ویدئو: راهنمای خرید لنز دوربین DSLR – آژانس تبلیغاتی کانون آنیبین

لنز 100-400 کانن دست دوم از فاصله کانونی 100 تا 400 میلی متر بهره مند شده است و برای عکاسی حیات وحش و ورزشی گزینه ی بسیار خوبی به حساب می آید. از آنجایی که فضای خالی جدیدی بین لنزها به وجود میآید، دست طراحان اجزای گوشی باز است تا این اجزا را طوری کنار هم قرار دهند که لنزها کنترل بیشتری بر زاویه دوربین و زوم چندبرابری داشته باشند و مانند گذشته از کیفیت تصویر کاسته نشود. منظور از افکت بوکه این است که بخشی خاص در فوکوس قرار گرفته و واضح باشد و پسزمینه و پیشزمینه، حالت مات داشته باشند. میتواند با اسکن آن، تمام اطلاعات نویسنده، ناشر، نقدهای خوانندگان و حتی خلاصه کتاب را در اختیارتان قرار بدهد. زوم دیجیتال به این خاطر که از دادهها استفاده میکند تا جای پیکسلهای تصویر را پر کند حتی از زوم آپتیکال نیز عکس بیکیفیتتری به ما میدهد. مثلا لنز گوشی سامسونگ گلکسی S4 زوم – که آن هم در سال ۲۰۱۳ عرضه شد – سیستم تلسکوپی داشت و به دوربین اجازه میداد تا برای زوم باز یا بسته شود؛ در این حالت فاصلهی لنزها کم و زیاد میشد تا مقدار زوم مورد نظر بدست آید.

مثلا لنز واید آن ۴۰ مگاپیکسل و لنز اولترا واید آن ۲۰ مگا پیکسل اما سنسوری که در دوربین تاشو بکار رفته است تنها ۸ مگاپیکسل رزولوشن به کاربر میدهد. طبق توضیحات سامسونگ انواع زوم گلکسی S20 اولترا عبارت است از: زوم ۴x آپتیکال، زوم ۱۰x هیبرید که از دو تکنیک کراپ و افزودن پیکسل در آن استفاده میشود و زوم ۱۰۰x با تکنیک قدیمی دیجیتالی. با توجه به اهمیت این موضوع، «فرادرس» دورهای ۳ ساعت و ۱۰ دقیقهای را در قالب شش درس تدوین کرده است که در ادامه به توضیح این دروس خواهیم پرداخت. در نتیجه دوربین در اصل با بهرهگیری از قدرت بازتاب نور، تصویر را از یک گوشه ثبت میکند. حتی بعد از این که تصویر به مقدار زیادی کراپ میشد باز هم تصویر نهایی رزولوشن بسیار خوبی داشت. در واقع عکس گرفته شده با کمکِ سنسور ابتدا کراپ میشود و بعد دویاره سایز آن تغییر میکند تا رزولوشن نهایی مطابق میل کاربر باشد. در واقع با خرید کیت لنز موبایل شما چند لنز به صورت همزمان خریداری میکنید که ممکن است قیمت نهایی این مجموعه ارزانتر از قیمت مجموع محصولات آن به صورت تک تک باشد.

ابعاد حسگرهای موجود در بازار به صورت 4/1، 3/1، 2/1 و 3/2 اینچ وجود دارد که این ابعاد معرف اندازه قطر آنها است. در هر دو نوع لنز پرایم و زوم، لنزهای مختلفی وجود دارد که همگی با فواصل کانونی متفاوت هستند. حتی عدهای معتقد هستند که کیفیت لنز دوربین عکاسی، از کیفیت دوربین نیز اهمیت بیشتری دارد. این لنز در جدا کردن سوژه از محیط نیز کیفیت بینظیری را به شما ارائه خواهد داد و در ثبت پرترههایی درخشان که سوژه در آنها به نرمی از پس زمینه جدا شده عملکردی مثالزدنی دارد. اگر Iris دهانه بزرگ تری ایجاد کند، نور بیشتری می تواند عبور کند در صورتی که یک دهانه کوچکتر باعث می شود تا نور کمتری از لنز عبور کند. تولیدکنندگان گوشیهای هوشمند برای این که بتوانند تا حدی مشکل زوم آپتیکال را حل کنند، قابلیت زوم دیجیتال را در گوشیها قرار میدهند. این قابلیت بسیار به تکنولوژی پریسکوپ زیردریاییها شباهت دارد با این تفاوت که تنها هدف آن تغییر میزان نور برای گوشیهای هوشمند است.

البته برای عکاسی ورزشی بهتر است از یک تله کانورتور هم برای اوقاتی که به فاصله کانونی بیشتری نیاز دارید، استفاده کنید. لنز ثابت (Fixed lens): یک زاویه دید ثابت را با توجه به فاصله کانونی خود برای دوربین ایجاد میکند. مثلا هنگام فوکوس کردن یا ثابت نگه داشتن تصویر (Stabilization) لنز کمی جابهجا میشود اما جا برای زوم آپتیکال (یا دوربرد) وجود ندارد. برای این که یک دوربین زوم بهتری داشته باشد – که به آن برد focal نیز گفته میشود – در واقع باید لنزها به طور مناسبی کنار هم چیده شوند و همین باعث میشود که فضای نسبتا زیادی را اشغال کنند. گذشته از نوع دستگیره ، در انتخاب لنز باید به فورمت آن نیز توجه کنید و دقت کنید که تصویری که لنزتان ایجاد می کند آیا به اندازه ی کافی بزرگ هست تا اندازه ی حسگر دوربینتان را ساپورت کند . طراحان باید راهی پیدا میکردند تا نه زیبایی را فدای فضای اضافی کنند و نه فضای اضافی را فدای زیبایی گوشی. مصرفکنندگان خواهان گوشیهای هوشمند نازکتر بودند نه دوربینی جیبی با مشخصات گوشی هوشمند. اگرچه میدانیم که شرکتهای سازنده گوشی هوشمند از تکنیک زوم دیجیتال برای تبلیغ خود استفاده میکنند و در آنها میگویند که برد زوم گوشی بسیار زیاد است و دوربین قابلیت زوم چندبرابری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید