ویدئو: راهنمای خرید لنز دوربین DSLR – آژانس تبلیغاتی کانون آنیبین

حقه های نوری که این لنز ها به کار می برند به صورت دیجیتال قابل پیاده سازی نیستند پس هنگام عکس برداری از مناظر و بنا های معماری خاص، ضروری هستند. پس شاید در زمان خرید گوشی دوست داشته باشید برای آن یک کیت لنز موبایل هم بخرید. مهم است که به خاطر داشته باشید که افکت تله فوتو بیشتر از فاصله کانونی لنز به نزدیک بودن شما به سوژه مربوط میشود. تقریبا همهی گوشیهای هوشمند یک دوربین اصلی (همان لنز عریض) دارند که این لنز در بسیاری از گوشیها فاصله کانونی ۲۶ میلی متری دارد و کمی عریضتر از دید انسان است. بسیاری از لنزهای قدیمی نیکون، پنتاکس و سونی از این رویکرد استفاده میکنند، گرچه اکنون هر سه شرکت به سمت موتورهای داخل لنز حرکت میکنند. نور طبیعی ایده آل است، اما به دلیل دیافراگم باریکی که در عکاسی ماکرو استفاده میشود، دوربین ممکن است برای دریافت نور کافی دچار مشکل شود. هنگامی که به قسمت استوانه ای شکل لنز خود نگاه میکنید، یک عدد نسبی میبینید (Lens ratio در عکس بالا) که بیانگر بیشترین اندازه دریچه دیافراگم لنز است.

در دوربینهای DSLR فاصله کانونی لنزهای قابل تعویض بر حسب میلیمتر اندازهگیری میشود و معمولا این عدد روی لنز نوشته شده است. اگر گوشی شما لنز تله فوتو نداشته باشد برای ثبت سوژههایی که در فاصله دور هستند مجبور هستید از زوم دیجیتال گوشی استفاده کنید. تله به معنای دور است. از مشخصه های اصلی لنز فاصله کانونی است. دومین نکته فاصله کانونی زیاد است که برای عکاسی ورزشی ضروری است. لنزهای ارزان قیمت برای عکاسی ساده و معمولی مورد استفاده قرار میگیرند و لنزهای گران قیمت برای ثبت عکسهای حرفهای در دل طبیعت. به احتمال بسیار زیاد میدانید که عکسهای فوق عریض مانند همان عکسهای معمول هستند ولی زاویهی بسیار بیشتری را به ثبت میرسانند تا یک عکس بتواند جزئیات بیشتری را در خود جای دهد. این ویژگی شما را قادر به گرفتن عکسهایی با زاویهی دید وسیعتر خواهد کرد. این لنزها زاویه دید بسیار وسیعی دارند و به جای این که عکسی با زاویه دید مستقیم به وجود بیاورند عکسی با زاویه دید غیر مستقیم خلق میکنند و عکس نهایی حالت محدب به خود میگیرد. هر کمپانی برای موتورهای مافوق صوت خود نام متفاوتی دارد. نکته: معمولا در دوربین های مداربسته دیجیتال، امکانی به نام بزرگنمایی دیجیتال قرار داده شده است که باید در نظر داشت که این یک امکان اپتیکی نیست در واقع بزرگ کردن بخشی از تصویر به صورت نرم افزاری است که مانند بزرگنمایی عکس در کامپیوتر است که با افت شدید کیفیت نیز همراه خواهد بود.

در حالی که مردم بر این باورند که افزایش عمق میدان بیشتر تصویر را در کانون توجه قرار میدهد، این یک اشتباه است. غیر از کنترل مقدار نور ورودی به دوربین، دیافراگم لنز در میزان عمق میدان تصویر نیز موثر است. این عوامل آنها را برای اهداف خاص بسیار مفید میکند، برای مثال تیراندازی با نور کم در جایی که عکاسی با دیافراگم بسیار بزرگ، مزیت محسوب میشود. در لنزهای زوم با دیافراگم متغیر، با تغییر فاصله کانونی میزان دیافراگم نیز تغییر می کند و این نقطه ضعف بزرگ این لنزهاست. چنین لنزهایی شما را قادر خواهند ساخت که از یک فاصله دور سوژه خود را شکار کنید. در این نوع لنزها تغییر فاصله کانونی لنز برای گرفتن نمای نزدیک و یا دور از شی مورد نظر را می توان به صورت کنترلی انجام داد. یک لنز زوم استاندارد، یک لنز همه منظوره است که طیف وسیعی از فاصله کانونی تا تله فوتو را در بر میگیرد. به سریهای ساده بدون لرزشگیر و بدون موتور فوکوس در فیلمبرداری گفته میشود.

در عکسهای پرتره سوژه حالت معمولی دارد اما پسزمینه کاملا مات به ثبت میرسد و به نوعی فوکوس مستقیما به روی سوژه گذاشته میشود. این لنزها عکاس را قادر میسازند که تصاویر بزرگ و تمام نمایی از سوژه های کوچکی مثل مورچه، پروانه و گل بگیرد. بخشی از خلاقیت یک عکاس انتخاب لنز مناسب برای هدفش و مشاهده جهان با چشمانش به شکلی که میخواهد است. لنزهایی که فاصله کانونی متغیر دارند انعطافپذیری بیشتری داشته و کادربندی برای عکاس راحتتر میشود.اما لنزهای با فاصله کانونی ثابت دارای سطح کیفیت بالاتری هستند. محدوده فاصله کانونی 50 تا حدود 70 میلیمتر را محدوده استاندارد در نظر گرفته و برای عکاسی خیابانی و مستند نگاری مناسب هستند. دوربینهای APS-C فاصلۀ کانونی استاندارد را با ضریب مشخصی تغییر میدهند. 2- محل اتصال فیزیکی لنز با دوربین، در دوربینها و مدلهای مختلف تفاوت دارند. لنزهای چهار سوم SLR از طریق آداپتور می توانند در دوربین هایچهار سوم میکروتعبیه شوند ، اما فوکوس اتوماتیک ممکن است به هیچ وجه عملکرد خوبی نداشته باشد. مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم تثبیت تصویر مخصوصا برای لنزهای تله مفید و حائز اهمیت است و هنگام مقایسه گزینه های مختلف، ارزش این را دارد که به طور ویژه مدنظر قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید