نمایندگی کانن – راه های جلوگیری از خرابی دوربین و لنز

اولین تأثیر آشکار این کار، بازشدن پرسپکتیو ظاهری تصویر و گسترده شدن اجزای آن است؛ در این حالت، هرچه فاصله کانونی لنز کوتاهتر شود، اعوجاج تصویر بیشتر میشود یعنی تصویر اجسام به صورتی اغراقآمیز پهنتر میشود و فاصله بین آنها نیز زیادتر از حد معمول به چشم میآید، به ویژه اجسام زمینه تصویر که خیلی بیشتر دستخوش این اعوجاج میشوند. استفاده از این لنزها در یک مورد اصلاً مناسب نیست و آن هم تصویر برداری بسیار نزدیک است، زیرا برای این کار، نزدیک شدن بیش از حد به موضوع باعث اعوجاج شدید در تصویر می شود. اگر لنز کیت شما از نوع 18-55 میلیمتر است و می خواهید لنز دیگری هم تهیه کنید دو راه در پیش دارید : 1- لنز کیت خود را نگه داشته و یک لنز زوم تله فتو مانند 55-200 میلیمتر یا 70-300 میلیمتر تهیه کنید . به همین سبب است که تبدیل لنز دوربین عکاسی ساخته و در انواع گوناگون به بازار عرضه شده است.

در گذشته از چند دوربین برای یک مکان استفاده میشد که این امر امروزه با دوربینهای با لنز 360 درجه مرتفع شده است. امروزه سازگار کردن لنزهای قدیمی با دوربین جدید بسیار آسان و ارزان است. درصورتی که از دوربین فیلمی استفاده کنید، محل قراردادن فیلم را گاهی تمیز کنید و گرد و خاک آن را با فرچه بگیرید. همان طور که اشاره شده وظیفه لنز جمع آوری انعکاس های نور و متمرکز کردن آن در سنسور است. دوربین های دارای P Iris نیز گران تر از مدل هایی با Iris ثابت یا دستی هستند، اما این دوربین ها برای ضبط در مکان هایی که نور به طور مداوم و سریع تغییر می کند مناسب تر می باشند. به سیستم جدید فوکوس سریع stepper motor گفته میشود، که در تصویربرداری بسیار موثر عمل میکند. از این نوع لنزها زمانی استفاده میشود که بخواهیم اجسام را از فاصله دور تشخیص دهیم. علاوه بر این هر دهانه با عنصر مهم دیگری یعنی فاصله کانونی فلنج (FFD) خاصی مطابقت دارد.

علاوه بر اتصال لنز به دوربین و استفاده از انواع دهانههای خاص، اتصالات لنزهای تولید شده توسط برندهای مختلف با دیگر برندها متفاوت است و هر برند دهانه لنز مخصوص خود را دارد. مدت عمر بدنه دوربین و قدمت آن ممکن است در دسترس بودن آداپتورها را محدود کند. شما یک لنز T-Mount خریداری میکردید و یک حلقه آداپتور T-Mount را نیز میخریدید تا این لنز را با دوربین SLR خود متناسب کنید. میتوان لنزهایی را با فاصله کانونی فلنج کوتاه بر روی یک دوربین با فاصله کانونی فلنج بلند نصب کرد، اما این کار دستیابی به فوکوس بینهایت را غیرممکن میکند. همین موضوع باعث شده است که شرکت های سازنده بر سر این موضوع به رقابت بپردازند به طوری که امروزه بسیاری از گوشیهای میان رده و رده بالا، دارای سه لنز دوربین اصلی می باشند. لنزهای پیچی اولیه LEICA (1960-1960) با استفاده از یک حلقه فلزی ساده روی جدیدترین دوربین های LEICA کار میکردند.

تنوع دهانه لنز، موجب شده تا هر دوربین فقط با لنز دارای فرمت خاصی کار کند و استفاده از لنزهای دیگر برندها (و حتی لنز های همان برند که دارای نوع دهانه دیگری هستند) برای آن میسر نباشد. خرید دوربین مدار بسته با توجه به محیطی که دوربین باید نصب گردد و ویژگی های لنز آن نسبت به محیط باید انتخاب گردد. پاناسونیک و المپوس دوربینهایی که لنز قابلتعویض دارند از سنسورهای کوچکتر از چهار سوم استفاده میکند. در نهایت باید گفت که بعضی از آداپتورها برای کنترل دیافراگم لنز، فوکوس خودکار ، ضبط داده های صحیح Exif و … یکی از رایج ترین و البته مهم ترین دسته بندی های لنزها مربوط به فاصله کانونی آن هاست. می خواهم از بچه هایم وقتی در حیاط مشغول بازی کردن هستند، عکس بگیرم. این لنزها معمولا قدرت تفکیک پذیری بالایی دارند و بهطور معمول در زوم بالا عمق میدان کمتری دارند، بصورتی که کوچکترین حرکت میتواند تاثیر بسیار زیادی روی عکس بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید