نمایندگی کانن – راه های جلوگیری از خرابی دوربین و لنز

دکمه آزادسازی لنز را هنگام وصل کردن یک لنز فشار ندهید. هنگام حمل کردن دوربین با یک لنز وصل شده، به طور محکم هر دوی دوربین و لنز را نگه دارید. هر از چند گاهی از محکم بودن بند دوربین و اتصال کامل آن به بدنه مطمئن شوید. بعد از بدنه دوربین ، لنز دومین قسمت مهم دوربین است. سونی برای دوربینهای آلفا SLT خود از «Super Steady Shot» در بدنه استفاده میکند، اما برای دوربینهای سیستم Nex از «Optical Steady Shot» در لنز استفاده میکند. از آنجایی که تغییر زاویه دید لنز در دوربین های مداربسته بسیار ضروری است، در اکثر مواقع، از لنزهای اتوماتیک در دوربین های مداربسته استفاده می شود. فوکوس لنزها بین این دو حالت روی لنز دوربین انجام می شود و به دو صورت دستی و فوکوس اتوماتیک انجام می شود. ویدئویی بالا یک مقایسه بین تنظیمات مختلف لنز دوربین مدار بسته میباشد. برای به دست آوردن بهترین لنزهای دوربین امنیتی، ابتدا باید یک اطلاعات کامل در مورد انواع لنز دوربین مداربسته و مقایسه آن داشته باشیم. در هنگام خرید باید به فاصله کانونی لنزتوجه کافی داشته باشیم. تا به حال لنزی ساخته نشده است که به طور کامل نور را به سنسور دوربین رسانده باشد لذا در نظرگرفتن نور پردازی مناسب در هنگام جانمایی دوربین مداربسته بسیار مهم است.

یک لنز زوم استاندارد، لنزی با کاربرد عمومی است که محدودهای از فاصله کانونی را از زوایای واید تا تلههای متوسط پوشش میدهد. افرادی که اغلب از دوربین عکاسی حرفه ای استفاده می کنند، متناسب با سوژه ای که قصد تصویربرداری آن را دارند، یکی از انواع لنز دوربین عکاسی مانند لنز استاندارد، لنز تله فتو، لنز ماکرو و لنز واید انگل را انتخاب می نمایند. عدد بزرگ تر فاصله کانونی نشانگر فوکوس بیشتر لنز است.بعضی از لنزها به صورت خودکار و بعضی به صورت دستی تنظیم می شوند.امروزه با توجه به نیازکنترل از راه دور کاربران تمایل دارند از لنزهایی با قابلیت تنظیم خودکار استفاده نمایند. اندازه لنز های دوربین کند.هر قدر اندازه لنز دوربین بزرگ تر باشد پهنای میدان دید کمتر و بزرگنمایی تصویر بیشتر است. در لنزها متغیر هر چه فاصله کانونی لنز بالاتر رود تصویر به دست آمده با بزرگنمایی بیشتری خواهد بود و هر چه کمتر شود، عمیق میدان دید کمتر خواهد شد. به فاصله مرکزی عدسی تا نقطه همگرایی آن فاصله کانونی می گویند.فاصله کانونی لنز در واقع بیان کننده زاویه و میدان دید در دوربین مداربسته است. لنز ثابت(fixed lens)با فاصله کانونی مختلف ساخته می شود که از رایج ترین آنها می توان به 2٫8-6٫6-4-6-12 میلی متر اشاره کرد که هر کدام در مکان خاص خود به کار می روند.

ابعاد حسگرهای موجود در بازار به صورت 4/1، 3/1، 2/1 و 3/2 اینچ وجود دارد که این ابعاد معرف اندازه قطر آنها است. هر لنز در دوربین مداربسته یک مشخصه به نام F-Stop دارد. این لنزها فقط در دوربین های مداربسته صنعتی یا باکس مورد استفاده قرارمی گیرند و باید آنها را به صورت جداگانه بر روی دوربین ببندیم. اما جهت تصویربرداری از دوربین های با کیفیت و دیجیتال که رزولوشن بالای 1 دارند از لنز های مگاپیکسل استفاده می شود. اما این تمام ماجرای لنز دوربین عکاسی نیست. لنزهای ثابت: فاصله کانونی لنزهای ثابت در دوربین های مداربسته به صورت ثابت بوده و محدوده قابل مشاهده دوربین های مداربسته با لنزهای ثابت قابل تغییر نیست. این لنزها نسبت به سایر لنزها عملکرد به مراتب ساده تری دارند.این لنزها با توجه به حسگر های دریافتی خود نور را از محیط گرفته و پس از پردازش در عدسی های خود آنها را روی چیپ تصویر متمرکز می کند. این لنزها قیمت بالاتری نسبت به لنزهای ثابت دارند و اندازه های آنها بزرگ تر است. لنز های وریفوکال داری فاصله متغیر هستندکه هرچه این فاصله کانونی کوچک تر باشد شما قادرخواهید بود که طیف گسترده ای از فضا را در دوربین مداربسته ببینید.اما اگر فاصله کانونی بزرگ باشد این قابلیت را به شما می دهد که تصاویر را با جزئیات و همراه با زوم رصد کنید.

کیفیت و نوع لنز در کیفیت تصویری که دریافت می نمائید، تاثیر میگذارد. با توجه به نوع کاربرد اگر لازم است میدان و زاویه دید دوربین بهطور دقیق تنظیم شود، استفاده از دوربینهای با لنز وریفوکال توصیه میشود، چراکه شما میتوانید اندازه لنز دوربین را با توجه به میدان دید موردنظر خود تنظیم کنید. در پروژه های خاص که رویت کامل محیط مورد نیاز امی باشد از این نوع لنزها استفاده می گردد. اگر می خواهید تصاویر با فریم کامل را بگیرید، از یک لنز سازگار با اندازه فریم کامل استفاده کنید. لنز دوربین عکاسی، مجموعه ای از چندین عدسی بوده که باعث انعکاس یافتن تصاویر بر روی دوربین می گردد. شاید برای شما هم سوال باشد که این دوربین های مداربسته با چه سیستمی تصاویر را پردازش و به دستگاه می فرستند.در واقع درون دوربین های مداربسته لنز هایی به کاررفته که از چند عدسی تشکیل شده اند درست مانند چشم انسان.وقتی پرتو های نور از اجسام به سمت دوربین می آید عدسی ها به شکل همگرا و پشت سر هم تصاویر را به سمت حسگر منتقل می کنند.خطا های نوری زمانی ایجادمی شوند که نقاطی از تصویر به عبور نور از اجزای لنز معادل شان نقاطی نامفهوم و بدون جزئیات باعث محو شدگی و عدم کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید