نمایندگی کانن – راه های جلوگیری از خرابی دوربین و لنز

از نظر کاربرد، لنزهای تله (هر دو فاصله کانونی و بزرگنمایی ثابت) برای عکاسی از حیات وحش، خیابان و ورزش بسیار مناسب هستند. عکاسی خیابانی مبتنی بر گرفتن زندگی روزمره مردم در خیابان است بنابراین عکسها باید به صورت مستند گرفته شوند به همین دلیل فاصله کانونی زیاد لازم دارید مگر اینکه بخواهید حرکاتی مصنوعی و تقلبی ثبت کنید.برای ثبت رویدادهای ورزشی نیز معمولا باید به دور از سوژه خود باشید پس به لنز تله فوتو نیاز خواهید داشت. به همین دلیل این لنزها برای عکاسی ورزشی، سفر و مناظر مناسب هستند. گاهی اوقات به دلیل عمق زیاد میدان عکسها تیره و تار میشود. کیت لنز در واقع همان لنزهایی هستند که توسط سازندگان به همراه دوربین ارائه میشود.اکثر اوقات میتوانید دوربین مورد نظر خود را فقط با یکی از لنزهای موجود در کیت خریداری کنید. در واقع مقصود ما از عکاسی چیست؟ لنز در واقع چشم دوربین است که نور از طریق آن وارد میشود. تله فوتو و بزرگنمایی معمولا یکسان در نظر گرفته میشوند. یک مشکل بزرگ که معمولا در لنزهای ارزان قیمت دیده میشود این است که این لنزها تثبیت کننده تصاویر نیستند. غیر از کنترل مقدار نور ورودی به دوربین، دیافراگم لنز در میزان عمق میدان تصویر نیز موثر است.

این فاصله نیز از تولیدکنندهای به تولیدکنندههای دیگر متفاوت است. به این معنی که هنگام عکسبرداری با فاصله 300 میلیمتر شما باید در شرایط بسیار آفتابی یا با اعداد ISO بسیار بالا عکس بگیرید که این کار با توجه به نوع دوربین و فشاری که به آن وارد میشود ممکن است عکسها را با نویز بالا ثبت کند. اگر در کنار لنز خوب بدنبال دوریبن عکاسی با کیفیت هستید پیشنهاد می شود مقاله بهترین دوربین عکاسی مطالعه فرمایید. در نظر داشته باشید، لنزها با توجه به اینکه از دوربین فول فریم یا کراپ استفاده میکنید باز هم تفاوت عملکرد دارند. لنز میدرنج از نظر فاصله کانونی بین لنز زاویه باز و تله فوتو قرار دارد. از طرز کار دوربین گفتیم و در ادامه مفاهیم فاصله کانونی ، فوکوس ، دیافراگم و سرعت شاتر شرح دادیم، همچنین در مطلبی خواندنی به شرح هنر عکاسی رسیدیم و حتی انواع دوربین عکاسی را معرفی کردیم. عدسی های دوربین از مجموعه ای تک عدسی به هم پیوسته تشکیل شده است که دریک محفظه لوله ای شکل قرار دارند و چنان طراحی شده اند که در کنار هم کارواحدی را انجام می دهند.پرتوهای نور در اثر برخورد با عدسی شکسته شده و در خارج از مرکز عدسی دریک محل جمع می شوند که به آن کانون عدسی می گویند و فاصله بین عدسی و کانون را فاصله کانونی عدسی می گویند.

لنز دوربین ماکرو برای عکاسی از سوژههای بسیار کوچک طراحی شدهاند. فاصله کانونی خوب برای شروع 250 یا 300 میلی متر است. لنز زوم هر لنز با فاصله کانونی متغیر است در حالی که تله فوتو لنزی با فاصله کانونی بزرگ است (معمولاً در حدود 90 میلی متر و بالاتر). در آخرین عنوان هم به معرفی انواع دوربین عکاسی و قسمت های مختلف یک دوربین پرداختیم، در این مطلب با هم با انواع لنز دوربین و کاربرد آنها آشنا خواهیم شد. معمولاً شرکت های سازنده دوربین های DSLR هر چند وقت یک بار نرم افزار های دوربین را تحت عنوان Firmware به روز می کنند، معمولاً در ماهی که دوربین جدیدی از هر شرکت وارد بازار می شود برای دوربین های قدیمی تر نسخه جدیدی تولید می شود. به عنوان مثال هنگام عکاسی یک درگیری مانند یک تظاهرات یا یک صحنه جنگی طبیعتا شما زمان تعویض لنز را ندارید، پس باید لنزی همه کاره داشته باشید! قبل از شروع بحث انواع لنز دوربین و کاربرد آنها باید گفت که نوری که از بازتاب اشیای صحنه به دوربین می رسد از مجموعه شیشه ای مخصوص که عدسی یا لنز گفته می شود عبور و به سطح حساس (نگاتیو یا سنسور) دوربین عکاسی می رسد.

همان مراحلی که در هنگام استفاده از لنزهای مخصوص دوربین شما به طور خودکار اعمال میشوند. از این لنز میتوان برای ثبت یک عکس دسته جمعی شلوغ در یک مهمانی استفاده کرد یا مثلا میتوان در طبیعتی عکسی بسیار زیبا از محیطی وسیع گرفت. بخاطر عمق میدان کم با استفاده از همین لنزها میتوان به ثبت پرترههای بینظیری دست زد. پس از این لنز ها استفاده کنید تا عمق میدان (DOF) عمیق تری به دست آورید. اجباری نیست که با استفاده از تبدیل لنز دوربین عکاسی، فقط لنزها را با دوربینهای با همان فرمت تطبیق دهید. حتی می توانید دوربین را بدون کیت لنز بخرید. کیفیت کیت لنز کاملا به کیفیت دوربین بستگی دارد. اگرچه کیت لنز را نمیتوان در دسته بندی اختصاصی جای داد با این حال قصد داریم در این بخش اندکی درباره فواید و مضرات استفاده از این لنزها صحبت کنیم. معمولاً لنزهای زوم به کار رفته، در دوربین مداربسته از مدل اپتیکال میباشد. قیمت این مدل لنز دوربین کاملا به انتخاب شما بستگی دارد. فاصله کانونی و زاویه دید لنز باید در رابطه معکوس با یکدیگر باشند و هرچه میزان فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید بیشتر خواهد بود. برای خرید بهترین لنزدوربین موجود در بازار ابتدا باید انواع آنها را به خوبی بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید