نحوه انتخاب لنز مناسب دوربین

و نکته دیگر در مورد دوربین آلتراواید این است که لرزش گیر ندارد اما با این حساب به دلیل بزرگ بودن قاب دوربین این مساله به چشم نمی آید. را دارا هستند. در زوم دیجیتال قسمتی از تصویر بزرگ تر خواهد شد و این همان حالت عادی بزرگنمایی تصویر است. در مقایسهی این عکس با سایر عکسها تفاوت زیادی در میدان دید و بزرگنمایی قابل مشاهده است. عمق میدان زیادی دارد. این عدسی زاویه دید طبیعی مانند زاویه دید موثر چشم انسان دارد و حدود ۴۵ درجه است.در فاصله ،عمق و اندازه اشیا اغراق ندارد، عمق و وضوح مناسبی دارد.لنز نرمال هر دوربین متفاوت است و نسبت به قطر سطح تصویر تعیین می شود.یعنی اگر قطر سطح تصویر دوربینی ۲۵ میلی متر باشد لنز نرمال آن ۲۵ میلی متر است. در فاصله ها بسیار اغراق می کند. فاصله ها را بیشتر از آنچه که هست نشان می دهد. به این عدسی ها عدسی کپی نیز می گویند. لنزها همچنین ماندگارتر از دوربین ها بوده و دیرتر از بدنه دوربین ها از رده خارج می شوند، بنابراین ارزش آن را دارند که به منظور دستیابی به کیفیت و یا انعطافی که مد نظر شماست، کمی بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

مهمترین ویژگی دوربینهای واید فاصله کانونی کم آنهاست؛ فاصله کانونی این لنزها بین 22 تا 30 میلیمتر است بنابراین لنزهای عریض توانایی ثبت تصاویری با زاویه دید گسترده دارند. به این صورتی که در روشنی زیاد صفحات فلزی در هم فرو می روند و دیافراگم جمع می شود و از دریافت شدت نور زیاد جلوگیری می کند و در زمانی که نور محیط کم باشد این صفحات و حلقه دیافراگم بیشترین کشیدگی را پیدا می کنند تا به هر نحوی نور مطلوب را از محیط بگیرند. پیشرفتهای تکنولوژیکی در سه دهه اخیرباعث پیدایش عدسی هایی با فاصله کانونی متغییر(زوم لنز) شده است.بااستفاده ازاین عدسی می توان زوایای دید بیشماری را بایک عدسی بدست آوردواین عمل با فشار دگمه ای یا چرخاندن حلقه ایامکان پذیر است. لنز تله فوتو دستهای از لنز دوربین است که فاصله کانونی بلندتری از لنز نرمال دارند. یکی دیگر از عدسی هایی که فاصله کانونی ثابت دارند ، عدسی تله فتو می باشد.این عدسی فاصله کانونی بلندتری نسبت به عدسی نرمال دارد و زاویه دید آن نسبت به نرمال باریکتر است و برای تصویربرداری از موضوعات دوردست و کوچک مناسب است. عدسی واید یکی از عدسی های بافاصله کانونی ثابت می باشد.این عدسی فاصله کانونی کوتاهتر ازعدسی نرمال دارد وزاویه دید آن بازتر است .برای تصویربرداری در محیطهای کوچک وتنگ مناسب است.

تغییرات زاویه ای راکه به آن نسبت زوم گفته می شودعبارت است از نسبت طولانی ترین به کوتاهترین فاصله کانونی یک عدسی زوم .این نسبت در عدسی های زوم متفاوت است مثلأ از ۱به ۳ تا ۱به۴۰ وجوددارد.دراغلب دوربینهای فیلمبرداری ویدیویی نسبت زوم ۱به۱۰ یا ۱به۱۲ است.این بدین معنی است که اگر حداقل فاصله کانونی لنز ۱۰ باشد حالت تله آن ۱۰۰یا۱۲۰ است.عدسی های زوم به وسیله دگمه (t w) روی دسته دوربین بطور اتوماتیک نیز کارمی کند وبدون تغییر محل دوربین وبافشار دادن دگمه مذکور از بازترین نمای ممکن تابسته ترین آن می توان فیلمبرداری کرد.عدسی های زوم گران تر ازسایر عدسیها هستندوازآنها سنگین تروپیچیده تر هستند اما به لحاظ مزایایی که دارند خیلی زود رواج یافت واکنون درکلیه دوربینهای فیلمبرداری مورداستفاده قرار می گیرد.درحین فیلمبرداری می توان دسته زوم را تغییرداد وبه اصطلاح زوم کرد وتصویررادرشت تر کرد که تقریبأ حالت نزدیک شدن به موضوع را تداعی می کند.این عمل درصحنه هایی که دارای عمق هستند مصنوعی جلوه می کند بطوری که به نظر می رسدموضوع به طرف بینندگان نزدیک می شود بدون اینکه حرکتی داشته باشد وبا حالت حرکت دالی دوربین کاملأ متفاوت است اما متأسفانه به علت کثرت استفاده ،مردم به این حرکت عادت کرده اندولذت حرکت دالی وتراولینگ از برنامه های تلویزیونی ازمردم سلب شده است.

لنزهای زاویه باز به لنزهایی گفته میشود که فاصلهی کانونیشان بین ۱۰ تا ۳۰ میلیمتر است. من هود ET-63 رو از دیجیکالا برای این لنز گرفتم,جنس پلاستیکش عالی نیست ولی قابل قبوله,برخلاف گفته بعضی از عزیزان تو هیچ حالتی تو گوشه های تصویر دیده نمیشه. بیشتر تصویرهای ماکرو که ما میگیریم هیچ شباهتی به تصویرهایی که حرفهایها میگیرند ندارد و تفاوت اصلی در نحوه نورپردازی است. مشخصات این گوشی اکنون در پایگاههای داده FCC و TÜV Rheinland مشاهده شده است. لیست مشخصات منتشر شده همچنین نشان میدهد که این گوشی آینده بلوتوث ۵.۰ و پشتیبانی از Wi-Fi خواهد داشت. جی پلاس، گوشی مقرون به صرفه Honor X8 4G در وبسایت صدور گواهینامه FCC و TÜV Rheinland دیده شده است که خبر از عرضه این گوشی در آینده نزدیک میدهد. در زمانی که امکان نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد (مانند فیلمهای حیات وحش) ازاین لنز استفاده می شود. قطر شیشه عدسی دراین لنز بقدری کلفت است که که از محفظه لوله ای آن بیرون زده است .دربعضی مواقع زاویه لنز تا ۲۱۰ درجه هم می رسد.دوربین های درب منازل ازاین نوع هستندوبندرت درعکاسی بکار می برند ودرفیلمبرداری غیر از موارد خاص (کابوس و..)استفاده نمی شود. برجستگی های موضوع را کمتر کرده و تا حدودی تخت نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید