نحوه انتخاب لنز مناسب دوربین

لنزهای فیکس تعداد عکس کمتر و همچنین فاصله کانونی ثابتی دارند، این لنز در بین عکاسان پرطرفدارتر از لنز زوم است. هنگامی که عکاسان از لنزهای ماکرو استفاده می کنند فاصله شی دو دوربین بسیار کاهش پیدا می کند و عمق میدان وضوح تصویر به شدت کاهش می یابد پس باید از دیافراگمهای بسته کمک گرفت که منجر به کاهش نور می شود. اگر دنبال لنزی برای عکسهای خانوادگی خود میگردید، لنز واید انگل را به شما پیشنهاد میکنیم زیرا: فاصله کانونی نرمالی را برای شما فراهم میکند و اگر عکاس فاصله کانونی را کم کند، زاویه دید او بیشتر میشود. لنزهای تله فوتو جزء آن دسته از لنزهایی است که فضای بسیار محدودی را در اختیار عکاس می گذارند که در نتیجه میتواند عکس هایی با درشت نمایی را به ثبت برساند. این لنز برای کارهایی که میخواهید از فاصله نزدیک و از نمای درشت عکاسی کنید گزینه خوبی است. فاصله کانونی این دوربینها بسیار بیشتر از لنزهای عریض و فوق عریض است. طی سالهای اخیر، سیستم تثبیت تصویر روی دوربینها بسیار متداول شده است، اما تولیدکنندگان مختلف، آن را به شیوههای متفاوتی ارائه میکنند. در دوربینهای تکلنزی بازتابی فیلمی (دوربینهای 35 میلیمتری) به دلیل آنکه اندازهٔ فیلم عکاسی ثابت است، رابطهٔ بین فاصله کانونی و زاویه دید لنزها نیز مشخص است.

اگر عکاس طبیعت و حیات وحش یا سوژه عکاسیتان مستندات ورزشی است، این لنز برای شما ساخته شده است تا بتوانید از فاصله دورتری از سوژه خود عکسبرداری کنید؛ و روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید. هنگامی که دوربین فاصله نزدیکی با سوژه مورد نظر داشته باشد، تصویر را دفرمه نشان می دهد. باعث کند نشان دادن حرکات افقی و عمودی دوربین می شود. در واقع لنزی با دیافراگم 1.4 قادر است نور بیشتری نسبت به لنزی با دیافراگم 4.0 وارد دوربین کند. در چنین شرایطی می توانید از لنزهای تله فوتو استفاده کنید و دو یا سه برابر بر روی موضوع تان زوم کنید. لنز تله فوتو دستهای از لنز دوربین است که فاصله کانونی بلندتری از لنز نرمال دارند. همه لنزهای تلهفوتو فاصله کانونی نزدیک یا بالاتر از 60 میلیمتر خواهند داشت، در حالی که مدل لنزهای بهتر دارای فاصله کانونی بیشتر از 70 میلیمتر خواهند بود. اما اگر کمی حرفه ای باشید به خوبی در میابید که کاهش سرعت شاتر میتواند این مشکل را برای شما حل کند. اگر شما جزء افرادی هستید، که به عکاسی علاقمندید باید بدانید که عکاسی سبکهای مختلفی دارد؛ که بابت این موضوع شما به لنزهای مختلفی نیازمندید تا کیفیت عکسهایتان نیز با کیفیتتر و واضحتر شود؛ باید در جریان باشید که انواع لنز دوربین عکاسی به دنیا معرفی شده است.

برای ساخت این لنزها از تک حلقه و دو حلقه ای استفاده می کنند اما چیزی که بیشتر از هر چیزی در حین استفاده از این لنز مورد آزمایش قرار میگیرد، دریچه دیافراگم آن می باشد. لنز تله فوتو برای عکاسانی که به فضای خیلی محدود احتیاج دارند مورد استفاده قرار میگیرند تا عکسهای درشت نمای جذابی را بگیرند.فاصله کانونی لنز تله فوتو از لنزهای نرمال بیشتر است. این لنزها معمولا قدرت تفکیک پذیری بالایی دارند و بهطور معمول در زوم بالا عمق میدان کمتری دارند، بصورتی که کوچکترین حرکت میتواند تاثیر بسیار زیادی روی عکس بگذارد. لنزها از چندین عکسی ساخته می شود که نور از این عدسی ها خود را عبور می دهد و با برخورد با حسگرهای دوربین عکس ها را به وجود می آورند. به لنزی، لنز نرمال گفته می شود که از فاصله کانونی برابری با قطر کادری که عکاس در حال عکسبرداری است برخوردار باشد. لنزهای ماکرو یکی از بهترین لنزهایی است که عکاس می تواند برای عکسبرداری از نمای درشت و از فاصله نزدیک استفاده کند. بنابراین باید از دیافراگمهای بسته که باعث کاهش نور میشود کمک گرفت. با این لنزها می توان از مناظر طبیعت عکس های خوب و قابل قبولی گرفت.

در عکاسی از مناظر و بناها با معماری خاص از این نوع لنز دوربین استفاده میشود. از همین رو اکثر عکاسان از این لنز برای ثبت تصاویر مناظر و عکس های دسته جمعی که زاویه ای عریض را نیازمند است استفاده می کنند. لنزهای فیکس یکی از پرطرفدارترین لنزهایی است که توسط عکاسان استفاده می شود آنها بر این عقیده اند که این لنزها کیفیت بهتری از عکس ها را به ثبت می رسانند و همچنین برای تهیه عکس های پرتره بهترین گزینه محسوب می شوند. فاصله کانونی، برابری با قطر کادری که عکاس برای عکاسی نیاز دارد را برخوردار است. به طور کلی عکاسان، لنزها را در دو گروه لنزها زوم و لنزهای فیکس قرار می دهند که لنزهای زوم از فاصله کانونی متغیر و عدسی های متفاوت تشکیل شده اند و لنزهای فیکس کاملا برعکس بوده و تعداد عکسی کمتر و همچنین فاصله کانونی ثابتی را در اختیار دارند. نکات دیگری در رابطه با لنزهای زوم وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید از جمله اینکه لنزهای زوم جزء گران ترین لنزهای موجود در بازار می باشد و علاوه بر وزن سنگین، پیچیدگی خاصی را در حین استفاده برای عکاس به همراه می اورد اما به این مسائل به دلیل مزایایی که در اختیار مخاطب قرار می دهد زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد و اگر کمی به دوربین های موجود در بازار نگاه کنید متوجه می شوید که این زوم در کلیه دوربین های فیلمبرداری مورد استفاده قراره گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید