نحوه انتخاب لنز مناسب دوربین

این امر باعث هدر رفتن بخشی از نور و ایجاد تاثیری مانند خطای رنگی (ایجاد حاشیه رنگی در لبه اجسام) به خصوص در قسمت هایی با کنتراست بالا می شود. در مکانهایی که امکان نصب دوربین مدار بسته در ارتفاع بیشتر از 3 متر و قرار گرفتن تمام محدوده در کادر نباشد، کاربرد مناسبی دارد و با استفاده از این لنز میتوان فضای بیشتری را تحت پوشش قرار داد. برخی از لنزها فاصله کانونی ثابتی دارند و برخی دیگر متغیرند، لنزهایی که فاصله کانونی متغیر دارند انعطافپذیری بیشتری دارند و هنگام نصب دوربین مداربسته راحتتر میتوانید کادربندی مناسب از محیط انجام دهد. فاصله کانونی با میلی متر اندازه گیری می شود. لنزها بر اساس فاصله کانونی که دارند؛ دارای انواع مختلفی می باشند. ویژگی که لنزهای زوم دارند این است که می توانند فاصله های کانونی متفاوتی را پوشش دهند. این لنزها تعداد مشخصی فاصله کانونی را پوشش می دهند. مثلا برخی از لنزهایی که از این دسته هستند 3 فاصله کانونی متفاوت را پوشش می دهند اما هیچ یک از فاصله های کانونی میانی را پوشش نمی دهند. فاصله کانونی: انتخاب لنزی با فاصله کانونی مناسب در تهیه دوربینهای مداربسته بسیار مهم میباشد زیرا با قابلیتهایی که به دوربین مداربسته اضافه میکند کمک میکند سیستم امنیتی قوی تری را داشته باشید.

در همین فاصله کانونی، لنز 85 میلیمتری سیگما با دیافراگم 1.4 نیز انتخاب دیگری است که میتوانید برای خرید لنز دوربین در نظر داشته باشید. لنز نرمال در دوربین مداربسته با فاصله کانونی 3.6 میلیمتری است. از این رو بیشتر شرکت های دوربین سازی از لنزهای با عمق میدان 35 میلیمتری بر روی دوربین هایی با حسگرهای کوچکتر استفاده می کنند . در بیشتر دوربینها لنزها را میتوان با توجه به شرایط مورد استفاده تعویض کرد و لنز مورد نیاز را به کار گرفت. البته دوربین های کامپکت و برخی از دوربین های ارزان قیمت قابلیت تعویض لنز را دارا نیستند. لازم به ذکر است که لنزهای زوم قابلیت تعویض در همهی دوربینها را ندارند، برای مثال در دوربینهای ارزان قیمت و همین طور دوربینهای کامپکت لنز های ثابت به کار میرود. ساختار یک دوربین DSLR (دیجیتال تک لنزی انعکاسی) از بدنه و یک لنز قابل تعویض تشکیل شده است. سعی کنید دوربین را بر روی میز یا به صورت نشسته بر روی زمین تعویض کنید و این کار را در داخل کیف دوربین و یا درست در بالای ان انجام دهید. نمونهای از امتحان عملکرد لنز سوزاندن کاغذ به وسیلهٔ عدسی در مقابل نور خورشید است به نحوی که عدسی را باید آن قدر حرکت داد تا نور خورشید به صورت نقطهای کوچک بر روی سطح کاغذ درآید که در این حالت بر اثر برخورد پرتوهای نوری به یکدیگر که از عدسی گذشتهاند گرمای قابل توجهی در محل برخورد به وجود آمده که باعث سوختن کاغذ میگردد.

جالبتر این که مثلا گوشی مانند می ۱۰ تی پرو که لنز تله فوتو ندارد و میتواند تا ۳۰ برابر به صورت دیجیتال به روی سوژهها زوم کنید با استفاده از این لنزهای اضافی این امکان را بدست میآورد که تا ۶۰ یا ۹۰ برابر به روی سوژه زوم کند که عددی بسیار قابل توجه است. چنین لنزهایی شما را قادر خواهند ساخت که از یک فاصله دور سوژه خود را شکار کنید. اگر در آینده نزدیک به فکر ارتقاء به یک سیستم فول فریم هستید، می بایست این موضوع را مدنظر داشته باشید. در کل چنانچه محدودیت در خرید لنز داشته باشید یک لنز زوم می تواند کار چند لنز را برای شما انجام بدهد. در این میان برخی از لنزها هم هستند که کاربرد اختصاصی تری نسبت با سایر لنزها دارند که در سایت هنرآموزی برایتان توضیح خواهیم داد. این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد این نوع از لنزها را انتخاب می کنند. به هیچ وقت در این شرایط دوربین را روشن نکنید. لنز دست دوم 18-135 نیز در بازار موجود است. گذشته از نوع دستگیره ، در انتخاب لنز باید به فورمت آن نیز توجه کنید و دقت کنید که تصویری که لنزتان ایجاد می کند آیا به اندازه ی کافی بزرگ هست تا اندازه ی حسگر دوربینتان را ساپورت کند .

با مشخصات زاویه دید، تغییر فاصله کانونی؛ اما لنز دوربین مدار بسته قدری با دوربین های دیجیتال متفاوت است که در این مطلب به آن می پردازیم. لنز واید به لنزهایی گفته میشود که فاصله کانونی آنها از قطر سطح حساس تصویربرداری یا همان سنسور کمتر باشد. لنز های با کیفیت که زوم بالای دارند در فاصله کانونی های مختلف f-stop ثابتی ارائه میدهد ( به عنوان مثال f/2.8 در 35mm و f/2.8 در 80 میلی متر ) ، در حالی که لنز هایی که از کیفیت پایین تری برخوردارند هنگام تغییر محدوده کانونی f-stop متفاوت است ( به عنوان مثال f/3.5 در 28 میلی متر ، اما f/5.6 در 80 میلی متر ). هنگام تغییر فاصله کانونی از زاویه باز به تله حداقل یک توقف نور (f-stop) را از دست میدهید. گرمای شدید:دوربین و لنزها را همواره از تابش مستقیم آفتاب و حتی دور از مراکز حرارتی مثل داشبورد ماشین نگه دارید وهرگز آنها را در مقابل تابش اشعه خورشید رها نکنید به این مسأله در تمام دفترچه های راهنمای دوربین تأکید زیادی شده است. این عددها نشان دهنده این موضوع است که یک لنز امکان استفاده از تمام فواصل کانونی بین دو عدد نوشته شده را برای شما فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید