی برخوردار است اما فاکتوری وجود دارد به عنوان “المان اپتیکی” که هر مقدار که میزان این عدد بالاتر باشد کیفیت لنز بهتر خواهد بود. شما حتی میتوانید با ابتکار یکی ازاین پوششها را با استفاده از کیسههای پلاستیکی ضخیم درست کنید. بعد از دوربین، مهمترین ابزار مؤثر در کیفیت عکاسی را میتوان لنز دوربین دانست. با این وجود برخی از لنزها از مکانیزم کلاچ استفاده میکنند که به عکاس اجازه میدهد تا در هر زمان و بدون خطر آسیب دیدن، فوکوس را به صورت دستی، تغییر دهد. در دنیای دوربینهای دیجیتال هیچ محصولی وجود ندارد که بتواند تمامی کارها را تمام و کمال و به خوبی انجام دهد.

این لنزها بسته به کاری که قرار است انجام دهند فاصله کانونی لنز را کم و زیاد میکنند تا در نهایت عکس مورد نظر بدست آید. در هنگام انتخاب، باید وظایفی را که این lenz انجام میدهد را بررسی کنید. لنزها دارای عدد فاصله کانونی هستند که این عدد آنهارا در دستههای مختلف قرار میدهد. در این حالت فقط قسمتی از تصویر در نزدیک و یا دور دارای فوکوس است. این لنزها یک بازه فاصله کانونی مشخص از 12 تا 8/2 دارند. اعدادی مانند 8 میلیمتری تا 18 میلیمتری در دسته فیشآی قرار میگیرند که تصاویر فوق باز ارائه میدهند. وقتی ، دوربین روشن باشد سنسور آماده عکاسی است و اگر لنز را باز کنید احتمال بیشتری وجود دارد که بر روی لنز گرد و غبار بنشیند. در نهایت، در درس ششم به کمک مفاهیم آموخته شده، ترکیبٰبندی در عکاسی از طبیعت را یاد میگیریم. از لنزهای زاویۀ عریض wide angle گرفته تا لنزهای استاندارد و تلهفوتو با این سبک سازگاری دارند. لنزهای پرایم نرمال با دیافراگم باز امکان عکاسی در نور کم با کاهش عمق میدان را برای شما فراهم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید